پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

به مناسبت 13 آبان:

نشست دانشجویی بررسی و تبیین آرمان و ایده آل دانشجوی استکبارستیز به همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی آذربایجان‌غربی در دانشگاه پیام نور ارومیه برگزار شد.

به گزارش اروم‌نیوز، امین رستم‌زاده در این نشست اظهار داشت: جنبش های دانشجویی باید بستری علمی و خلاق برای بصیرت افزایی معرفت صحیح دانشجویان با مبانی جوهری انقلاب اسلامی طراحی و اجرا نماید.

وی، گفت : جریان های دانشجویی باید با ابزار علمی گفتمان سازی، آرمان‌های انقلاب را در قالب مدل مفهومی و علمی ارایه نمایند.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی آذربایجان غربی، با اشاره به فرمایش شهید بهشتی که دانشجو موذن جامعه است اگر خواب بماند نماز امت قضا می شود خاطر نشان کرد: یکی از ویژگی‌های موذن آگاه سازی و بصیرت افزایی است و چنین رویکردی به دانشجو و جریان‌های دانشجویی مسولیت و رسالت دانشجو را دو چندان می‌کند چرا که تخدیش این خصیصه به هر اندازه جامعه را در خسرانی جبران ناپذیر قرار می دهد.

وی، با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص خصیصه های دانشجو و جریان‌های دانشجویی در ادوار مختلف خاطر نشان کرد: معظم له دانشجویان را وجدان بیدار ملت و کشور مورد خطاب قرار می‌دهند و تاکید می‌نمایند انتظار داریم دانشجو با چشم باز، بانگاه روشن ، احساس تکلیف و با انگیزه به مسائل نگاه کند.

رییس سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی آذربایجان غربی، گفت: معرفت اندیشه ای دانشجو در باب مساله شناسی و مساله یابی و ارائه راه حل خلاقانه و علمی برای آن ضرورتی مهم تلقی می‌شود.

وی، با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص هویت جنبش دانشجویی خاطر نشان کرد: برداشت و نگاه ایشان بصورت صریح در بیاناتشان در خصوص هویت جنبش دانشجویی در قالب ویژگی هایی چون ضد استکباری، ضد فساد، ضد اشرافی‌گری، ضد حاکمیت تجمل گرایانه و زورگویانه، ضد گرایش‌های انحرافی بعنوان خصوصیات دانشجو است با تاملی در این ویژگی‌ها ضمن اینکه ضد استکباری بعنوان اولین خصیصه مطرح گردیده است در بقیه مفسده‌ها نیز نوعی استکبار و مولفه‌های آن یکی از ارکان اصلی مفسده‌ها را تشکیل داده‌اند لذا آرمان و ایده‌ال دانشجو در مبارزه با استکبار ستیزی و مصادیق آن، اصلی بدیهی است.

این پژوهشگر حقوق، گفت: رسالت جنبش دانشجویی در این است که نباید اجازه دهد بستری فکری برای دانشجویان ایجاد شود تا این روحیه و فرهنگ استکبار ستیزی در سطح داخل و خارج مرزها در اندیشه دانشگاهیان و دانشجویان استحاله شود چون مستکبرین برای تحقق این مهم با برنامه‌های بلند مدت و کوتاه مدت به شکلی نرم، هدفمند و حرفه‌ای و خلاقانه استراتژی و راهبرد طراحی و تدوین نموده‌اند.

وی، ادامه داد: تقویت و ترویج این بصیرت اندیشه‌ای استکبار ستیزی در تضاد با اهداف منفعت طلبانه و خود خواهانه آنان است.

رستم زاده، در خاتمه خاطر نشان ساخت: اندیشه دانشجو با شکستن پیله استکبار سیرت موضوعات را از صورت آن منفک کرده و منبا ها و اهداف واقعی استکبار را که در قالبی غیر استکباری و شکیل طراحی شده تشخیص می‌دهد لذا نگاه استکبار ستیزانه در هر عرصه‌ای نیاز مند تامل و تدبر جوهری دانشجو است.

در ادامه این مراسم اکبر رمزی، مدرس دانشگاه با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری پیرامون استکبار و استکبار ستیزی اظهار کرد: استکبار یک تعبیر قرآنی بوده و در قرآن کلمه ی استکبار به کار رفته است.

وی افزود: افراد و دولتهایی که قصد دخالت در امور انسان ها و ملتهای دیگر را دارند  و برای حفظ منافع خود حقّ تحمیل بر ملتها را برای خود قائل است و پاسخگو هم به هیچ کس نیست؛ بعنوان مستکبر و دولت استکباری شناخته می شود.

