پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه در شهرستانهای آذربایجان غربی برگزار و مطالبی درباره مباحث روز از جمله قتل عام مسلمانان میانمار و عید سعید غدیرخم مطرح شد.

به گزارش اروم نیوز، آیین عبادی سیاسی نماز جمعه در سراسر شهرستانها و بخشهای آذربایجان غربی برگزار و ائمه جمعه مطالبی را درباره مباحث روز مطرح کردند که به شرح ذیل است:

مجامع بین المللی و کشور های اسلامی دست از سکوت در مقابل فجایع میانمار بردارند

حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی قریشی در خطبه های نماز جمعه این هفته ارومیه، با اشاره به برگزاری چهلمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در ارومیه، گفت: برگزاری چهلمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم به میزبانی آذربایجان غربی و شهر ارومیه امری عظیم و بابرکت برای اقشار مختف است که نزول رحمات الهی را میسر می سازد.

وی افزود: قرآن کریم تنها معجزه باقی مانده از پیامبران برای مسلمانان است چرا که اگر این معجزه در دست دشمنان بود تا کنون چندین بار اقدام به فتح دنیا کرده بودند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی، خاطرنشان کرد: اهمیت به قرآن کریم و عمل به آن باید در دستور کار مردم و مسئولان قرار گیرد و مسیئولان دولتی و مردم باید حضوری پررنگ تر از همیشه در مسابقات قرآنی داشته باشند .

وی همچنین در این خصوص افزود: حضور پرشور مسئولان و مردم نشان دهنده اهمیت دادن و دینی بودن مردم خطه آذربایجان به معجزه بزرگ خداوند قرآن، به مردم کل کشور است چرا که همگان اکنون با حضور ما در این مجالس ما را مورد ارزیابی قرار می دهند و علاوه بر انسان ها ملائک این حضور ما را ثبت می کنند.

خطیب جمعه ارومیه، با اشاره به کمبود موقوفات قرآنی در استان اظهار داشت: مردم و مسئولان دست در دست هم داده و در جهت ایجاد موقوفات قرآنی مشارکت داشته باشند تا شاهد رشد و شکوفایی مراکز قرآنی باشیم.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی، با اشاره به فجایع میانمار افزود: کشتار مسلمانان میانمار مسئله ای است که تعجب همگان را بر انگیخته چراکه کسانی که ادعای دفاع از حقوق بشر دارند در مقابل کشتن حیوانی از یک غربی واکنش نشان داده ولی در مقابل کشتار میلیون ها مسلمان میانماری سکوت اختیار کرده اند.

حجت الاسلام قریشی، ادامه داد: بانویی که حکم ریاست جمهوری میانمار را در اختیار دارند به عنوان صلح جو ترین فرد جهان معرفی شده و جایزه نوبل را ازآن خود کرده ولی اکنون تنها کار وی دیدن سوختن میلیون ها نفر از مردم کشورش در آتش است.

وی، خواستار اعتراض همگان بر فجایع میانمار شده و تصریح کرد: مجامع بین المللی در این خصوص اقدام ها و اعتراضات لازم را انجام دهند اینان همان کسانی هستند که خود را مدعیان حقوق بشر می دانند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی، از سکوت رهبران کشور های اسلامی ابراز تاسف کرده و گفت: دلیل سکوت رهبران کشور های اسلامی در مقابل این کشتار بی رحمانه چیست ؟ چرا اکنون هیچ کس به یاری این بی نوایان نم شتابد؟ آیا این به این منظور است که همگان علیه مردم مظلوم میانمار اتحاد داشته اند.

وی تاکید کرد: قیام امت اسلامی و مسلمان کشور های اسلامی در جهت حمایت از مظلومان فلسطین امری لازم و ضروری است.

وی همچنین به بیان فضائلی از حضرت علی (ع) و روز غدیر خم پرداخت و گفت: خداوند ایمان بنده ای را قبول نمی کند مگر اینکه ولایت علی(ع) را در دل داشته و از دشمنان وی بیزاری داشته باشد.

غدیر نباید مظلوم بماند/ به استانداری می روم تا برای میاندوآب شهردار انتخاب کند

حجت الاسلام والمسلمین حمید حسن زاده در خطبه های نماز جمعه این هفته میاندوآب با اشاره به کشتار مسلمانان میانمار و سکوت جوامع بشری در قبال آن، اظهار کرد:امروز داعیه داران حقوق بشر و کسانی که خود به بشر اعتقاد نداشته و بزرگترین ناقض حقوق بشر بوده و مدافع حقوق بشر در دنیا شده اند .

