پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه ارومیه:

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه ارومیه گفت: آذربایجان غربی با داشتن امتیازات اقتصادی فراوان در رکود اقتصادی و بیکاری به سر می برد.

یوسف محمدزاده در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، با اشاره به وضعیت اقتصادی آذربایجان غربی، گفت: اقتصاد استان بیشتر بر پایه کشاورزی و دامپروری است، در حالی که اقتصاد استان همسایه یعنی آذربایجان شرقی بیشتر بر پایه صنعت بوده و ۲ برابر آذربایجان غربی در این زمینه فعالیت دارد.

وی، با اشاره به جمعیت آذربایجان غربی که ۴ درصد جمعیت کل کشور را تشکیل می دهد، عنوان کرد: در بخش کشاورزی و دامپروری به خودکفایی رسیده و در حد کارآمد فعالیت داریم اما در بخش صنعت متاسفانه ۲ درصد کارآمدی داشته و از حد مطلوب جامعه فاصله بسیاری داریم.

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه ارومیه، علت اصلی عقب ماندگی استان در بخش صنعت را مربوط به مسائل امنیتی دانست و افزود: سرمایه گذاران به دلایل مسائل امنیتی این استان از فعالیت و سرمایه گذاری در آن خودداری می کنند که باید این امر توسط مسئولین حل و فصل شود چراکه امروز شاهد ناامنی در استان نیستیم.

محمدزاده، میزان بیکاری در مناطق شهری استان را ۱۴ درصد اعلام کرد و افزود: این آمار در حالی است که متوسط نرخ بیکاری کشور ۱۳/۹ بوده و در آذربایجان شرقی ۸/۸ است.

وی، با اشاره به سهم عمده فروشی و خرده فروشی در آذربایجان غربی، افزود: در بحث عمده و خرده فروشی در استان رشد ۷ درصدی و در صنعت رشد ۴ درصدی را نسبت به ۴ سال پیش شاهد هستیم که این نشانگر رشد بخش نامولد و پس رفت صنعت است.

این  اقتصاددان، آذربایجان غربی را در زمینه های اقتصادی دارای امتیازات ویژه ای عنوان کرد و گفت: آذربایجان غربی به دلیل قرار گرفتن در مسیر ترانزیت کشور با ترکیه، عراق و آذربایجان می تواند رشد اقتصادی بسیار خوبی نسبت به استان های همجوار داشته باشد اما متاسفانه تا امروز نتوانسته مسیر ترانزیت مختص خود داشته باشد.

وی، از وضعیت اقتصادی استان اظهار ناامیدی کرده و بیان داشت: آذربایجان غربی با داشتن پل های ارتباطی بسیار با کشورهای خارجی در رکود و بن بست اقتصادی قرار دارد، مسئولان باید نسبت به حل مشکلات جاده ای در سطح این استان اهتمام داشته باشند.

محمدزاده، همچنین در خصوص کشاورزی استان اظهار کرد: باید از بخش کشاورزی دوری کرده و در بخش صنعت و پیشرفت صنعتی گام برداریم و از امتیازات صادراتی خود به نحو مطلوب استفاده کنیم.

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه ارومیه، در پایان تاکید کرد: مسئولان استانی از اقتصاددانان استان در جلسات و کارگروه های خود استفاده و تفکرات و ایده های مختلف را در یک قالب مدیریت کرده و به اجرا بگذارند.

انتهای پیام/.

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=272822

اخبار مرتبط

نظرات

یکشنبه, ۳۱ تیر , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

ویژه نامه