∴ نقش سرویس اطلاعاتی ترکیه در عملیات تروریستی پژاک در ارومیه

گزارش؛

در ماه های اخیر رسانه های ترکیه سناریوی ارتباط ایران با پ ک ک را با هدایت سرویس اطلاعاتی ترکیه موسوم به “میت” کلید زدند.

به گزارش اروم نیوز، این سناریو که با هدف اتهام زنی به ایران مینی بر حمایت از تروریسم دنبال میشود جزء برنامه های جنگ روانی ایالات متحده و هم پیمانان منطقه ای آن بوده و علیرغم آسیب هایی که به اشکال مختلف مردم ایران از ناحیه تروریست های مورد حمایت غرب دریافت میکنند ولیکن بنگاه های خبر پراکنی و جنگ روانی آنها تلاش میکنند تا با فرافکنی و حجم گسترده تبلیغات رسانه ای ایران را که بزرگترین قربانی تروریسم می باشد به عنوان حامی تروریسم معرفی کنند . این در حالیست که دولت ترکیه فراتر از اهداف ایالات متحده اهداف دیگری را نیز در این رابطه دنبال میکند.

دولت ترکیه در تلاش است تا از فشار ناشی از درگیری دولت ترکیه با شبه نظامیان تجزیه طلب پ ک ک خارج شود. جنگ و درگیری در مناطق کردنشین ترکیه متعاقب پایان روند صلح کردی در ژوئیه ۲۰۱۵ با شدت بیشتری از سر گرفته شد. آنکارا امیدوار است با درگیر شدن پ ک ک در جبهه دیگری میتواند این فشار و بار روانی را تقلیل دهد.

مذاکرات موسوم به “روند صلح ” برای حل مساله کردها در ترکیه به دلیل اختلاف دو طرف (دولت ترکیه و پ.ک.ک) بر سر پیش نویس نقشه راه ۱۰ ماده ای برای صلح که دولت در فوریه ی ۲۰۱۵ آشکار ساخت، پایان گرفت.خلع سلاح پ.ک.ک و عقب نشینی اعضای پ.ک.ک به شمال عراق، انجام اصلاحاتی در قانون اساسی و اعطای برخی خودمختاری های سیاسی و فرهنگی به کردها و بهبود شرایط حبس اوجالان از جمله موضوعات اختلافی دو طرف بود.

در ژوئیه ۲۰۱۵ آتش بس اعلام شده از سوی پ.ک.ک پایان یافت و موج جدیدی از خشونت و درگیری در مناطق کردنشین ترکیه آغاز شد که طی ماه های اخیر این درگیری ها شدت بیشتری یافته است.

پس از به بن بست رسیدن مذاکرات موسوم به روند صلح،  سرویس اطلاعاتی ترکیه با پیاده سازی سناریو اتهام زنی و فرار روبه جلو تلاش میکنند تا عدم درگیری گسترده ایران با شاخه ضد ایرانی پ ک ک موسوم به پژاک را به نوعی همکاری تفسیر نماید از طرفی درگیری تجزیه طلبان شبه نظامی شاخه ضد ایرانی پ.ک.ک موسوم به پژاک نیز که اخیرا با نامهای جدیدی نظیر کودار و… نیز به اقدامات خشونت بار و ترور کور در جدار مرزهای ترکیه و عراق با ایران مبادرت می ورزند در صورت گسترده شدن میتواند پ ک ک را در چند جبهه درگیر کند که عملا موجب کاهش توان این گروه شبه نظامی و تجزیه طلب خواهد گردید.

برابر اخبار اطلاعاتی که در اختیار خبرنگار ما در شهر سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق قرار گرفته است سرویس اطلاعاتی ترکیه از طریق یک عنصر نفوذی در میان پ ک ک طراحی یک عملیات تروریستی در منطقه مرزی ارومیه را علیه نیروهای مرزبانی ایران تدارک دیده است و موجب شهادت تعدادی از مرزبانان جمهوری اسلامی می گردند.

سرویس اطلاعاتی ترکیه در این سناریو تلاش می کند تا زمینه تشدید درگیری بین شاخه ضد ایرانی پ ک ک و نیروهای نظامی وانتظامی ایران را فراهم آورده تا توان پ ک ک در ترکیه محدود گردد.

این درحالی است که اخیرا جمیل بائیک رئیس شورای اجرایی پ.ک.ک در گفتگو با نشریه المانیتور گفته بود: اگر ترکیه روند کنونی را ادامه دهد ما در سراسر ترکیه جنگ به راه می اندازیم و دامنه جنگ و درگیری را به کلان شهرها  و مناطق ترک نشین نیز می کشانیم. .  سیاست های ماجراجویانه دولت ترکیه در منطقه پیش از آنکه تحت یک الگوی منطقی و متعادل باشد بیشتر با هدف فرادهی مسائل و مشکلات سیاست داخلی به خارج از ترکیه تعریف میشود.

منبع: بی تاوان

لینک کوتاه مطلب : http://uromnews.ir/?p=263961

∴ دیدگاه کاربران
∴ اخبار شهرستانها
∴ تبلیغات