امام جمعه میاندوآب افزود: این مدعیان حقوق بشر با امپراطوری رسانه ای خود جای حق و باطل و شهید و جلاد را عوض کرده و به دنیا معرفی می کنند ولی این را بدانند که پیروزی نهایی با حق است و باطل از بین رفتنی است.

وی با اشاره به اینکه باید از نیروهای جوان و باانگیزه در مناصب مدیریتی استفاده کرد، گفت:  باید از تجربیات افراد با تجربه و نیروی جوان و با انگیزه در مناصب مدیریتی استفاده کرد و این را در نظر داشت که بهترین روش مدیریت، نیروی جوان، انقلابی و خستگی ناپذیر است.

حسن زاده در ادامه به موضوع عدم انتخاب شهردار میاندوآب اشاره و تصریح کرد: یک سال است میاندوآب شهردار ندارد و عده ای به جان هم افتاده اند.

امام جمعه میاندوآب با بیان اینکه نتیجه عدم انتخاب شهردار این می شود که حتی یک چراغانی کوچک برای غدیر در شهر توسط شهردار انجام نگیرد، اظهار کرد:  چند بار پیگیر نصب چراغانی جزیی در مقابل مصلی برای روز عید غدیر بوده ایم ولی گفته اند شورا باید دستور دهد.

وی با اشاره به اینکه یک ماه است که تذکر می دهم تا شهردار هرچه سریعتی انتخاب شود، گفت: مردم معطل شورا و شهردار نشده و به کارهای خود برسند و به کوچه ها و خیابان های خود برسند.

حسن زاده با تاکید بر اینکه نباید کاری کرد که مردم از شما روی گردان شوند و مردم رای داده اند تا هر چه سریعتر شهردار شهرشان انتخاب شود، اظهار کرد: نخستین حرف شورا این بود که شهردار را انتخاب می کنند ولی اینها استقلال فکری ندارند و اکنون باید از آنها پرسید که آیا انتخاب شهردار میاندوآب از انتخاب شهردار تهران سخت تر است؟ این وضعیت فعلی میاندوآب خیانت به مردم و شهر است.

امام جمعه میاندوآب با بیان اینکه چرا فرماندار و نمایندگان شهرستان به موضوع ورود پیدا نمی کنند، تصریح کرد: آیا همیشه تنها باید من موضع گیری کنم؟ مسئولان به موضوع ورود پیدا کرده و بنده هفته آینده به استانداری می روم و می گویم که شما برای ما شهردار انتخاب کنید، ما در شهرمان نمی توانیم شهردار انتخاب کنیم.

وی افزود: اکنون اگر انتخاب شهردار سه ماه طول بکشد وای به حال پروژه ها و آن موقع فردا پروژه ها و کارها چگونه پیش خواهد رفت؟

حسن زاده هم چنین با بیان اینکه متاسفانه فضای شهر ما آلوده بوده و این به ضرر مردم است، اظهار کرد: موضوع شهردار واقعا یکی از معضلات ماست ومردم نیز از شورای شهر توقع دارند تا هر چه سریعتر شهردار انتخاب شود، مگر می شود شهری یکسال بدون شهردار باشد؟

امام جمعه میاندوآب با اشاره به اینکه تجربه نشان داده که هر کس شهردار شود، نمی تواند بیش از شش ماه دوام بیاورد، گفت: در این شهر اگر کسی بخواهد کار کند، اجازه نمی دهد و امروز نیز هنوز مدتی نگذشته، تقابل فکری شروع شده است.

وی با بیان اینکه آیا در بین این ۲۷۰ هزار نفر جمعیت میاندوآب، یک شهردار پیدا نمی شود، افزود: زمانی می خواستند، عبداللهی شهردار سابق را عوض کنند و اعضای شورای شهر به پیش من آمده و گفتند که این کار را می خواهیم بکنیم، من به آنها گفتم که برای برداشتن عبداللهی از بالا برای شما دستور آمده است و همان آدم ها نیز بین شما تفرقه می اندازند و به چند نفر شما پیشنهاد شهرداری را می دهند و همانگونه هم شد و نتیجه آن شهر بدون شهردار شد.

حسن زاده تصریح کرد: پیشنهاد می کنیم تا شورای شهر میاندوآب را به هفت بخش تقسیم کرده و هر کدام شهردار یک بخش شوند تا ما از این وضعیت خلاصی یابیم و مردم نیز از استانداری درخواست شهرداری کنند و بگویند که شهر ما نمی تواند خودش شهردار انتخاب کند.

