اندازه فونت : +
یادداشت؛

از مسجد آمریکایی تا حجاب موگرینی

ذوق زدگی برخی وکلای مجلس برای ثبت عکس با خانم موگرینی که به اعتبار اروپایی بودن وی صورت گرفته و افتخاری برای آن دسته از نمایندگان محسوب می‌شده، مصداق بارزی از خودباختگی و غربزدگی است.

به گزارش اروم نیوز ؛دوازدهمین مراسم تحلیف ریاست جمهوری با حاشیه‌ای سخیف همراه بود که به سبب آنکه قبح آن عقلی است و نیز در نکوهش آن قلم‌ها فرسوده شده، این مقال بنای پرداختن به آن اقدام سبک‌سرانه نمایندگان، ندارد.پس از گرفتن عکس حقارت با موگرینی، غربگرایان هر یک به نوبه‌ی خود به توجیه این عمل پرداخته، شبه استدلالاتی در این‌باره مطرح کردند که در این بین، اظهارات علی مطهری از همه مضحک‌تر بود.

توضیح آنکه، مطهری طی مصاحبه‌ای ابراز داشته از آنجایی که خانم موگرینی حسب مقررات کشورمان با پوشش کامل در مراسم تحلیف حضور یافته است، عکس گرفتن نمایندگان با وی، غربزدگی قلمداد نمی‌شود.

شوربختانه شاهد آنیم جناب مطهری که عنوان پر طمطراق نایب رئیس مجلس را یدک می‌کشد، درک صحیحی از پدیده غرب‌زدگی ندارد و یا با علم به حقیقت، سعی بلیغی در جهت تحریف حقیقت می‌نماید؛ که این هر دو، بسیار ناپسند است.

غرب‌زدگی بدان معناست که مردمان جوامع غیر غربی، مقهور و مفتون فرهنگ، تکنولوژی و در یک کلام سبک‌زندگی غربی شوند و نژاد مردمان باختر را برتر از خود تصور کرده، برای آنان سیادت و برتری قائل شوند.

حسب تعریف فوق‌الذکر، ذوق زدگی برخی وکلای مجلس برای ثبت عکس با خانم موگرینی که به اعتبار اروپایی بودن وی صورت گرفته و افتخاری برای آن دسته از نمایندگان محسوب می‌شده، مصداق بارزی از خودباختگی و غربزدگی است.

در اینجا جنسیت طرف غربی موضوعیت ندارد تا چه رسد به نحوه پوشش وی؛ بلکه نژاد و ملیت فرد مزبور، نمایندگان را ترغیب به ثبت عکس نموده است و اگر نماینده اسبق اتحادیه اروپا در سیاست خارجی، آقای خاویر سولانا نیز اکنون عهده‌دار این سمت بود و در مراسم تحلیف حضور می‌یافت، همین اقدام از سوی نمایندگان صورت می‌گرفت.

متاسفانه دو رویکرد به صورت توامان توسط برخی مسئولین در قبال سایر کشورها اتخاذ می‌شود که عبارت‌اند از تمسخر کشورهای کوچک و توسعه نایافته که در منطق امام(ره) از آنان با عنوان مستضعفین یاد می‌شد و نیز احساس حقارت در برابر کشورهای غربی که در لسان حضرت روح‌الله، جبهه‌ی استکبار تعبیر می‌شدند؛ بدیهی است هیچ‌یک از این دو رویه با منطق انقلاب اسلامی سازگار نیست.

فارغ از غرب‌زدگی نمایندگان مزبور، نگرش سطحی و عدم بصیرت سیاسی نایب‌رئیس مجلس نیز مزید تاسف و تحسّر است که به ظواهری که از روی اجبار توسط موگرینی بدان تن داده شده، دل خوش کرده است و منازعات اتحادیه اروپا با کشورمان را به فراموشی سپرده است و بدین نکته عنایت ندارد که برخورد اینچنینی با وضع کنندگان تحریم‌های ضدایرانی چه پیامی را به دنیای غرب مخابره می‌کند.

 

جناب مطهری از این نکته غافل‌اند که جبهه استکبار با حجابی مشکل دارد که از دیاثت‌سیاسی و فرهنگی جوامع اسلامی جلوگیری کرده، روحیه‌ی غیرت و دشمن‌ستیزی آنان را تقویت‌نماید؛ وگرنه تحت لوای اسلام آمریکایی و انگلیسی به تبلیغ آن نیز همت می‌گمارند.

امام(ره) فرمودند حتی اگر در تمام آمریکا مسجد بسازند و بالای گلدسته‌ها شعار الله‌اکبر قرار بدهند هیچوقت شعار مرگ بر آمریکا را فراموش نکنید چون آمریکا شیطان بزرگ است؛ بدین ترتیب حتی اگر تمام سیاستمداران زن در دنیای استکبار، حجاب اختیار کنند باز تغییری در روابط حاصل نخواهد شد.

آری، روسری موگرینی نافی غربزدگی و استکبارناستیزی برخی مسئولین نیست و بر مسئولین لازم است افق دید خود را از این ظواهر فراتر برند.

محمدسعید ابراهیمی_ فعال دانشجویی

لینک کوتاه مطلب : http://uromnews.ir/?p=266701

مطالب مرتبط