پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه:

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه با اشاره به مشکلات موجود در بازار عرضه محصولات، گفت: با توجه به شرایط موجود و نبود بازار مناسب می توان فعالیت در عرصه کشاورزی را نوعی فاجعه دانست که به خاطر تصمیمات نادرست از سوی تهران دچار این وضعیت شده است.

بهنام تاج الدینی در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، در واکنش به اوضاع نامناسب بازار میوه در آذربایجان غربی و نبود شرایط مناسب برای عرضه محصولات، اظهار داشت: تولید محصولات کشاورزی در شرایط فعلی به ضرر مردم تمام می شود، این موضوع باید بررسی و آسیب شناسی شود که چطور می توان این بحران را حل و فصل کرد.

وی افزود: هزینه و انرژی صرف شده برای تولید محصولات کشاورزی بالا است ولی بااین وجود در بازار شاهد پایین بودن قیمت ها و در نتیجه ضررهای مالی بسیار برای کشاورزان هستیم. این یعنی کشاورزی به یک فاجعه تبدیل شده است!

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه، با تاکید بر اینکه نباید مصرف بهینه آب در حوزه کشاورزی بهانه ای برای نادیده گرفتن نیازهای این قشر باشد، گفت: در شرایط فعلی آب باید بهینه مصرف شود اما این به معنای نادیده گرفتن حقوق کشاورزان نخواهد بود، چراکه کشاورزان به مصرف آب در محدوده کشاورزی خود نیازمند است و این نیاز به آب باید از سوی مسئولین برطرف شود.

وی، همچنین تصریح کرد: اکنون کشاورزی و تولید تیشه به ریشه کشاورزان می زند، چراکه انگیزه آنان برای فعالیت های بعدی از بین می رود.

تاج الدینی، در ادامه ابراز داشت: در حال حاضر رایزنی ها برای تجارت و بازاریابی های لازم برای صادرات محصولات پاییزی انجام شده ولی سازمان توسعه تجارت گمرکات کشور با صدور بخشنامه هایی بدون اطلاع و آگاهی لازم از وضعیت موجود باعث بروز مشکلات متعددی در این حوزه شده است.

وی، ادامه داد: به عنوان مثال، فروش و صادرات سیب در تمام زمینه ها باید مدیریت شود چراکه این موضوع در صورت مدیریت منظم و واحد می تواند به یک فاجعه بزرگ تر از شرایط فعلی تبدیل شود.

وی، در خصوص بخشنامه صادره از سازمان توسعه تجارت کشور عنوان کرد: بر اساس این بخشنامه صادرات سیب تنها در کارتن های ۳ کیلویی ممکن خواهد بود، در صورتی که این امر در آذربایجان غربی غیرقابل تحقق است. صادرات سیب از استان ما به صورت بسته بندی های ۱۰ کیلویی میسر است و البته در کشورهای مقصد نیز این بسته بندی را قبول دارند نه بسته های ۳ کیلویی را!

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه، در بیان علت این گفته خود، اذعان داشت: کشاورزان محصولات خود را در سردخانه هایی با دمای ۹۰ درجه رطوبت نگهداری می کنند، حال جالب اینجا است که هیچ کارتنی قابلیت ماندگاری در این دما را نداشته و باید در جعبه های پلاستیکی که ظرفیت آن ها بیش از ظرفیت اعلام شده است نگهداری شود.

این مسئول، تصریح کرد: در صورتی که کشاورزان خواهان صادرات محصولات باشند، باید بر اساس ابلاغیه سازمان توسعه تجارت، نسبت به  تعویض جعبه های ۱۰ کیلویی خود با کارتن های ۳ کیلویی اقدام کنند که در این صورت باید شاهد افت کیفیت محصولات و در نتیجه پایین آمدن قیمت تمام شده محصولات باشند.

تاج الدینی، اظهار داشت: کشورهای مقصد سیب های آذربایجان غربی نظیر عراق، پاکستان و افغانستان، محصولات ما را در همان جعبه های ۱۰ کیلویی می خواهند و خواهان کارتن های ۳ کیلویی نیستند. بنابراین اقدام سازمان توسعه تجارت کشور امری نادرست و به ضرر کشاورزان است.

وی، این اقدام را در تضاد با اقتصاد مقاومتی و تولید محصولات کشاورزی عنوان کرد.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه، با اشاره به اینکه آذربایجان غربی به عنوان مرکز پرورش سیب در کشور است، خاطرنشان کرد: در شرایطی که آذربایجان غربی بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن تولید سیب دارد، متاسفانه شاهد آن هستیم که تهران با تولید سالانه حدود ۲۰۰ هزار تن به عنوان مرکز سیب کشور معرفی شده است! این امر اجحاف در حق کشاورزان و بخش کشاورزی استان است.

وی، ادامه داد: متاسفانه پیگیری نمایندگان و مسئولین مرتبط در خصوص انتقال مرکز کارشناسی صادرات و فروش سیب از تهران به آذربایجان غربی بی نتیجه بوده و محقق نشده، ولی ما همچنان پیگیر این موضوع هستیم چراکه بیش از ۸۰ درصد سیب کشور در این استان تولید می شود.

تاج الدینی، در پایان سخنان خود ابراز داشت: باید در کنار تمام این موارد به مقوله فروش محصولات در بازه های زمانی مختلف هم دقت شود چراکه در برخی بازه های زمانی شاهد افزایش فروش و در نتیجه کاهش شدید قیمت و در برخی بازه های زمانی شاهد کاهش فروش و افزایش بی رویه قیمت ها هستیم.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=267851

اخبار مرتبط

نظرات

شنبه, ۲ تیر , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

چهارشنبه, ۳۰ خرداد ۱۳۹۷

ویژه نامه