وی با شاره به اینکه قرآن مستکبران را در مقابل ضعیفان قرار داده است گفت:در واقع قرآن هم مستکبران را شماتت می کند و هم مردمی که ظلم را می پذیرند و در صدد مقابله با آن بر نمی آیند.

رمزی با اشاره به اینکه استکبار به دو نوع داخلی و بین المللی تقسیم می شود افزود: وجود نوعی سلطه گری، سلطه جویی، استعمار و بهره کشی فرهنگی، سیاسی و اقتصادی توسط اقلیت محدودی زورگو و نفع طلب بر خیل عظیم توده های محروم استکبار داخلی به شمار می رود و زمانی که دولت و یا کشوری، سایر ملت ها را استثمار و به استضعاف بکشاند که نمونه بارز آن اعمال سیاست های استعمارگونه و امپریالیستی قدرت های بزرگ شرق و غرب در جهان می باشد بعنوان استکبار بین المللی مطح است.

این مدرس دانشگاه اظهار کرد: مستکبران برای سلطه خود بر ضعیفان از راه های مختلفی وارد می شوند، که سعی می کنند در مرحله اول یک عده طمع کار را در جامعه شناسایی کرده و با دادن وعده های توخالی آنها را با خود همسو کرده و در داخل جوامع، راحت تر به اهداف خود برسند.

وی ادامه داد: در مرحله دوم سعی می کنند عموم مردم را از حقایق دور نگه دارند و جهل را ترویج کنند تا کسی به اهداف شوم آن ها پی نبرد و نهایتا سعی می کنند با انجام برخی اقدامات مردم از آن ها بترسند تا با ایجاد ترس، راحت تر و سریع تر به هدف خود برسند.

وی با اشاره به اینکه هر فرد مسلمان و هر دولت اسلامی، بر اساس منطق و آموزه های دینی، موظف به مقابله با ظلم و استکبار جهانی است اظهار کرد: از نظر عقلی نمی توان «برای حیات زیر سلطه غیر»، ارزشی قائل شد؛ زیرا «ارزش حیات، به آزادی و استقلال است» و حضرت امام(ره) تاکید کرده اند که «این، مطابق هیچ منطقی نیست که سی میلیون جمعیت، همیشه تحت فشار باشد و همیشه این جمعیت کار بکنند و حاصل کارشان را دیگران ببرند»؛ زیرا «زندگانی ای که در آن استقلال نباشد و یک ملتی به زحمت کار بکنند، برای استفاده دشمن ها، این که زندگانی نیست».

وی افزود:از نظر شرعی نیز در آیات و روایات متعددی، مستضعفین، یعنی کسانی که مورد ظلم و تهاجم استکبار قرار گرفته اند، موظف به دفاع و مقابله با مستکبرین شده اند و قرآن کسانی را که در راه حمایت از مستضعفین کوتاهی و سستی می کنند، مورد مواخذه قرار می دهد.

این مدرس علوم سیاسی اظهار کرد: اصل وقوع انقلاب اسلامی، برای رهایی از یوغ استکبار بود و حفظ آن و همچنین تأمین اهداف و منافع کشور، ادامه این مبارزه را می طلبد.

رمزی افزود: عمل به آموزه های دین مبین اسلام، حکم عقل، منطق و قانون اساسی است و ما را بر آن می دارد تا در جهت حفظ عزت، استقلال و رعایت منافع کشور خود و همچنین دست یابی به پیشرفت و توسعه همه جانبه و دفاع از حقوق همه ستم دیدگان و مستضعفان جهان، مبارزه با استکبار جهانی را تا پیروزی نهایی ادامه دهیم.

این مدرس دانشگاه افزد: واضح است که منظور از مبارزه با استکبار، فقط مبارزه نظامی نیست؛ بلکه بیشترین تأکید بر مبارزه فرهنگی و تلاش برای بیداری و رشد سیاسی ملل مظلوم جهان است هماهنگونه که  حضرت امام(ره) می فرمایند: «اگر ملتی بخواهد سر پای خود بایستد، لازم است که اول بیدار شود».

در پایان جلسه بصورت پرسش و پاسخ بین دانشجویان و سخنرانان ادامه یافت.

برچسب ها : برچسب ها: ,
لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=272434

اخبار مرتبط

نظرات

یکشنبه, ۳۱ تیر , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

ویژه نامه