اندازه فونت : +
کنگره پزشکی
صبح امروز:

کنگره بین‌المللی جراحان مغز و اعصاب ایران در ارومیه آغاز به کار کرد

کنگره بین المللی جراحان مغز و اعصاب با حضور متخصصانی از ایران و کشورهای ایتالیا، هندوستان، فنلاند، ترکیه، افغانستان، نپال و پاکستان با هدف تبادل تجربه و یافته های جدید علمی در ارومیه آغاز بکار کرد.

به گزارش اروم نیوز، جواد آقازاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی صبح امروز در آئین افتتاح کنگره بین المللی جراحان مغز و اعصاب ایران، اظهار داشت: ۱۴۰ مقاله به دبیرخانه کنگره ارسال شده است که ۴۵ مقاله از این تعداد در قالب سخنرانی و ۸۶ مقاله در قالب پوستر ارائه می شود.

وی با اشاره به سابقه تاریخی شهر ارومیه در ایجاد نخستین کلینیک مدرن در سال ۱۸۳۵ میلادی، افزود: این شهر در عرصه علم پزشکی دارای سوابق دیرینه است.

آقازاده اظهار کرد: آذربایجان غربی با توجه به موقعیت استراتژیک و همسایگی با چهار کشور خارجی در طی سال ها از بسترهای پیشرفت و توسعه محروم بوده اما با همت دولت تدبیر و امید گام های خوبی برای توسعه این استان برداشته شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی، ارتقا رتبه آذربایجان غربی از رده ۲۹ در عرصه سلامت به هفت را از نتایج توجه دولت به توسعه زیرساخت های بهداشت و درمان در این استان عنوان کرد.

وی اضافه کرد: آذربایجان غربی دارای ۶ دانشکده پزشکی بوده و در تمامی رشته ها دارای مقطع دکتراست و هم اکنون چهار هزار و ۵۰۰ دانشجو در مقاطع مختلف در دانشکده های این دانشگاه تحصیل می کنند.

رئیس انجمن جراحان و مغز اعصاب ایران نیز در آغاز به کار این کنگره، گفت: تبادل اطلاعات علمی در این کنگره بین المللی در زمینه های تومور، تروما، اطفال، ستون فقرات، عروق مغزی و اعصاب محیطی به ۲ زبان انگلیسی و فارسی صورت می گیرد.

سید ابراهیم کتابچی با اشاره به فعالیت های انجمن جراحان و مغز اعصاب ایران، اظهار کرد: راه اندازی شاخه های انجمن در ۱۴ استان کشور دنبال می شود.

وی ابراز امیدواری کرد تا با هماهنگی ها و رایزنی های صورت گرفته در این هفته انجمن جراحان مغز و اعصاب آذربایجان متشکل از استان های آذرایجان غربی ، آذربایجان شرقی و اردبیل راه اندازی شود.

وی افزود: هفته آینده نیز شاخه انجمن جراحان مغز و اعصاب استان مازنداران شروع به کار می کند.

گفتنی است کنگره بین المللی جراحان مغز و اعصاب ایران از تاریخ ۲۴ تا ۲۶ آبان ماه جاری با همت دانشگاه علوم پزشکی ارومیه و با همکاری انجمن جراحان مغز و اعصاب ایران در سالن آمفی تئاتر مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره) ارومیه برگزار می شود. در این کنگره ۲۵ نفر از اساتید برجسته از کشور مختلف جهان حضور دارند و به بحث و تبادل نظر در مورد آخرین پدیده های جراحی مغز بزرگسالان و اطفال می پردازند.

در کنار کنگره نمایشگاه تجهیزات پزشکی از ۱۱ شرکت داخلی و خارجی دایر شده و یک از غرفه های این نمایشگاه نیز به بیمارستان آمریکایی دانشگاه کوچ اختصاص یافته است.

این کنگره دارای امتیاز بازآموزی برای کلیه حرفه های مرتبط با مغز و اعصاب است.

رشته‌ جراحی‌ مغز و اعصاب‌ در ایران‌ حدود هفت دهه قبل‌ توسط‌ ۲ نفر از اساتید این‌ رشته پروفسور نصرت‌الله‌ عاملی‌ و پروفسور ابراهیم‌ سمیعی و‌ براساس‌ استانداردهای‌ روز دنیا پایه‌گذاری‌ شد.

اکنون‌ با گذشت‌ حدود ۶ دهه‌ از تاسیس‌ انجمن ‌جراحی‌ مغز و اعصاب‌ ایران‌، این‌ انجمن‌ با داشتن‌ بیش‌ از ۵۰۰ عضو فعال‌ از نظر علمی‌ و عملی می‌تواند جایگاه شایسته ای در عرصه بین المللی داشته باشد‌.

این‌ انجمن‌ در سال‌ ۱۹۶۵ به‌ عضویت‌ فدراسیون‌ جهانی‌ انجمن های‌ جراحی مغز و اعصاب‌ در آمد.

ارومیه در علم پزشکی تاریخچه درخشانی دارد و نخستین کلینیک مدرن کشور در سال ۱۸۳۵ میلادی، نخستین بیمارستان آموزشی مدرن و نخستین دانشگاه پزشکی کشور در ۱۸۸۰ میلادی و نخستین دانشکده پرستاری و داروسازی کشور در سال ۱۸۸۲ میلادی در این شهر راه اندازی شده است.

انتهای پیام/