پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

در 18 ماهه گذشته؛

مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌غربی گفت: در یک سال و نیم گذشته ۵۴ مورد پرونده مالیاتی مربوط به تراکنش‌های مشکوک بانکی در سطح این استان تشکیل و پس از رسیدگی‌های لازم به ارزش ۶۷۰ میلیارد ریال برگ تشخیص برای این پرونده‌ها صادر شد.

به گزارش اروم‌نیوز، یعقوب مزرعه‌لی در جمع خبرنگاران با اشاره به موضع‌گیری‌های صریح اخیر رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص عزم جدی این سازمان برای مقابله با فرار مالیاتی، اظهار داشت: رصد و بررسی تراکنش‌های بانکی بی‌تردید لازمه یک اقتصاد شفاف است که در آن جایی برای جولان فراریان مالیاتی نیست.

وی، با بیان اینکه حجم بزرگی از اقتصاد کشور به واسطه ساختار پنهان خود سال‌هاست از پدیده‌های شومی چون قاچاق، فرار مالیاتی و بی‌عدالتی و تبعیض رنج می‌برد به موقعیت خاص و حساس نظام مالیاتی در برهه کنونی و در مسیر تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در کشور اشاره کرد وافزود: نظام مالیاتی در حال حاضر از یک طرف به واسطه نقش‌آفرینی مالیات در تامین درآمدهای دولت در شرایطی که دشمنان به روش‌های مختلف در مسیر خرید و پرداخت وجوه نفت کشور سنگ‌اندازی می کنند مهم است و از طرف دیگر با اقدام جهت اجرای قوانین شفاف‌سازی چون نصب صندوق‌های مکانیزه فروش و بررسی تراکنش‌های بانکی عزم خود را برای مقابله با فراریان مالیاتی و برقراری عدالت مالیاتی جزم کرده است.

مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌غربی، با بیان اینکه سیستم مالیاتی در فرایند تشخیص، رسیدگی و وصول عادلانه مالیات، مطابق قانون ناگزیر از بررسی و رصد تراکنش‌های بانکی است، تاکید کرد: رفع تبعیض و بی‌عدالتی مالیاتی یکی از مطالبات اصلی مردم از سیستم مالیاتی است و بررسی تراکنش‌های بانکی یک از اقدامات اساسی برای تحقق این هدف است.

وی دیگر هدف اصلی از رصد تراکنش‌های بانکی را حمایت از فعالان اقتصادی قانون‌گرا و منضبط و  کمک به ایجاد فضای رقابتی سالم اقتصادی عنوان کرد و افزود: این حق و وظیفه دستگاه مالیاتی است که برای مقابله با فراریان مالیاتی و برهم‌زدن حاشیه امنی که برای فعالیت‌های مجرمانه خود ایجاد کرده‌اند، اطلاعات دقیق و روشنی از فعالیت اقتصادی افراد داشته باشد و قوانین موجود اجازه ارائه این اطلاعات را به سازمان امور مالیاتی داده است.

مزرعه‌لی افزود: مواد ۲۲۹ ، ۲۳۰ ، ۲۳۱ قانون مالیات‌های مستقیم و ماده ۳۰ قانون مالیات بر ارزش افزوده از جمله این مواد قانونی است.

وی، همچنین برخی مانع‌تراشی‌ها در مسیر اجرای قوانین مربوط به  بررسی تراکنش‌های بانکی و نصب صندوق مکانیزه فروش از سوی برخی افراد، گروه‌ها و نهاد‌ها را غیرقابل قبول عنوان کرد و از رسانه‌های جمعی استان خواست در مسیر تحقق هدف‌های بزرگ اقتصادی چون شفافیت اقتصادی و مبارزه با فرار مالیاتی از نظام مالیاتی حمایت کنند.

مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌غربی، در ادامه گفت: در یک سال و نیم گذشته ۵۴ مورد پرونده مالیاتی مربوط به تراکنش‌های مشکوک بانکی در سطح این استان تشکیل و پس از رسیدگی‌های لازم به ارزش ۶۷ میلیارد تومان برگ تشخیص برای این پرونده‌ها صادر شد که تا کنون ۱۱ میلیارد تومان آن وصول شده است.

وی، افزود: ۲۱ مورد از این ۵۴ پرونده مربوط به موارد فاقد پرونده‌ای هستند که در خلال رصد و بررسی تراکنش‌های بانکی مشکوک مورد شناسایی واقع شده و برای آن‌ها پرونده مالیاتی تشکیل شده است.

مزرعه‌لی، در حالی از وصول ۱۱ میلیارد تومان مالیات از این ۵۴ پرونده ودر حال وصول بودن مبلغ ۵۶ میلیارد تومان باقیمانده آن خبر داد که صاحبان مشاغل استان با ارائه ۱۸ هزار و ۷۶۰ اظهارنامه در خرداد و تیرماه سال‌جاری برای دادن ۱۴ میلیارد تومان مالیات اعلام آمادگی کرده‌اند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=272037

اخبار مرتبط

نظرات

شنبه, ۲ تیر , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

چهارشنبه, ۳۰ خرداد ۱۳۹۷

ویژه نامه