امام جمعه میاندوآب در ادامه با تاکید بر گرامیداشت عید سعید غدیرخم و با بیان اینکه متاسفانه از یک ماه و حتی ۴۰ روز قبل از محرم، مردم برای عزاداری ماه محرم آماده می شوند و در این میان عید غدیر را به فراموشی می سپارند، اظهار کرد: اگر غدیر فراموش شود، در آن صورت عاشوراها تکرار می شوند.

وی افزود: عید غدیر، عید الله اکبر است و مسئولان و اقشار مختلف مردم باید نسبت به این عید و گرامیداشت عید سعید غدیر خم توجه داشته باشند و از این موضوع غفلت نکنند.

سازمان ملل هرچه سریعتر به جنایات حکومت میانمار رسیدگی کند 
حجت الاسلام وحید طالبی ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه پلدشت ضمن تبریک عید غدیر خم گفت: خطبه غدیریه بسیار مهم و با ارزش بوده و هر شخصی حداقل یک مرتبه آن را بخواند.
وی تصریح کرد: عید غدیر خم یکی از اعیاد بسیار مهم است و در این روز درهای رحمت پروردگار به سوی بندگان باز می شود.
امام جمعه پلدشت با اشاره به اعمال مستحبی در این روز افزود: صله رحم، اطعام دادن، هدیه دادن و لباس پاکیزه بر تن کردن از اعمال مستحبی در این روز است که ثواب بسیار دارد.
طالبی با اشاره به کشتار مسلمانان میانمار توسط حکومت این کشور گفت: سکوت مجامع جهانی مدعی حقوق بشر و سازمان ملل در برابر جنایات حکومت میانمار علیه مسلمانان بسیار تاسف برانگیز است.
وی تصریح کرد: مدعیان حقوق بشر کجا هستند که این جنایات را نمی بینند.
خطیب نماز جمعه پلدشت ضمن محکوم کردن اقدامات جنایتکار توسط حکومت میانمار افزود: سازمان ملل هرچه سریعتر به وضع موجود رسیدگی کند.
امام جمعه پلدشت با اشاره به حادثه اتوبوس حامل دانش آموزان اظهار کرد: مسئولان مربوطه و آموزش و پرورش مسائل فنی و موارد دیگر را قبل از حرکت بررسی کنند تا دیگر شاهد حوادثی از این قبیل نباشیم.

مهمترین ثمره تقوی توکل است

حجت الاسلام حسین فصیح نیا امام جمعه شاهین دژ در خطبه های نماز جمعه امروز ضمن دعوت نمازگزاران و مومنین به تقوی الهی یکی از مهمترین ثمره تقوی الهی را توکل خواند و افزود: ریشه توکل معرفت است و این معرفت بایست از درون آدمی بجوشد.
وی گفت: انسان در تمام لحظات بایست یاد خدا و توکل بر قدرت لایزال الهی را در وجود خود صیقل دهد و هرگز ترک اولی را حتی برای لحظه ای در ذهن خود راه ندهد و هدایت الهی شامل افرادی خواهد بود که متقی بوده و توکل بر خدا را پیشه کار و زندگی خود قرار داده اند.
امام جمعه شاهین دژ فرا رسیدن ولادت امام موسی کاظم (ع) هفتمین اختر تابناک امامت و ولایت را تبریک گفت و به فرقه های انحرافی بیشماری که در زمان آن امام معصوم پدیدار شده بود اشاره داشت و ابراز کرد: در آن زمان انواع تفکرات و اعتقادات غیر اسلامی امامت آن امام همام را به خطر انداخته بود اما امام کاظم با صبوری و تحمل مصیبت های حاکم وقت توانست مردم زمان خود را بیشتر با اسلام و شناخت اصل دین آشنا سازد.
فصیح نیا بیستم شهریور مصادف با شهادت آیت الله شهید مدنی دومین شهید محراب را تسلیت گفت و اظهار کرد : شهید مدنی یکی از ولایتمداران و انقلابیونی بود که نقش بزرگی را در انقلاب و به ثمره رساندن آن ایفا کرد و با توجه به التزام عملی که به نظام و انقلاب داشت منافقین تاب و تحمل این روحانی ولایی را نداشتند و سر انجام وی را در محراب نماز به شهادت رساندند.
امام جمعه شاهین دژ فرا رسیدن ۱۸ ذی الحجه عید سعید غدیر خم را تبریک گفت و این عید را از دو منظر مهم تلقی کرد:یکی اینکه امام علی (ع) از سوی پروردگا به مقام امامت رسید و دیگری ولایت فقیه است که ریشه در غدیر دارد.
وی همچنین به جایگاه و منزلت والای امیرالمومنین علی (ع) پرداخت و گفت : حاکم نیشابوری یکی از بزرگان اهل سنت در وصف مقام امام علی گفت : از پیامبر شنیدم که فرمودند علی با قرآن است ک قرآن با علی و این دو هرگز از هم جدا نخواهند شد و این حدیث نشان از آن دارد که صفت قرآن که تمام علوم در آن نهفته است در وجود علی نیز هست و در علی هر صفاتی باشد در قرآن نیز نهفته است و دوم آنکه قرآن انسان را به راه راست هدایت میکند و علی (ع) نیز هم بشریت را به راه راست هدایت می کند.

