پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه در شهرستانهای آذربایجان غربی برگزار و مطالبی درباره مباحث روز مطرح شد.

 

به گزارش اروم نیوز، آیین عبادی سیاسی نماز جمعه در سراسر شهرستانها و بخشهای آذربایجان غربی برگزار و ائمه جمعه مطالبی را درباره مباحث روز مطرح کردند که به شرح ذیل است:

 

استقلال کردستان امنیت منطقه را مخدوش می‌کند

 

حجت‌الاسلام سید مهدی قریشی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه ارومیه در جمع نمازگزاران این شهرستان، ضمن اینکه فرا رسیدن ایام شهادت سالار شهیدان امام حسین (ع) را تسلیت گفت، اظهار داشت: استقلال کردستان امنیت منطقه را مخدوش می‌کند پس مردم اقلیم کردستان عراق باید به جوانب تصمیمات خود توجه کنند.

 

امام جمعه ارومیه با بیان اینکه همه‌پرسی کردستان هموارکننده مسیر استعمار است، ادامه داد: دشمن از این طریق برای قطعه قطعه شدن کشورهای اسلامی زمینه‌سازی کرده و تصاحب این مناطق را آسان می‌کند؛ اتفاق‌های اخیر تمام مردم منطقه را نگران کرده چرا که وقایع فوق امنیت ملی و منطقه را زیر سوال می‌برد.

 

قریشی خاطرنشان کرد: هدف غرب و آمریکا سلط و استعمار در این منطقه بوده و با حیله همه پرسی درصدد تفرقه ایجاد کردن و تصاحب منطقه هستند، مردم کردستان عراق نه تنها امنیت خود بلکه امنیت و شرایط سایر همسایگان خود را در نظر داشته باشند و نگاهی جامع به پیرامون خود داشته باشند.

 

وی گفت: روز قیام امام حسین (ع) نمایش تعبد و بندگی بوده و ایشان بارها هدف خود را از قیام اعلام کرده و آن را ایستادگی و عدم سازش با ظالم عنوان کردند؛ مراسم ها و هیئت‌های عزاداری باید زنده‌کننده معنویات در جامعه باشد.

 

امام جمعه ارومیه گفت: از ستون‌های اصلی دین و از مهم‌ترین رکن‌های عاشورا اقامه نماز جماعت است که مسئولان باید به برپایی آن همت کنند و حضور در همه عزاداری‌ها برای ایجاد وحدت لازم است.

 

وی اظهار داشت: برجسته‌ترین درس عاشورا مسئله آزادگی و ایستادگی در مقابل ظلم، ستم و استکبار بوده و صراحت و شجاعت امام حسین (ع) به طور قطع باید سرمشقی برای همه ما باشد، راه شهادت همچنان باز بوده و ما هم مانند امام حسین (ع) با انسان‌های پست بیعت نمی‌کنیم.

 

وی با اشاره به اینکه درس‌هایی همچون ایثار، شهادت‌طلبی، حق‌جویی، ایستادگی در مقابل ظلم، ولایتمداری و … در این واقعه عظیم نهفته است، ادامه داد: بنابراین لازم است که با تامل و دقت هر چه بیشتر به حوادث این روزها بیندیشیم تا اینکه از آنها درس بگیریم.

 دشمنان به دنبال تغییر اعتقادات دینی و مذهبی مردم هستند

حجت الاسلام والمسلمین حمید حسن زاده در خطبه های نماز جمعه این هفته میاندوآب با اشاره به پیامدهای همه پرسی در اقلیم کرد شمال عراق، اظهار کرد: همه پرسی که انجام گرفت به ضرر مردم این منطقه تمام خواهد شد و مقصر همه آنها نیز بارزانی است و امیدواریم مردم وطن پرست کرد عراق در مقابل بارزانی بایستند.

امام جمعه میاندوآب با بیان اینکه  جدایی اقلیم کردستان عراق یعنی تشکیل اسرائیل دوم و تهدیدی برای منطقه و جهان اسلام، افزود: دشمنان بدانند که هیچ وقت نمی توانند تهدیدی برای ایران باشند، همانطور که در هشت سال دفاع مقدس با ۴۰کشور دنیا جنگیدیم و آنها را شکست دادیم.

وی با اشاره به اینکه آمریکا و سردمداران استکبار جهانی در دنیا هیچ وقت قابل اعتماد نبود و نیستند، گفت: سرنوشت کسانی که به آمریکا و ایادی استکبار اعتماد داشتند را ببینید و این بزرگترین نمود عینی برای همه است.

حسن زاده با بیان اینکه ایران بود که کردستان عراق را از دست داعش نجات داد، تصریح کرد: رهبران اقلیم کرد عراق مگر یادشان رفته که داعش وقتی وارد این اقلیم شد، این ایران و سردار سلیمانی بود که آنها را از دست داعش نجات داد نه آمریکا و دیگران.

امام جمعه میاندوآب با تاکید بر اینکه با همواره گوش به فرمان ولایت بود و از جهالت و گمراهی پرهیز کرد، افزود: کسانی که در کشور به دنبال این دو قطبی و اختلاف هستند، این را بدانند که مردم ولایتمدار ما با تمام قدرت در مقابل آنان ایستاده و فتنه دشمنان را خنثی می سازند.

