پایگاه تحلیلی خبری آذربایجانغربی \\\\\\\\\\\\

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی گفت: فصل دوم کارگاه مرمتی قلعه روستای عسگر آباد کوه آغاز به کار کرده و هم اکنون فعال است.

جلیل جباری در  گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، در خصوص مرمت قلعه روستای عسگرآباد کوه گفت: فرسایش پایه های دیواره های قلعه یکی از عوامل تهدید کننده که با مرور زمان و اثرات جوی به وجود آمده و باید در اولین قدم نسبت به برطرف کردن این مشکل اقدام شود.

وی ادامه داد: در همین راستا بستر و کف مناسب برای بازسازی در ۲ طرف پای دیواره ها به عمق ۲۰ سانتی متری ترکیب قلوه‌سنگ‌های کوهی و ملاط آهک، شفته‌ریزی شده که این کاربرای مرمت دیواره‌های قلعه ضروری است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی، در خصوص مزیت و کاربرد این اقدام تصریح کرد: برای جلوگیری از نفوذ بیش از حد رطوبت به داخل دیواره های چینه ای و شسته شدن پای دیواره ها تاکنون ۱۲۵۰ متر شفته‌ریزی شده است.

وی، در خصوص اقدامات انجام گرفته دیگر خاطرنشان کرد: از اقدامات دیگری که در دستور کار قرار دارد استحکام‌بخشی و مرمت برج و باروی قلعه است و به همین منظور با استفاده از خشت خام و کاهگل  بخش‌هایی از دیوارهای چینه‌ای قلعه که دچار فرسایش و تخریب شده‌اند در سطحی حدود ۲۲۰ مترمربع مورد مرمت قرار گرفت.

وی افزود: ۵۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات ملی برای این فصل از مرمت در نظر گرفته شده است که کافی نمی باشد به همین دلیل در نظر داریم تا رایزنی های لازم با دفتر امور دهیاری و روستاها جهت اخذ اعتبار لازم انجام شود.

لازم به ذکر است، روستای عسگرآبادکوه ارومیه که دارای حصار و قلعه‌ای تاریخی و کم‌نظیر است در گذشته با حصار و باروی شهر ارومیه برابری می‌کرد.

این روستا در فاصله حدود ۲۰کیلومتری شمال‌غرب ارومیه واقع شده و حصار و قلعه روستا، در اواخر دوره قاجار و به‌همت اهالی منطقه به‌منظور دفاع در برابر هجوم عناصر بیگانه ساخته شده است.

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=265555

اخبار مرتبط

نظرات

چهارشنبه, ۲ خرداد , ۱۳۹۷

آخرین اخبار

سه شنبه, ۱ خرداد ۱۳۹۷
دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

ویژه نامه