تاریخ : سه شنبه, ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱

پل سنگی سلطان، میراثی ۶۰۰ ساله در بوکان

  • کد خبر : 409406
  • 12 تیر 1401 - 8:57
پل سنگی سلطان، میراثی ۶۰۰ ساله در بوکان
پل سلطان بوکان یکی از تاریخی ترین پل های سنگی شمال‌غرب کشور که از سنگ و ساروچ بر روی تلاقی دو سرشاخه سیمینه رود و در دوره حکمرانی صفویان بنا شده است

به گزارش اروم نیوز به نقل از کانی پرس؛ پل تاریخی سلطان به جا مانده از دوران طلایی معماری حکمرانی صفویان بر روی طلاقی دو سرشاخه‌ رودخانه سیمینه رود ساخته شده و اکنون و با گذشت ۶۰۰ سال هنوز استوار نظاره گر خروش این رودخانه در دل دره‌ای عمیق است.

این اثر تاریخی در یکی از روستاهای بخش مرکزی بوکان واقع در ‘ایل گورک’ این شهرستان و در نزدیکی روستای ‘زیراندول’ واقع شده است.

برای ساخت این پل یک دهنه از سنگ چین خشک استفاده شده و با گذشته ۶۰۰ سال از ساخت آن تنها قسمتی از گوشه شرقی پل دچار آسیب جزئی شده است که به گفته مسئولان امسال مرمت و بازسازی می‌شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوکان در خصوص معماری این اثر تاریخی اظهار کرد: فنون معماری این پل و قوس مناسبی که برای آن در نظر گرفته شده تحمل آن را افزایش داده و موجب پایداری آن تاکنون شده است.

به گفته ‘ شورش محمد پور’ این پل تاریخی در گذشته مسیر فرعی کاروان‌های ایران با کشور عراق بوده و در زمان ‘بداق سلطان’ ساخته شده است.

وی با اشاره به اینکه این اثر برای نخستین در سال ۱۳۹۴ مورد مطالعه علمی و بررسی باستان شناسی قرار گرفت، افزود: بداق سلطان در روزگار سلطنت شاه سلیمان صفوی حکومت منطقه ‘مٌکری’ را بر عهده داشته و به واسطه وی آثار ارزشمند از آن دوره برجا مانده است.

هر چند امروزه و به واسطه بی توجهی به این مکان ارزشمند تاریخی شاهد مرگ تدریجی آن هستیم اما باز می توان با نگاهی علمی و کارشناسی این اثر فاخر معماری را همچنان استوار نشان داد.

رییس میراث فرهنگی و گردشگری بوکان ادامه داد: مصالح به کار رفته در بنای پل، عامل مؤثری در استحکام و استقامت در برابر سوانح طبیعی و یکی از عوامل ایستایی بنا در قرون متمادی بوده است.

محمدی در خصوص ملات به کار رفته در این اثر، اظهار کرد: برای ساخت آن از ساروج استفاده شده و سه پایه پل بر روی پی به صورت صخره آبی رنگ به ارتفاع حدود ۲ متر ساخته شده است.

 

وی با اشاره به اینکه این پل با ۲۰ متر طول و ۳۵۰ سانتی متر عرض از ۲ طاق رومی تشکیل شده، ادامه داد: طاق کوچکتر با عرض سه متر و ارتفاع یک متر و ۳۰ سانتی متر و طاق بزرگتر با عرض ۶ متر و ارتفاع سه متر و ۲۰ سانتی متر از باشکوه ترین قسمت‌های این اثر باستانی است.

 

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=409406

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه