پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

اردوغان این روزها در حال خیمه‌شب بازی است…

اروم نیوز ـ این تفاهم نامه در اورشلیم پایتخت کشور اسرائیل به امضا رسید…

عبارت فوق ذیل تفاهم نامه ترکیه و اسرائیل در خصوص فیصله ی تنش های حاصله از حمله به کاروان آزادیِ غزه(کشتی مرمره) نوشته شده  است.

جایی که نماینده دولت اردوغان با امضای آن به نوعی بر پایتخت بودن قدس برای اسرائیل اعتراف کرده است.

حالا جمله بعد را بخوانید:

«امروز خوشحالم که با آریل شارون در اورشلیم پایتخت اسرائیل دیدار می کنم»

جمله فوق نیز عبارتی است که اردوغان در دیدار با شارون در سال۲۰۰۵ مطرح کرده؛ و تلویحا به حاکمیت اسرائیل بر قدس اشغالی اشاره نموده است.

در حالی که اغلب دولت ها و ملت های مسلمان در حال انزجار از صهیونیست ها هستند، دولت اردوغان مدتی کوتاه بعد از اجلاس کشورهای اسلامی در ترکیه، اعلام کرده “سفارت” خود را به قدس شرقی انتقال خواهد داد و دیگر دولت ها را نیز به انجام این عمل دعوت نموده است. در این خصوص چند نکته حائز اهمیت است:

صرف داشتن سفارت در قدس اشغالی به معنای به رسمیت شناختن این شهر به عنوان پایتخت اسرائیل است. این جمله اردوغان دقیقا همان بیانیه ترامپ اما با ادبیاتی دیگر است.

حزب عدالت و توسعه و شخص اردوغان هیچ گاه قادر به ادامه تنش های حاصله با اسرائیل نیستند، یکی به خاطر مراوادت امنیتی و اقتصادی با این کشور و دیگری به خاطر سیستم حاکم بر نظام ترکیه که اجازه تنش با غرب و اسراییل را نمی دهد.

شاهد این ادعا روابط سینوسی ترکیه و اسراییل از سال ۱۹۴۹ تاکنون است (در این سال ترکیه به عنوان اولین دولت مسلمان، موجودیت اسرائیل را به رسمیت شناخت.)

هدف اردوغان از موضع گیری های اخیر استفاده از احساسات ضداسرائیلیِ بوجود آمده در میان مسلمان برای کسب محبوبیت در منطقه و کشورش است.

البته غربی ها هم بدشان نمی آید به جای ایرانِ با تفکر شیعه ی انقلابی، ترکیه «سکولار» به عنوان پرچم دار و الگوی مبارزه با اسرائیل قرار گیرند.

* علی محمدی

برچسب ها : برچسب ها: , , ,
لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=275441

اخبار مرتبط

نظرات

سه شنبه, ۳۰ بهمن , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

ویژه نامه