پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

«آینده روشن با خانواده کتابخوان» شعار امسال هفته کتاب؛

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی با اعلام این خبر گفت: همه ساله از ۲۰ تا ۲۶ آبان به نام هفته کتاب و کتابخوانی نامگذاری شده است و امسال شعار «آینده روشن با خانواده کتابخوان» برای بیست و پنجمین دوره هفته کتاب و کتابخوانی انتخاب شده است.

حجت الاسلام و المسلمین محمدباقر کریمی در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، اظهار داشت: همه ساله از ۲۰ تا ۲۶ آبان به نام هفته کتاب و کتابخوانی نامگذاری شده است و امسال شعار «آینده روشن با خانواده کتابخوان» برای بیست و پنجمین دوره هفته کتاب و کتابخوانی انتخاب شده است.

وی، افزود: اگر داعش در قرن ۲۱ شکل گرفته است این به معنای این است که دانشی وجود ندارد چراکه اگر دانش بود، داعش نبود و این تفکر حیوانی را اگر شاهدیم به دلیل وجود نسل جاهل امروزی است، جهالت بسیاری از رفتارهای ما را دچار تغییر کرده است.

حجت الاسلام کریمی، با تاکید بر اینکه وجود هفته ای بنام کتابخوانی تاثیری در کتابخوانی ندارد، بیان داشت: وجود و هدف این هفته صرفا برای جلب توجه مردم، مسئولان و رسانه ها است تا فرهنگ کتابخوانی را در جامعه ترویج کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی، اضافه کرد: ۲ سال متوالی است که برای تعیین پایتخت کتاب ایران در کشور جشنواره برگزار می شود، که جشنواره پایتخت کتاب ایران و جشنواره روستاهای دوستدار کتاب عنوان آن هاست.

وی، با تاکید بر مطالبه گری رسانه ها از مسئولان شهری در حوزه کتاب و مطالعه، افزود: آذربایجان غربی با شرکت در هر دو بخش این جشنواره و ارسال مستندات موفق به کسب دو جایزه در بخش روستاهای دوستدار کتاب شده که یکی از روستاهای بوکان و یکی از روستاهای مهاباد در این حوزه برتر شناخته شدند.

حجت الاسلام کریمی، ادامه داد: اهدای ۲۵ هزار جلد کتاب در سال ۹۵ و بیش از ۶ هزار جلد کتاب در ۶ ماهه نخست سال ۹۶ به کتابخانه های استان، موجب شد تا مجموعا بیش از ۳۱ هزار جلد کتاب از هفته کتاب سال قبل تاکنون به کتابخانه های استان افزوده شود.

وی، اذعان داشت: در حال حاضر بیش از ۱۴۰ ناشر در آذربایجان غربی وجود دارد که حدود ۶۰ ناشر به عنوان فعال، ۲۵ ناشر نیمه فعال، ۲۵ ناشر جدید و ۳۵ ناشر هم غیرفعال ارزیابی شدند و این در حالی است که مبنای ارزیابی فعال ناشران، نشر ۸ عنوان کتاب در دو سال است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی، با اشاره به حضور ۶ ناشر در نمایشگاه سراسری کتاب تهران امسال اظهار داشت: یکی از شروط موسسه ناشرین کتاب برای ارائه غرفه به ناشران در نمایشگاه بین المللی کتاب، چاپ ۱۰۰ عنوان کتاب از سال ۹۱ تا کنون است که حضور ناشران استان در این نمایشگاه، نشان از فعالیت مطلوب آنان دارد.

حجت الاسلام کریمی، با ارائه آماری در زمینه نهاد کتابخانه های استان، افزود: در حال حاضر ۱۰۷ کتابخانه در استان فعالند که ۶۷ کتابخانه نهادی و ۴۰ کتابخانه مشارکتی است و بیش از ۶۶ هزار نفر از مردم آذربایجان غربی در این کتابخانه ها عضو هستند.

وی، اذعان داشت: تاکنون ۳۴۸ هزار جلد کتاب از کتابخانه های استان به امانت برده شده و بیش از یک میلیون مراجعه حضوری به کتابخانه ها داشتند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی، با بیان اینکه تاکنون هیچ گونه بررسی و تحقیقات میدانی در موضوع مطالعه در کشور انجام نشده، تاکید کرد: تمامی آمارهای ارائه شده در مورد میزان مطالعه مردم در کشور و استان دقیق نبوده و سندیت چندانی ندارد.

حجت الاسلام کریمی، اذعان داشت: سواد رسانه ای مردم افزایش بالایی دارد، این در حالی است که نفوذ اینترنت بیش از ۵۰ درصد است و عضویت ایرانیان در شبکه های اجتماعی نشان می دهد که نوع و شکل مطالعه مردم تغییر پیدا کرده است و این به معنای کمبود میزان مطالعه نیست.

انتهای پیام/

برچسب ها : برچسب ها: , ,
لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=272865

اخبار مرتبط

نظرات

شنبه, ۲ تیر , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

چهارشنبه, ۳۰ خرداد ۱۳۹۷

ویژه نامه