تاریخ : سه شنبه, ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱

برگزاری آیین مذهبی باداراک در چالدران

  • کد خبر : 411337
  • 08 مرداد 1401 - 9:47
برگزاری آیین مذهبی باداراک در چالدران
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی با اشاره به آغاز مراسم مذهبی باداراک از ششم مرداد در قره کلیسای چالدران گفت: در طول سه روز برگزاری این آیین، بازدید از این کلیسا برای عموم ممنوع است.

به گزارش اروم نیوز ؛ به نقل از مرزداران ، جلیل جباری اظهار کرد: شصت و هشتمین سالگرد مراسم مذهبی باداراک روزهای ششم تا هشتم مرداد با حضور ارامنه ایران و جهان در قره‌کلیسای چالدران برگزار خواهد شد.

وی افزود: آیین‌ها و مراسم زیارتی در قره کلیسا آیینی است مربوط به شهادت یکی از حواریون حضرت عیسی (ع) به نام تادئوس، این مراسم ۶۸ سال است که به صورت خودجوش توسط ارامنه شمال ایران در کلیسای روستای قره‌کلیسا اجرا می‌شود.

جباری اضافه کرد: آرامگاه تادئوس مقدس که در فارسی به او تاده نیز می‌گویند در این کلیسا قرار دارد؛ این مراسم طی سه‌روز متوالی در مرداد ماه هر سال اجرا می‌شود که طی آن زوار ارمنی برای انجام مراسم از همه جای ایران، ارمنستان و کشورهای دیگر به این کلیسا می‌آیند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی ادامه داد: طی ۲ روز اول رویدادهای فرهنگی متنوعی از جمله مراسم غسل تعمید نوزادان و کودکان، مراسم عروسی، نذر شمع در کلیسا و محوطه اطراف آن صورت می‌گیرد و صبح روز سوم مراسم اصلی با نواختن ناقوس کلیسا آغاز می‌شود و اسقف خلیفه‌گری شمال غرب ایران مسوولیت برگزاری این مراسم را برعهده دارد.

قره‌ کلیسا در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی چالدران واقع است، بنای قره‌کلیسا جزو ۲ اثر ثبت شده جهانی آذربایجان‌غربی است و بیشتر صاحب‌نظران آن را قدیمی‌ترین کلیسای جهان می‌دانند.

سالانه گردشگران داخلی و خارجی زیادی برای دیدن این اثر جهانی به چالدران سفر می‌کنند و هر سال نیز آیین مذهبی این کلیسا با عنوان «باداراک» و با حضور زائرانی از مناطق مختلف جهان در محوطه آن برگزار می‌شود.

بیشتر بخوانید..
عزاداری تاسوعای حسینی در ماکو
لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=411337
  • منبع : مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی:

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه