پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

ماجرای تبدیل وضعیت به شرط آزمون فقط برای 90 نفر!

ماجرای تبدیل وضعیت ۹۰ مربی قرآن آذربایجان‌غربی که بازمانده از جمع ۵ هزار نفری در سطح کشور هستند، در سایه ناکارآمدی و بی‌تدبیری مسئولین سابق شکل گرفته و با بی‌توجهی مسئولین فعلی آموزش و پرورش استان ادامه دارد.

به گزارش اروم‌نیوز، در اواسط دولت دهم و به‌دنبال طرح آموزش و پرورش برای جذب مربیان قرآن برای مدارس شهری و روستایی، ۵ هزار مربی در سراسر کشور به‌عنوان مربیان حق‌التدریس قرآن جذب این وزارت شدند.

از میان این ۵ هزار نفر، حدود ۱۴۰ نفر نیروی قرآنی از آذربایجان‌غربی بودند که در مدارس مناطق و نواحی مختلف این استان در حوزه‌های شهری و روستایی فعالیت کرده و با عنوان مربی قرآن شناخته شدند.

در سال ۹۱ که آخرین ماه‌های دولت دهم نیز بود، وزیر آموزش و پرورش با ارائه طرح و البته با دستور شفاهی به مدیران‌کل و مسئولین آموزش و پرورش در سراسر کشور ابلاغ کرد که تمام افرادی که با عنوان مربی قرآن جذب شده‌اند، با تبدیل وضعیت به‌صورت پیمانی ادامه فعالیت دهند.

تمام استان‌ها این ابلاغ شفاهی را جدی گرفته و نسبت به اجرای آن اقدام اساسی انجام دادند تا تمام مربیان در سطح کشور به‌عنوان نیروی پیمانی ادامه فعالیت دهند.

اما در آذربایجان‌غربی این ماجرا به طرز دیگری پیش رفته و مدیرکل سابق آموزش و پرورش که با پشت سر گذاشتن فجایعی نظیر آتش‌سوزی در مدرسه شین‌آباد، سابقه نه‌چندان موفقی نیز در دوران مدیریت خود بر جای گذاشته بود، نسبت به عدم پذیرش این دستور وزیر امتناع کرده و خواهان نامه مکتوب برای اجرایی کردن ابلاغیه می‌شود!

این امر تا جایی پیش می‌رود که تغییرات دولت رخ داده و این مدیرکل جزو اصلی‌ترین تغییرات در آذربایجان‌غربی جای خود را به مسئول بعدی که هم‌اکنون نیز به‌عنوان مدیرکل آموزش و پرورش بر صندلی این اداره تکیه داده، تحویل می‌دهد.

تغییرات مدیریتی باعث گمنام ماندن و البته راکد شدن پرونده تبدیل مضعیت مربیان قرآن استان می‌شود و در نهایت اسامی دیگری به‌جای این مربیان برای تبدیل وضعیت به وزارت ارسال شده و البته مجور تبدیل وضعیت نیز دریافت می‌کنند.

بدین ترتیب، مربیان قرآن شاغل در مدارس مناطق مختلف که اکنون تعدادشان به ۹۰ نفر می‌رسد، از اواخر سال ۹۵ نسبت به علنی کردن اعتراضات خود و حضور در مقابل آموزش و پرورش اقدام می‌کنند تا شاید این‌گونه مطالبه خود را به گوش مسئولین برسانند.

دیدار با مسئولین فراکسیون‌ها و کمیسیون‌های مختلف مجلس، نامه‌نگاری به نمایندگان مردم شهرستان‌های مختلف آذربایجان‌غربی در مجلس شورای اسلامی، تجمع مقابل اداره‌کل آموزش و پرورش استان و نیز نامه‌نگاری برای استاندار سابق، تنها نمونه‌ای از اقداماتی است که این مربیان برای احقاق حقوق خود انجام داده‌اند و تنها پاسخ برای آن‌ها پیگیری توسط مسئولین و نمایندگان برای رسیدن به حق‌شان بوده است.