حجت الاسلام فصیح نیا در پایان کشتار مسلمانان بی گناه میانمار را محکوم کرد و سکوت مدعیلن حقوق بشر در این زمینه را نشان از دشمنی دیرینه آمریکا و ایادی غرب با مسلمانان دانست.

تقوی بهترین توشه بشری است

حجت الاسلام اسماعیل زاده امام جمعه موقت شهرستان ماکو در خطبه های نماز جمعه ضمن تبریک عید غدیر گفت:تقوی بهترین توشه بشری است

وی گفت:در فرهنگ اسلام ۴ عید وجود دارد که مهم میباشد: عید قربان،عید غدیر،عید جمعه، عید فطر که هر کدام برادر خود دارای نماد بزرگی است مثلا عید جمعه همانطور که از معنایش پیدا است روز تجمیع جماعت است روز جمع شدن مسلمانان برای نماز است لذا خدا در این روز برکت قرار داده شده است که مسلمانان در این روز در نماز جمعه حاضر میشوند و در این روز با همدیگر دیدار می کنند و مشکلات خود را حل میکنند به همین دلیل این روز عید قرار داده شده است .

وی افزود: عید غدیر نیز روز تجدید میثاق با ولایت و امامت است لذا توحید منهای امامت یعنی هیچ گرایی و پوچ گرایی.

وی در تبیین واقعه غدیر گفت در آن زمان هم افرادی مانند هم اکنون بودند که واقعه غدیر را قبول نکردند مگر میشود که پیامبر بدون اذن الهی موضوعی را در اسلام بدعت قرار دهد.

اسماعیل زاده تصریح کرد :اهمیت وجود امام این است که زمین از حجت خدا خالی نماند .

امام جمعه موقت ماکو با اشاره به شخصیت امیر مومنان گفت : این شخصیت ،فضائل ،کرامات علی (ع)،عرفان علی ،امام بودن علی،صالح بودن علی (ع)بود که باعث شد واقعه غدیر شکل پیدا کند همانگونه که پیامبر اعلام کرد علی باب تمام علوم می باشد لذا اسلام امروز مدیون برکت وجود علی بن ابیطالب می باشد فلذا امروز کل اهل سنت باید در کنار شیعه مطیع و فرمانبردار فرامین و دستورات مقام معظم رهبری باشد تا دشمنان نتوانند اتحاد بین شیعه و سنی را بشکنند خوشبختانه این امروز در کشور ما جا افتاده است .

وی در خصوص پیگیری مناسبت های هفته گفت: تکریم میکنیم یاد و خاطره شهدا ۱۷ شهریور که در مقابل رژیم ستمگر پهلوی از یادگار امام پاسداری کردند و تسلیت عرض میکنیم سالروز وفات آیت الله طالقانی را که از طرف امام راحل مامور شد تا اولین نماز جمعه را اقامه کند.

وی در خصوص جنایات میانمار گفت : اف و ننگ باد بر رییس جمهور بی شخصیت و لاغر میانمار که شبیه آدم نیست و جایزه حقوق بشر میگیرد خداوند شما را دچار بلا کند

حجت الاسلام اسماعیل زاده در آخر در خصوص مطالبات مردمی تصریح کرد : بنده ۸ سال پیش در همین جا مقابل تریبون نشسته بودم فرماندار وقت آقا احمدیان اعلام کرد تا پایان بهمن ماه تعریض خیابان امام تمام میشود الان چه شده است که پس از گذشت ۸ سال هنوز تعریض خیابان امام به اتمام نرسیده فرماندار و شهردار چرا برای مردم شفاف سازی نمیکنند بیایید پاسخگوی مردم باشید این خیابان به معضلی برای مردم ماکو تبدیل شده است

در بین الصلاتین به حمایت از مردم میانمار یک متن قرائت شده و شعار هابی سر داده شد

انتهای پیام/

برچسب ها :
لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=268047

اخبار مرتبط

نظرات

چهارشنبه, ۲۷ تیر , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

ویژه نامه