وی در ادامه با بیان اینکه دشمنان به دنبال کمرنگ کردن اعتقادات دینی مردم و مسلمانان هستند، گفت: امروز دنیا، دنیای فریب و نیرنگ و دروغ است و عده ای متاسفانه به دلیل بی بصیرتی و عدم تدبر و دقت وارد زمین بازی دشمن شده و حرف آنها را می زنند.

حسن زاده اظهار کرد: دشمنان زمانی می گویند که چرا حج می روید و پول خود را صرف حج می کنید و اکنون نیز می گویند که چرا برای امام حسین(ع) نذری و احسان می دهید.

امام جمعه میاندوآب با بیان اینکه این اقدامات و توطئه های برای دست یابی به اهداف دشمنان طراحی شده اند، تصریح کرد: چرا آنها که می گویند به حج نروید، نمی گویند که پول خود را صرف تفریح در کشورهای همسایه مانند ترکیه نکنید؟ چرا نمی گویند در مراسمات مختلف خود با برپایی تجملات، حیف و میل نکنید؟ و می گویند نذری ندهید و چرا آن موقع دلسوزی نمی کنند؟

وی افزود: دشمنان با توطئه ها و فتنه انگیزی ها به دنبال تغییر فرهنگ و رفتار ما هستند و اسلام را نشانه گرفته اند و می خواهند فرهنگ اسلامی و اعتقادی و دینی ما را از بین ببرند.

حسن زاده با تاکید بر اینکه باید هوشیار بود و بصیرت داشت که دشمن چه می خواهد و چه می گوید، اظهار کرد: بی حجابی و اختلاف افکنی از توطئه ها و فتنه های دشمنان است که همه باید هوشیار و بصیرت داشته باشند و در دام توطئه های دشمنان گرفتار نشوند.

امام جمعه میاندوآب با اشاره به اهداف قیام امام حسین(ع)، گفت: امر به معروف و نهی از منکر از اهداف قیام امام حسین(ع) بود و وقتی کسی امر به معروف و نهی از منکر کرد نباید جلوی او را گرفت و بازی در آورد و وقتی کسی می گوید که باید با حقوق های نجومی برخورد کرد، نباید موضوع را عوض کرد.

وی با تاکید بر اینکه باید مقابل فساد ایستاد، افزود: آیا عده ای واقعا متوجه هستند که چه می گویند و فتنه و نیرنگ دشمنان چیست؟ فتنه و نیرنگ دشمنان کم رنگ کردن اعتقادات دینی و مذهبی مردم است ولی این توطئه آنها خنثی خواهد شد.

حسن زاده به روز آتش نشانی اشاره و با تقدیر از جان فشانی های آتش نشانان، تصریح کرد: متاسفانه برخی آتش نشانان در این شهرستان پنج ماه است که حقوق نگرفته اند و از سوی دیگر مردم از آنها انتظار دارند و باید گفت که وای به حال شهرداری و شورای شهر و کسانی که نفسانیت آنها سبب این وضعیت شهرداری شده است.

امام جمعه میاندوآب گفت: می خواستم به استانداری بروم ولی با یک حرکتی که فوراً انجام دادند مانع شدند.

وی هم چنین با تاکید بر برپایی باشکوه مراسمات عزاداری تاسوعا و عاشورا، تصریح کرد: شیعیان در این روز بار دیگر عشق و ارادت خود را به امام حسین(ع) و یارانش و اهل بیت(ع) نشان خواهند داد و دنیا این را مخابره خواهد کرد.

حسن زاده هم چنین با تقدیر ار فعالیت های نیروهای نظامی و انتظامی، اظهار کرد: نیروهای جان برکف نظامی و انتظامی ایران در مسیر تعالی و رشد حرکت می کنند و اجازه ناامنی به هنجارشکنان و دشمنان نمی دهند.

 

اجازه نمی‌دهیم کسی امنیت کشورمان را از ما بگیرد

امام جمعه موقت بوکان در خطبه‌های آئین عبادی سیاسی نماز جمعه این با تسلیت تاسوعا و عاشورای حسینی اظهار داشت: امام حسین (ع) اسوه مقاومت و ایثار بودند و برای دفاع از اسلام فریب زر و زور و تزویر دنیا را نخوردند و شهادت را برگزیدند.

ماموستا ملا عباس احمدی افزود: باید ایثار و مقاومت و از خودگذشتی امام حسین (ع) را برای جوانان تبیین کرد آنها را با فرهنگ عاشورا آشنا کرد.

وی با اشاره به موضوعات منطقه‌ای به ویژه کردستان عراق خاطر نشان کرد: حفظ امنیت و آرامش از اهمیت زیادی برخوردار است و جوانان ما باید هیجانات و احساسات خود را کنترل کنند.

وی با تاکید بر حفظ امنیت گفت: خوشبختانه امنیت زیادی در کشور ما حاکم است که جوانان هم باید قدردان این نعمت باشند و همه باید شکرگذار باشیم و از کسانی که سبب این امنیت در کشور شده‌اند تشکر کنیم و قدردان باشیم.

