اندازه فونت : +
ابراهیم حسنی
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی خبر داد:

افزایش چشمگیر زایمان طبیعی پس از اجرای طرح تحول سلامت در آذربایجان‌غربی

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی در مانی آذربایجان غربی گفت: پس از اجرای طرح تحول سلامت که یکی از ۷ برنامه آن ترویج زایمان طبیعی بود، شاهد افزایش چشمگیر این زایمان در سطح استان هستیم.

به گزارش اروم نیوز، ابراهیم حسنی در نشست خبری که با حضور اصحاب رسانه و مطبوعات آذربایجان غربی و نیز جمعی از معاونان دانشگاه علوم پزشکی استان برگزار شد، اظهار داشت: در طرح نظام سلامت یکی از ۷ برنامه ترویج زایمان طبیعی بود که این نوع زایمان رایگان شد و بیماران حتی آن فرانشیز را پرداخت نکردند.

وی افزود: در کنار این دستور کاهش سزارین را داشتیم، اما این بدین معنا نبود که شاهد کاهش آمار به یکباره شویم و آمار به صورت هر ۳ ماه میزان کاهش را نشان داد و در اکثر بیمارستان ها این کاهش اتفاق افتاد، اما در ۳ بیمارستان خصوصی زایمان سزارین در مقطعی از زمان همچنان به قوت خود باقی بود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی، ادامه داد: وزارت بهداشت در یک ارزشیابی درجه ارزشیابی آن ها را کاهش داد تعهد کردند سزارین را کاهش دهند و با عمل به این تعهد درجه ارزشیابی خود را باز پس گرفتند.

وی، گفت: طی جلسه ای با جمعی از پزشکان متخصص زنان بخش خصوصی و دولتی نسبت به اهمیت کاهش سزارین تاکید شد و این جلسات همچنان ادامه دارد.

حسنی، در پاسخ به سوال نحوه برخورد با پزشکانی که با دریافت زیرمیزی اقدام به انجام سزارین می کنند، گفت: دو مبحث جدا وجود دارد، موضوع زیرمیزی یکی از مباحث زیر میزی بود که ستاد استانی نظارت بر تعرفه در سازمان نظام پزشکی با عضویت سازمان های بیمه گر، تعزیرات حکومتی، معاون درمان و نظام پزشکی جلسات مرتب را تشکیل و هرگونه شکایت را پاسخ می دهند.

وی، همچنین تاکید کرد: تیم های نظارتی با حضور در بیمارستان ها نیز به بررسی  پرونده ها پرداخته و در صورت اضافه دریافتی در ستاد مطرح و به دادستانی معرفی و برخورد قانونی مناسب با این پزشکان صورت می گیرد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی، گفت: سزارین با این برنامه های جدید وقتی علت علمی درستی نداشته باشد سازمان های بیمه گر هزینه را پرداخت نکرده و به صورت آزاد حساب می شود که در این صورت تصور دریافت زیرمیزی مطرح می شود که صحیح نیست.

وی، با اشاره به انجام رایگان زایمان طبیعی اظهار داشت: زایمان طبیعی بر اساس قانون فقط در بیمارستان زنان کوثر ارومیه به صورت رایگان انجام می شود اما برخی از بیمارستان ها برای کاهش آمار زایمان سزارین خود، اقدام به انجام رایگان زایمان طبیعی به صورت داوطلبانه کردند که از جمله آن ها می توان به بیمارستان های شفا، صولت و عارفیان اشاره کرد.

انتهای پیام/