حال پس از گذشت ۶ سال از تبدیل وضعیت ۵ هزار مربی قرآن در سراسر کشور، تنها بازماندگان از انی تعداد به ۹۰ نفر می‌رسد که جز اندک نفراتی که شاید تعدادشان به تعداد انگشتان دست هم نرسد، همگی از آذربایجان‌غربی هستند!

اما هنوز نه تنها مسئولین دولتی بلکه نمایندگان مجلس و روسای کمیسیون‌های تخصصی خانه ملت نیز برای حل این مشکل قدم مثبتی برنداشته اند.

پاسخی هم که به تازگی از وزارت آموزش و پرورش برای این مربیان صادر شده جالب و درخور توجه مسئولین دولتی و نمایندگان است!

در نامه این وزارت برای خبر منتشرشده در خصوص اعتراض مربیان قرآن آذربایجان‌غربی در یکی از رسانه‌های کشور چنین آمده است: «تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی منوط به کسب مجوز از سازمان اداری و استخدامی کشور و پذیرفته‌شدن افراد در آزمون عمومی است.»

این دقیقا همان نکته‌ای است که باید توسط مسئولین و به‌خصوص نمایندگان بررسی و پیگیری می‌شد، اما در کمال ناباوری سوت کرده و خود را از گردونه تصمیمات کنار کشیده‌اند.

البته دلیل این امر هم جالب است؛ آن هم اینکه آیا تمام مربیان قرآن تبدیل‌وضعیت شده در آزمون «عمومی» مورد تاکید وزارت شرکت داشته‌اند؟ یا اینکه دست‌های پشت‌پرده مسئولین استانی باعث چنین برداشتی شده است؟!

بر اساس شواهد موجود، نه‌تنها برای مربیان قرآن تبدیل‌وضعیت‌شده در سطح کشور آزمونی برگزار نشده، بلکه برخی افراد دیگر نیز در سطح همین آذربایجان‌غربی با لیست مربیان قرآنی برکت تبدیل وضعیت را درک کرده‌اند!

تنها افرادی که از میان ۵ هزار مربی قرآنی به مرحله تبدیل وضعیت نرسیده‌اند و متاسفانه پرونده آن‌ها با وجود دارا بودن تمام مدارک موردنیاز و درخواست آموزش و پرورش «ناقص» اعلام شده، همین حدود ۹۰ نیروی آذربایجان‌غربی هستند که این روزها مشکلات متعددی را تجربه می‌کنند.

شکایت این افراد به دیوان عدالت اداری هم نتوانسته کاری را حل کند و تنها خروجی آن مشاهده پاسخ‌های بی ربط مسئولین است که تنها برای شانه خالی کردن از مسئولین چنین می‌کنند!

حال باید دید که آیا استاندار آذربایجان‌غربی به‌عنوان مقام عالی دولت و رئیس شورای آموزش و پرورش این استان اقدامی برای حل مشکل مربیان قرآن خواهد کرد یا وی نیز همانند استاندار سابق و مدیران آموزش و پرورش قبلی و فعلی روزه سکوت گرفته و سرنوشت ۹۰ خانواده را به همین نامه‌نگاری‌ها و پاسخ‌های بی‌نتیجه می‌سپارد؟!

آقای استاندار!

به‌راستی حقوق این ۹۰ مربی در میان لیست ۱۴۰۰ نفره ارائه‌شده از سوی اداره‌کل آموزش و پرورش آذربایجان‌غربی چه خواهد شد؟!

لیستی که در پاسخ به نامه وزارت که خواهان معرفی مربیان قرآن معترض به ماجرای تبدیل وضعیت بوده تنظیم شده  و غیر از معترضین، لیست بلندبالایی از کارکنان ستادی، خدمات و معلمین حوزه‌های دیگر را نیز شامل می‌شود.

انتهای پیام/

برچسب ها : برچسب ها: ,
لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=272883

اخبار مرتبط

نظرات

چهارشنبه, ۳۰ خرداد , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

چهارشنبه, ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
سه شنبه, ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
سه شنبه, ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
دوشنبه, ۲۸ خرداد ۱۳۹۷

ویژه نامه