اندازه فونت : +

به گزارش اروم نیوز، حجت الاسلام و المسلمین ناصر جوانبخت صبح امروز در همایش یاوران وقف و رسانه و تجلیل از عالم واقف آیت الله سید علی اکبر قریشی که در سالن شهید رخشا برگزار  شد، با تبریک دهه وقف و ایام ماه ربیع الاول اظهار داشت: یکی از نشانه های حب اهل بیت(ع) در بین ایرانیان وجود موقوفات این سنت حسنه است.

وی با بیان اینکه موقوفات در زمان رژیم ستمشاهی مورد ظلم قرار گرفت، افزود: حدود ۶۰ درصد از مردم از آثار و برکات وقف غافل هستند و اطلاعی از آن ها ندارند، این در حالیست که ۲۵ درصد از مراکز درمانی کشور موقوفه هستند.

حجت الاسلام جوانبخت با اشاره به موقوفه بودن بیمارستان نمازی شیراز که بزرگترین بیمارستان پیوند کبد در کشور است، اضافه کرد: واقف این بیمارستان در حیاط آن دفن است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی ادامه داد: وجود بیش از ۴۰ دانشگاه موقوفه، بیش از ۱۵۰۰ مدرسه که عرصه و اعیان آن وقف شده، مساجد که بنابر تعبیر امام راحل سنگر هستند و نباید این سنگرها را خالی کرده و باید آن را حفظ نمود، حوزه های علمیه و مراکز بهداشتی و درمانی فراوانی که موقوفه هستند نشانگر محبان اهل بیت در سرتاسر کشور اسلامی است.

وی با بیان اینکه از تعداد ۳۶ هزار رقبه آذربایجان غربی، ۱۴ هزار رقبه فاقد سند هستند، افزود: در ۸ ماه امسال حدود ۲ هزار و ۵۰۰ سند برای موقوفات اخذ شده است.

حجت الاسلام جوانبخت با بیان اینکه در بهره وری اقتصادی موقوفات بیش از ۱۰ هزار مورد از عرصه و اعیان موقوفات مورد تعمیر واقع شده است، گفت: اداره کل اوقاف و امور خیریه از ابتدای سال جاری اقدامات ویژه ای را انجام داده که از جمله آن ها می توان به برگزاری چهلمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم و اطعام زائران اربعین در مرز خسروی و مهران در حدود ۱۵۰ هزار نفر از محل موقوفه فتح الله خان سرتیپ افشار اشاره کرد.

حجت الاسلام جوانبخت با بیان اینکه آذربایجان غربی ۶ میلیارد از درآمد موقوفات اجرای نیات شده است، آذربایجان غربی را جزو استان های پیشرو در حوزه وقف جدید عنوان کرد.

انتهای پیام/