پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

گزارش؛

سالانه به طور متوسط بیش از چهار میلیون تن محصولات زراعی معادل ۷۰ درصد از تولیدات بخش کشاورزی استان در بخش زراعت تولید می شود که گندم بیشترین مقدار را به خود اختصاص داده است.

به گزارش اروم نیوز، کشاورزان یک سال برای کاشت، داشت و برداشت پر زحمت گندم تلاش می کنند تا با قیمت مشخص ‌شده از سوی دولت به مراکز خرید گندم تحویل ‌دهند و انتظار دارند بهای گندم آن‌ها نیز به‌موقع پرداخت شود ولی این امر با کمی تأخیر محقق می شود و موجب نارضایتی کشاورزان و دلسردی و مشکلات مالی کشاورزان برای کاشت دوباره گندم را در پی دارد.

در سال زراعی جاری نیز ۳۴۲ هزار هکتار از اراضی آذربایجان غربی به کشت گندم آبی و دیم اختصاص یافته که ۸۳ هزار هکتار آن به کشت گندم آبی و ۲۵۸ هزار هکتار آن کشت دیم تعلق دارد.

سالانه به طور متوسط بیش از چهار میلیون تن محصولات زراعی معادل ۷۰ درصد از تولیدات بخش کشاورزی استان در بخش زراعت تولید می شود که گندم بیشترین مقدار را به خود اختصاص داده است.

اما پرداخت طلب گندمکاران موضوعی شده که هر سال بعد از تحویل گندم به مراکز خرید شروع می شود و موجب نگرانی کشاورزان بابت تأمین گندم مورد نیاز کشت سال بعد و درآمد حاصله می شوند.

نمایندگان مجلس بارها در خصوص پرداخت طلب گندمکاران تذکراتی را به دولت داده‌اند

شهروز برزگر، نماینده مردم سلماس در مجلس شورای اسلامی در خصوص طلب گندمکاران اظهار کرد: نمایندگان مجلس بارها در خصوص پرداخت طلب گندمکاران تذکراتی را به دولت داده‌اند ولی هنوز این موضوع به نتیجه نرسیده و همچنان شاهد هستیم که مبلغ قابل توجهی از طلب کشاورزان باقی مانده است.

وی با بیان اینکه کشاورزان برای کاشت محصول سال آینده خود به نقدینگی نیاز دارند، اضافه کرد: بنابراین انتظاری که وجود دارد این است که دولت برای پرداخت طلب کشاورزان به ویژه گندم‌کاران اقدام کند ولی در این زمینه همتی دیده نمی‌شود.

۴۹۱ میلیارد تومان به گندمکاران آذربایجان غربی پرداخت شده است

اسمعیل کریم زاده، رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی نیز در این خصوص در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، گفت: امسال ۶۰۰ هزار تن گندم در این استان تولید شد که ۴۷۵ هزار تن گندم خوراکی مازاد بر مصرف کشاوران توسط شرکت غله و خدمات بازرگانی و تعاونی روستایی خریداری و ۱۵ هزار تن نیز توسط مراکز تهیه و تأمین بذر اصلاح شده برای کشت سال زراعی آینده خرید صورت گرفت.

وی با اشاره به اینکه ۴۹۱ میلیارد تومان جمع مبالغی است که بابت خرید گندم به کشاورزان پرداخت شد، گفت: ۲۴۸ میلیارد تومان در طول زمان خرید گندم به گندمکاران پرداخت شده و ۲۴۳ میلیارد تومان نیز تا ۲۴ آبان ماه سال جاری به صورت کامل به حساب گندمکاران واریز شده است.

وی تصریح کرد: طلب گندمکاران با کمی تاخیر پرداخت شد ولی سعی شد تا کشاورزان مشکلی نداشته باشند و در حاضر گندمکاران آذربایجان غربی از بایت تحویل گندم به مراکز خرید، ریالی طلبکار نیستند

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اظهار امیدواری از شرایط آب و هوایی استان تولید بالای ۶۰۰ هزار تن گندم در سال زراعی ۹۶-۹۷ را پیش بینی کرد.

انتهای پیام/

برچسب ها : برچسب ها: , ,
لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=274594

اخبار مرتبط

نظرات

چهارشنبه, ۲۷ تیر , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

ویژه نامه