اندازه فونت : +

به گزارش اروم نیوز، یکی از طرحهای بلند مدت و منفعت طلبانه آمریکایی ها که از زمان کاندولیزا رایس در حال پیگیری است، تجزیه و کوچک سازی دولت های فعلی در منطقه غرب آسیا یا به اصطلاح غربی ها خاورمیانه است.

هر چه کشورها کوچکتر باشند وابستگی آنها به ابر قدرتها بیشتر خواهد شد و چپاولشان آسان تر.

به عبارت دیگر در نظر ابر قدرتها عناصر تشکیل دهنده دولت در کشورهای جنوب علاوه بر جمعیت، سرزمین و حکومت، «وابستگی» هم جزئی از عناصر اصلی حیات دولت است.

نمونه بارز آن کشور کویت است که به دلیل کوتولگی نتوانست در برابر تهاجم صدام تاب مقاومت بیاورد و در برابر هزینه ای هنگفت از آمریکایی ها طلب مساعدت کرد و در نهایت با کمک کشورهای قدرتمند تجاوز را دفع نمود.

و یا کشور تجزیه شده بحرین هم اکنون گرفتار بحران شدید در اثر تجزیه از ایران است و تنها راه برون رفت از بحران را وابستگی به کشورهای قدرتمند خارج از منطقه می داند. اما آنچه موجب کوتوله شدن کشورها در منطقه می شود باید از نظر فکری و اعتقادی مورد قبول مردم آن کشور ها باشد و این میسر نمی شود مگر با کلمه زیبا و قابل قبول استقلال.

این کلمه مانند دیگر کلمات فریبنده مانند آزادی و دموکراسی و دیگر کلمات مشابه برای مستکبرین کاربرد فراوانی در اقناع اذهان مردم منطقه دارد. کاربردی که توانسته اذهان عده ای از مردم شمال عراق را بفریبد و رفراندوم به اصطلاح استقلال را در منطقه کرد نشین عراق مطرح نماید.

به طور قطع برای اکثر مردم روشن ضمیر کردستان عراق واضح است که آن چه در لفافه استقلال پیچیده است، چیزی جز تجزیه طلبی و وابستگی به ابر قدرت ها به ویژه وابستگی به شیطان بزرگ نیست.

بنابراین آن چه مناسب حال مردم شمال عراق است حفظ وحدت و یکپارچگی کشور قدرتمند عراق است نه یک اقلیم تجزیه شده ناتوان.

* حسین سلطانی

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه مطلب : http://uromnews.ir/?p=267008

مطالب مرتبط