پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

اختصاصی اروم نیوز؛

قطعنامه پیشنهادی ایران درباره خلع سلاح هسته ای با وجود مخالف آمریکا و همپیمانانش با رای مثبت ۱۱۲ کشور در کمیته خلع سلاح مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تصویب رسید.

قطعنامه پیشنهادی ایران درباره خلع سلاح هسته‌ای که خواستار اجرای تعهدات کشورهای هسته ای درباره خلع سلاح هسته ای در چارچوب پیمان منع گسترش سلاح های هسته‌ای (NPT) است، با رأی مثبت ۱۱۲ کشور تصویب شد. عنوان این قطعنامه پیگیری اجرای تعهدات پذیرفته شده در کنفرانس‌های بازنگری دولت‌های عضو ان پی تی در سال‌های ۱۹۹۵، ۲۰۰۰ و ۲۰۱۰  میلادی است که پیش نویس آن را هیئت ایران به کمیته خلع سلاح و امنیت بین المللی سازمان ملل ارائه کرد.

 

با وجود مخالفت آمریکا، رژیم صهیونیستی، کشورهای عضو اتحادیه اروپایی و چند هم‌پیمان عمدتاً غربی آمریکا، این قطعنامه با آرای مثبت اکثریت قریب به اتفاق کشورهای عضو جنبش عدم تعهد تصویب شد. همچنین، ۴۴ کشور به این قطعنامه رأی منفی و ۱۵ کشور نیز به آن رأی ممتنع دادند.
قطعنامه تصویب شده، از کشورهای دارای سلاح هسته‌ای می‌خواهد به اقدامات لازم برای اجرای تعهداتشان مبنی بر انهدام کامل زرادخانه تسلیحات اتمی خود بر اساس اصول شفافیت، برگشت‌ناپذیری و نظارت بین‌المللی سرعت بخشند.بر اساس پیمان منع گسترش سلاح های هسته‌ای، کلیه دولت‌های دارای سلاح هسته‌ای متعهد شده‌اند تمام تسلیحات اتمی خود را منهدم کنند. بعلاوه، آنها از نظر حقوقی موظف‌اند نه تنها از هرگونه اقدام برای ساخت سلاح هسته‌ای خودداری کنند، بلکه باید از انتقال اینگونه سلاح‌ها به دیگر کشورها، استقرار آنها در خارج از خاک خویش و همکاری با دیگر دولت‌ها برای ساخت سلاح اتمی نیز بپرهیزند.
دولت‌های هسته‌ای پس از دهه‌ها عدم پای‌بندی به این تعهدات حقوقی مصرح خود، در قالب اسناد نهائی کنفرانس‌های بازنگری پیمان عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای در سالهای ۱۹۹۵، ۲۰۰۰ و ۲۰۱۰ میلادی مجدداً متعهد شده‌اند گام‌های عملی مؤثری را برای امحای سلاح‌های هسته‌ای بردارند.
در اعتراض به عدم پایبندی کشورهای هسته ای به این تعهدات و در واکنش به اظهارات نماینده آمریکا که اعلام کرده بود خلع سلاح هسته ای به صبر بیشتری احتیاج دارد، نماینده دائم ایران در سخنرانی خود در نشست امسال کمیته خلع سلاح و امنیت بین المللی اعلام کرد پس از هفتاد سال درخواست مستمر جهانیان برای امحای کامل سلاح های هسته‌ای، آمریکا که خود مسابقه تسلیحات هسته ای جدید را نیز شروع کرده است، اعلام می کند خلع سلاح هسته ای به زمان و صبر بیشتری نیاز دارد!

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=271750

اخبار مرتبط

نظرات

یکشنبه, ۳۱ تیر , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

ویژه نامه