پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

رئیس سازمان سیما، منظر وفضای سبز شهرداری ارومیه:

رئیس سازمان سیما، منظر وفضای سبز شهرداری ارومیه گفت: غالب پارک‌ها و فضاهای سبز شهر ارومیه در سطح استاندارد کشوری و قابل‌رقابت با سایر کلان‌شهرهای کشور است.

به گزارش اروم نیوز، توسعه و گسترش فضاي سبز با توجه به گسترش روزافزون جمعيت و ساخت‌وسازهای شهري و نياز ضروري انسان‌ها به فضاي سبز براي ايجاد تعادل اجتماعي، جسمانی و روحی، امری مهم و حیاتی به شمار می‎آید در کشوری مثل ايران كه بيشتر مناطق آن در كمربند خشك جهان واقع‌شده، شهرها برای مقابله با آلودگي‌های صوتي و هوا، همچنين كاهش استرس‌های محيطی بيشتر از هر نقطه ديگری به فضای سبز نياز دارند.

فضای سبز به‌عنوان جزئي از بافت شهرها و بخشي از خدمات شهري ضرورت يافته و نمي‌توان آن را جدا از نيازهاي جامعه شهري دانست، ازاین‌رو فضاي سبز بايد ازنظر كمی و كيفی متناسب با حجم فيزيكي شهر، نيازهاي جامعه و با توجه به شرايط اكولوژيكي شهر و روند گسترش آتي آن توسعه يابد تا بتواند به‌عنوان فضاي سبز فعال بازدهی زیست‌محیطی مستمری داشته باشد.

به همین بهانه در زمینهٔ گسترش فضاهای سبز با «علی شایگان» رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری ارومیه به گفت‌وگو نشستیم که شرح آن در پی می‌آید.

* فضاهای سبز شهر ارومیه چند هکتار است و برای توسعه فضای سبز ارومیه چه برنامه‌هایی دارید؟

مجموعه فضاهای سبز شهرستان ارومیه ۸۷۰ هزار هکتار می باشد که باتوجه به توسعه کمی فضاهای سبز در سال های اخیر و نیز محدودیت فضاهای شهری تخصیص یافته سبز در محدوده شهر ارومیه رویکرد سازمان در راستای توسعه کیفی و بهسازی پارک های موجود خواهد بود.

* آیا بوستان جدیدی در دست احداث است یا خیر؟

بله، بوستان‌های در دست احداث در سطح مناطق پنج‌گانه شامل بوستان سلامت، پروژه یادمان شهید باکری، بوستان شهریار، بوستان در دست احداث زمین‌های دادگستری و نیز پارک جنگلی گلمان است که اولویت توسعه در مناطق کمتر برخوردار در سطح ارومیه به جهت ایجاد توازن و برخورداری یکسان از امکانات و خدمات شهری بین شهروندان است.

* وضعیت اعتبارات در جهت توسعه فضای سبز چگونه است؟

با توجه به اینکه بخش اعظمی از بودجه و اعتبارات سازمان در بخش توسعه کیفی و نگهداری ازجمله آبیاری فضاهای سبز شهری هزینه می‌شود، یکی از روش‌های کاهش هزینه‌ها، سرمایه‌گذاری در جهت کاهش مصرف منابع خواهد بود که نیازمند تخصیص اعتبارات و تجهیزات در این حوزه می‌باشد. لذا امیدوار هستیم تا دستگاه‌های ذیربط با استفاده از بودجه در نظر گرفته‌شده در برنامه‌های توسعه کشوری بخشی از این هزینه‌ها را متقبل و ما را در این مسیر راهی کنند.

* سازمان سیما و منظر در راستای کاهش هزینه‌های سالانه چه اقداماتی انجام داده است؟

اقدام به توسعه‌ی گلخانه‌های جدید با فنّاوری روز کرده است که در فاز اول نیاز به اقلام گیاهی تأمین گشته و با توجه به برنامه‌ریزی انجام‌شده، در فاز دوم قادر به درآمدزایی و فروش تولیدات مازاد این سازمان به شهرداری‌ها و ارگان‌های مرتبط با این حوزه در منطقه خواهد بود.

* تعداد اصله‌های درخت کاشته شده در سطح شهر از ابتدای سال جاری چه میزان است؟

با توجه به شرایط اقلیمی پیش‌آمده و نیز کمبود منابع آبی نیاز روزافزون شهر به گیاهان و درختان به‌عنوان ریه‌های تنفسی شهر، سیاست سازمان استفاده از درخت و درختچه‌های مقاوم به کم‌آبی است و بر این اساس تعداد درختان مقاوم کاشته شده در سطح شهر از ابتدا دی سال جاری ۱۰ هزار و ۸۵۰ اصله بوده است.

* آیا کلینیک گیاه‌پزشکی سازمان پارک و فضای سبز شهرداری ارومیه وجود دارد؟ در صورت وجود داشتن بفرمایید که این کلینیک برای ایجاد فضای سبز سالم چه‌کارهایی انجام داده است؟

کلینیک گیاه‌پزشکی شهرداری ارومیه همواره با بهره‌گیری از کادر تخصصی پزشکی و نیز روش‌های کارآمد و پیشرفته قادر به ارائه خدمات گیاه‌پزشکی به مجموعه فضای سبز شهری و نیز مشاوره و پاسخگویی به سؤالات شهروندان درزمینهٔ تشخیص و پیگیری نمونه آفات و بیماری گیاهانبه صورت رایگان بوده است.

هدف اصلی این کلینیک کنترل آفات و بیماری گیاهی در فضای سبز شهر به‌منظور کاهش مصرف سموم شیمیایی و جلوگیری از تأثیرات سوء آن در محیط‌زیست است.

* برای آموزش افراد برای استفاده از فضای سبز شهری چه‌کارهایی انجام داده‌شده است؟

سازمان سیما و منظر شهر ارومیه در راستای بخشی و ارتقای فرهنگ شهروندی هرسال اقدام به برگزاری دوره‌های رایگان شهروندی از جمله پرورش گیاهان آپارتمانی و فضای باز، پرورش بن سای کرده است.

همچنین اکران تابلوهای آموزشی با موضوعیت احیای دریاچه ارومیه، نحوه برخورد با طبیعت و محیط‌ زیست به‌عنوان ذخایر زیستی همواره در دستور کار سازمان بوده است.

* آیا بوستان‌ها در حد استاندارد کشوری است یا خیر؟

تعداد غالب پارک‌ها و فضاهای سبز شهر ارومیه در سطح استاندارد کشوری و قابل‌ رقابت با سایر کلان‌شهرهای کشور است.

همچنین برنامه‌ریزی‌هایی برای بهسازی و استانداردسازی تعداد معدودی از پارکهایی که در آن‌ها احساس ضعف می‌شود  انجام‌شده است که در مرحله‌ی مطالعات اولیه و اعمال شاخصه‌های مناسب‌سازی به جهت استفاده‌ی سنین مختلف و نیز عزیزان کم‌توان ،جانبازان و معلولین است.

* در کشت پاییزی چند اصله نهال کاشته شده است؟

در مجموع ۲ هزار و ۲۵۰ اصله نهال از ابتدای پاییز امسال کاشته شده است.

انتهای پیام/

برچسب ها : برچسب ها: , , ,
لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=272806

اخبار مرتبط

نظرات

چهارشنبه, ۲۷ تیر , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

ویژه نامه