خطیب نماز جمعه بوکان بیان کرد: ما نباید اجازه دهیم دیگران امنیت حاکم در کشور را از ما بگیرند و با تحریک جوانان سبب برهم زدن امنیت موجود شوند.

 

تاسوعا و عاشورای حسینی فرصتی برای خود ارزیابی است

امام جمعه پیرانشهر نیز با تسلیت تاسوعا و عاشورای حسینی در خطبه‌های آئین عبادی سیاسی نماز جمعه این شهرستان اظهار داشت: تاسوعا و عاشورا فرصتی برای نگریستن به اعمال خود در زندگی فردی و اجتماعی است که خود را ارزیابی کنیم و ببینیم امام حسین(ع) که آنگونه از زندگی خود گذشت و به دفاع از اسلام پرداخت ما چه کار کردیم و چه باید بکنیم.

ماموستا مصطفی محمودی افزود: ظلم و زور سرانجام ندارد و خداوند ظالمان را از بین و رسوا می‌کند ظلمی و جنایتی هم که یزدید بر امام حسین (ع) و یارانش روا داشتند خداوند آنها را رسوای هر دو عالم کرد و امروزه جزی بدی و نام بد از آنها چیزی نمانده است.

وی خاطر نشان کرد: امام حسین(ع) با ایمان واقعی نشان دادند که پاسدار واقعی دین اسلام هستند و برای دفاع از آن فریب مال دنیا و تزویر دشمن را نخوردند و به همه چیز را فدای اسلام و دین اسلام کردند.

خطیب نماز جمعه پیرانشهرتاکید کرد: ما باید فرهنگ ایثار و مقاومت و از خودگذشتگی امام حسین (ع) را برای جوانان به خوبی تبیین کنیم تا جوانان هوشیار باشند و فریب دشمنان اسلام را نخورند و نیز حادثه کربلا و جنایاتی را که بر امام حسین(ع) و یارانشان رفت را به درستی برای آنها تشریح کنیم و فرهنگ ایثار و شهادت را در بین آنها تقویت کنیم.

وی تصریح کرد: تاسوعا و عاشورای حسینی فرصتی برای خودبینی و راز و نیاز با خداوند است و نیز الگو گرفتن از واقعه کربلا که به مال دنیا ننازیم و دنبال معنویات و توشه‌ای برای آخرت باشیم.

 

شهید حججی پیام عاشورا را به مردم نشان داد

 

حجت الاسلام وحید طالبی ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه پلدشت با اشاره به ایام سوگواری سید و سالار شهیدان امام حسین(ع) گفت: امام حسین(ع) مظهر شجاعت و شهامت است، حماسه عاشورا پیام های زیادی به ملت ها داشت که یکی از آنها مقاومت و ایستادگی در برابر ظلم، ستم و پایبندی به ارزش ها است.

وی تصریح کرد: فاصله زمانی بین حادثه کربلا و زمان حال بسیار زیاد است ولی حوادث، فداکاری ها، ایثار و از خود گذشتگی ها باعث شده است این ایام تازه بماند.

امام جمعه پلدشت افزود: دینی که حاکمیت آن بر عهده معصوم نباشد پایدار نمی ماند.

طالبی با اشاره به اهمیت زیارت عاشورا گفت: زیارت عاشورا سند ولایت پذیری ما است و باید بیشتر با آن مانوس باشیم.

وی تصریح کرد: عاشورا رهایی از راحت طلبی و مادیات بوده و فریاد بلند در برابر تحریف ها است.

وی با اشاره به مراسم شهید حججی اظهار کرد: شهید حججی با شهادت خود طوفانی در دنیا برپا کرده و اخلاص، نیت پاک، به موقع حرکت کردن و بصیرت از خصوصیات این شهید بزگوار بود.

خطیب نماز جمعه پلدشت افزود: ملت شهادت طلب ایران همیشه در صحنه هستند و استکبار بداند که شهید حججی یک نفر نیست و ژن آن در تمام ملت ایران وجود دارد.

به گفته وی شهید حججی، پیام عاشورا را به تمام ملت ها نشان داد.

طالبی با اشاره به همه پرسی اقلیم کردستان گفت: این همه پرسی غیر قانونی بوده و نقشه شومی است که توسط استکبار و رژیم صهیونیستی برنامه ریزی شده است.

وی تصریح کرد: مسعود بارزانی در واقع نوچه رژیم غاصب و آمریکا است که می خواهد مردم کردستان را فریب دهد.

وی اظهار کرد: جریان سازی بارزانی و رژیم غاصب در واقع جریان سازی برای حمایت از داعش است.

امام جمعه پلدشت با اشاره به تاسوعا و عاشورای حسینی افزود: در این روز ها تلاش کنیم اخلاق، رفتار، منش و اهداف قیام سیدالشهداء را در بین مردم ترویج دهیم.

انتهای پیام/

برچسب ها :
لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=269839

اخبار مرتبط

نظرات

چهارشنبه, ۲۷ تیر , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

ویژه نامه