پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

یادداشت؛

آقای مدیرکل! مرحمت نموده ما را مس نمائید!

اروم نیوز ـ  وقتی وزیر اسبق آموزش و پرورش همین یکسال پیش نام آذربایجان غربی را در کنار هرمزگان و سیستان و بلوچستان بعنوان محرومترین استان های کشور از لحاظ شاخص های آموزش قرار می دهد دیگر نیازی نیست مسئولین برای تبرئه خود از کم کاری دلیل بیاورند و آسمان به ریسمان ببافند.

همین که فانی اقرار می کند آذربایجان غربی محرومترین استان ایران در حوزه آموزش و پرورش است کفایت می کند تا بدانیم نه تنها پیشرفتی در توسعه شاخص های آموزش و پرورش نداشته ایم بلکه عقبگرد محسوسی را نیز شاهد بوده ایم و عملکرد مدیرکل آموزش و پرورش استان و معاونینش تعریفی ندارد.

بی دلیل نیست که نه در بین نفرات برتر کنکور نماینده داریم و نه سرانه فضای آموزشی مان با میانگین کشوری همخوانی دارد. جای دوری نمی رویم و با شهرستان های استان کاری نداریم. سری به مناطق چهارگانه روستایی اداره کل آموزش و پرورش استان می زنیم تا به عمق محرومیت ها و تبعیض های آموزشی نسبت به سایر استان های کشور پی ببریم. حقوق پائین، سختی کار، خطرات سفر به مناطق صعب العبور کوهستانی و … از مشقات شغل شریف معلمی است.

همه این کمبودها برای معلمان قابل تحمل است چرا که عشق به این شغل در جوهره وجودی آنها نهادینه شده است اما هرازگاهی اقداماتی که از خود بدنه آموزش و پرورش صورت میگیرد سبب رنجش خاطر معلمان می شود.

اخیرا طبق بخشنامه معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش آذربایجان غربی شروع کار مدارس روستایی تک شیفت استان در سال تحصیلی جدید از ۸:۳۰ اعلام شده است که عینا به مانند سال قبل است. اما در عین ناباوری ساعت اتمام شیفت مدارس با افزایش یکساعته نسبت به سنوات قبل۱۴:۳۰ بخشنامه شده است که جای بسی تامل است.

هر فردی که نه تخصصی در حوزه آموزش و پرورش دارد و نه اندک آشنایی با شرایط مدارس روستایی به خوبی می داند افزایش یکساعته زمان شیفت مدارس روستایی از هیچ منظری توجیه منطقی ندارد. افزایش یکساعته این زمان نه تنها سبب بازدهی بیشتر معلمان و دانش آموزان مدارس روستایی آذربایجان غربی نمی شود بلکه با توجه به محرومیت های آموزشی و کمبود وسایل کمک آموزشی، افزایش ساعات شیفت مدارس چندان اصولی به نظر نمی رسد و دلزدگی دانش آموزان را در پی دارد.

این بخشنامه در حالی امسال ابلاغ شده است که سال قبل نیز ساعات کاری به همین منوال بود اما پس از چندهفته با یک عقب نشینی منطقی، ساعات کار مدارس تا پایان سال تحصیلی  ۸:۳۰ تا ۱۳:۳۰ اعلام شد.

معلمان غیربومی مناطق سیلوانا، صومای برادوست، انزل و نازلو آموزش و پرورش آذربایجان غربی روزانه نزدیک صدکیلومتر برای تدریس در مدارس روستایی طی می کنند تا در مناطق کوهستانی به تربیت دانش آموزان بپردازند اما با افزایش یکساعته شیفت مدارس مجبورند از ساعت شش صبح از خانه خارج و با تعطیلی مدارس در ساعت ۱۴:۳۰ و غروب زودهنگام در فصل پائیز و زمستان نزدیکی های عصر به خانه برسند و انگیزه های لازم را برای تدریس از دست بدهند.

* مرتضی حیدری

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=268920

اخبار مرتبط

نظرات

چهارشنبه, ۲۷ تیر , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

ویژه نامه