∴ برای احیای دریاچه ارومیه باید از منافع شخصی خود بگذریم/ طرح احیای دریاچه ارومیه رای های خوبی برای برخی شد

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی گفت: برای احیای دریاچه ارومیه باید از منافع شخصی خود بگذریم.

به گزارش اروم نیوز، عباس جعفری در نشست خبری تشریح عملکرد دستگاه های اجرایی ذیربط در طرح احیای دریاچه ارومیه برگزاری این جلسه را کاملا غیر سیاسی عنوان کرد و افزود: از ۲۰سال گذشته انواع بلایای طبیعی و انسان ساخت همه دست به دست هم دادند تا ۹۵ درصد دریاچه ارومیه خشک شد.
وی دلایل خشک شدن دریاچه ارومیه را برداشت بیش از حد مجاز از منابع تجدید پذیر حوزه آبریز دریاچه، توسعه نامتوازن بخش کشاورزی و تغییرات اقلیمی و استمرار خشکسالی ها عنوان کرد و اظهار داشت: تنها راه برون رفت از این وضعیت نیز بازگشت به رفتار و فرهنگ مصرف درست آب بخصوص در بخش کشاورزی است.
وی با اشاره به اهم تهدیدات ناشی از خشک شدن دریاچه ارومیه افزود: طوفان های نمکی، بیابان زایی و از بین رفتن عرصه های طبیعی، نابودی اراضی و باغات کشاورزی و گسترش بیماری های سخت و صعب العلاج در منطقه مانند بیماری های قلبی، عروقی، ریوی و چشمی از جمله این تهدیدات است.
وی خاطرنشان کرد: در مدت کمتر از یک سال با انجام کارهای مطالعاتی ۲۷ راهکار برای احیای دریاچه ارومیه مشخص شد که از مهمترین آن ها می توان به ممنوعیت هرگونه افزایش برداشت از منابع آبی حوزه آبریز دریاچه و جلوگیری از برداشت غیرمجاز از آب های طبیعی، توقف کلیه اقدامات سد سازی، تامین اعتبار مورد نیاز و تسهیل در انتقال رودخانه زاب به دریاچه، سامان دهی چاههای حوزه آبریز دریاچه و نصب کنترهای هوشمند، انتقال پس اب تصفیه خانه های حوزه آبریز به دریاچه، انتقاب آب به جزایر و تالاب های حاشیه دریاچه از سد حسنلو و بازگشایی مسیر راه های ورودی تالاب ها ، اجرای طرح های مصوب توسط دستگاه های اجرایی و نظارت و پایش اجرای طرح ها توسط ستاد احیای دریاچه ارومیه اشاره کرد.
جعفری تدوین پیاده سازی برنامه جامع، آموزش در راستای جلب مشارکت مردمی، آموزش دهیاران و بخشداران و جلب مشارکت های عمومی و جوامع محلی را جهت پیاده سازی پروژه های لازم برای احیای دریاچه ارومیه را از دیگر اقدامات ستاد احیا عنوان کرد.
وی گفت: دریاچه ارومیه امروز وضعیت خوبی دارد و نسبت به سال های گذشته در حال تثبیت است.
مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی گفت:ما برای احیای دریاچه ارومیه باید از منافع شخصی خود بگذریم بطور مثال در بحث پر کردن چاه های غیرمجاز نمایندگان مجلس در زمان دولت نهم و دهم در شعارهای تبلیغاتی خود اصرار می کردند که دریاچه ارومیه باید احیا شود که البته با این شعارهای خود رای های خوبی هم جمع آوری کردند. حالا که بحث احیای دریاچه ارومیه شروع شده برخی ها حرف های عوام پسند که کشاورزان ما بدبخت شده اند و چاه ها هم پر شد می زنند در حالی که این اقدامات موضوعاتی تخصصی و برحسب نظرات کارشناسان صورت می گیرد و ما نیز تنها مسئول اجرای آن ها هستیم.

لینک کوتاه مطلب : http://uromnews.ir/?p=264025

∴ دیدگاه کاربران
∴ اخبار شهرستانها
∴ تبلیغات