پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی خبر داد:

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی گفت: برای دومین سال پیاپی، کنگره ادبی سراسری عقیله العرب به میزبانی ارومیه برگزار می شود.

به گزارش اروم نیوز، حجت الاسلام و المسلمین محمدباقر کریمی صبح امروز در نشست خبری با خبرنگاران رسانه های مکتوب و مجازی، با اعلام این خبر اظهار داشت: در سال های اخیر، شاعران جوان و متبحری به عرصه فرهنگ اضافه شده اند که شاید لنگه آن ها در هیچ کجای دنیا پیدا نشود، آوازه شعرای آذربایجان غربی را در سطح ملی میشنوید که از جمله آن ها می توان به شاعران انجمن ادبی تشنه رود اشاره کرد.

وی، با اشاره به اهداف برگزاری کنگره ادبی سراسری عقیله العرب افزود: ما موظف نیستیم در حوزه فرهنگ حتما همه بخشنامه ها را اجرا کنیم این عشق است که ما را وادار به انجام این کارها می کند، احساس کردیم در آذربایجان غربی و حتی در شمالغرب کار چندان زیادی برای حضرت زینب (س) انجام نشده است و همین حس کم کاری برای حضرت زینب(س) ما را به فکر برگزاری این کنگره ادبی واداشت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی، با بیان این که در حوزه اهل بیت هیچ شعری همچون ترکی حال خوب و جذابیت ندارد، گفت: این کنگره به زبان ترکی آذری برگزار و آثار دریافتی از تمام کشور بوده اما عمدتا بیشترین آثار ارسالی از استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، قم، اردبیل، تهران و همدان بوده است.

وی، گفت: در سالهای آتی قصد داریم از کشورهای ترکیه، آذربایجان و کرکوک عراق که ترک زبان هستند هم برای این کنگره دعوت کنیم.

وی، با اشاره به برگزاری کنگره در دو بخش اصلی و ویژه گفت: این کنگره در دو بخش اصلی و ویژه برگزار می شود که بخش ویژه اختصاص به مدافعین حرم دارد چرا که نمی شود از ذکر مصائب حضرت زینب (س) گفت و نامی از شهدای مدافع حرم آورده نشود، جوانان مخلص ایران اسلامی که در دفاع از ارزش های اسلامی اسلحه به دست گرفته و به دفاع از حریم زینبی رفته اند، در دفاع از اهل بیت و ایران اسلامی امنیت را به مملکت ما به ارمغان می آورند، باید یاد کرد.

حجت الاسلام کریمی، با اشاره به افزایش آثار ارسالی به کنگره نسبت به سال قبل تاکید کرد: در سال قبل که برای اولین سال برگزار می شد، بیش از ۲۰۰ اثر و با حضور ۸۳ شرکت کننده برگزار شد، این در حالی است که امسال با رشد ۹۵ درصدی شاهد ارسال ۳۹۱ اثر به جشنواره با حضور ۲۳۲ شرکت کننده هستیم.

وی، با اشاره به چاپ آثار برتر کنگره در قالب کتاب، ادامه داد: برای نذر حضرت زینب (س) این کنگره را برگزار می کنیم و نباید به عنوان تکلیف اداری به این کار بنگریم چرا که هیچ تکلیفی بر ما نبوده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی، با اشاره به داوری آثار توسط شعرای برجسته استان گفت: آقایان سلیمان پور، میلانی و طلعت داوران این کنگره از شاعران توانمند استان مان هستند و برای نفرات برتر جوایز نفیسی در نظر گرفته شده که نفر اول ۸ میلیون ريال، نفر دوم ۶ میلیون ريال و نفر سوم در بخش اصلی ۳ میلیون ريال جایزه دریافت می کنند.

حجت الاسلام کریمی جوایز نفرات برتر در بخش ویژه را نیز به ترتیب ۶ میلیون ريال، ۵ میلیون ريال و ۳ میلیون ريال برای نفرات اول تا سوم عنوان کرد.

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=271978

اخبار مرتبط

نظرات

چهارشنبه, ۲۷ تیر , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

ویژه نامه