تاریخ : دوشنبه, ۱۷ مرداد , ۱۴۰۱

موضوع نگهداری ساختمان‌ها مورد بی توجهی قرار گرفته است

  • کد خبر : 409205
  • 08 تیر 1401 - 14:43
موضوع نگهداری ساختمان‌ها مورد بی توجهی قرار گرفته است
رئیس سازمان نظام مهندسی آذربایجان‌غربیرئیس سازمان نظام مهندسی آذربایجان‌غربی با اشاره به مورد بی توجهی قرار گرفتن نگهداری ساختمان ها گفت: امیدواریم فرآیند اجرای قوانین نظام مهندسی و مقررات ساختمنی مورد توجه جدی سازندگان قرار بگیرد و شاهد تاثیرات آن در ساخت و ساز باشیم.

به گزارش اروم نیوز، امیرحسین مرادزاده در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به عضویت ۲۰ هزار نفر در این سازمان، اظهار داشت: این نفرات در قالب ۱۶ دفتر شهرستانی ساماندهی شده‌اند.

وی افزود: طبق قانون، ساختمان باید توسط مجری ذی‌صلاح اجرا شود اما متاسفانه مالکان تاکید بر حذف مجریان و اجرای بدون تاییدیه سازمان نظام مهندسی دارند.

رئیس سازمان نظام مهندسی آذربایجان‌غربی عنوان کرد: نباید دخالتی در امر ساخت و ساز از جانب سایر مجموعه‌ها اتفاق افتد، این  امر موجب بروز مشکلات در حوزه ساخت و‌ ساز و نیز نگهداری ساختمان‌ها می‌شود.

وی با اشاره به اینکه موضوع نگهداری ساختمان‌ها مغفول مانده، گفت: امیدواریم با وقوع حادثه تاسف‌بار متروپل، فرایند اجرای قوانین مرتبط با سازمان نظام مهندسی ابلاغ شده و اثر آن در ساخت و ساز نمایان شود.

مرادزاده، ابراز داشت: اعتقاد ما این است که بدقانونی از بی‌قانونی بهتر است. ساخت و ساز غیرمجاز مشکل اصلی در استان است که این موضوع در سازمان نظام مهندسی ثبت نشده، متاسفانه در استان آذربایجان‌غربی تعداد این پروژه‌ها بالاست اما آمار دقیقی در این خصوص نداریم.

وی تاکید کرد: در برخی موارد به تذکرات سازمان ترتیب اثر داده نشده که بعد از اتفاقات متروپل، تیم بازرسی تشکیل داده‌ایم و در حال بازدید از ساختمان‌ها هستند.

وی گفت: تاکنون حدود ۸۰ پرونده قطعی ساخت و ساز غیرمجاز شخصی در استان تشکیل داده‌ایم که مقررات استاندارد را رعایت نکرده‌اند.

رئیس سازمان نظام مهندسی استان آذربایجان‌غربی، خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات این عرصه، پروژه‌های مشارکتی است، در این زمینه تنها بر اساس فشارهایی که هیئت‌های وقت آورده‌اند، ساختمان‌ها ثبت شده‌اند که ما به دلیل عدم ورود جدی به موضوع، نظری در مورد استحکام و ساخت آن‌ها نداریم.

وی با اشاره به اینکه تنها پروژه‌های عمرانی ادارات وارد چرخه نظام مهندسی نمی‌شوند، تاکید کرد: با دخالت‌های خارج از ضوابط، در موضوع پروژه‌های مشارکتی این اتفاق افتاده است. پروژه‌هایی نظیر مجتمع‌های تجاری ترک مال، اوریاد، سیتادیوم، منازل ساخته شده توسط بنیاد مسکن در روستای جانوسلو و برخی دیگر از دیگر پروژه‌ها شامل این موارد است که اطلاعاتی از آن‌ها نداریم و بدون مجوز ساخته شده‌اند و مکاتبات را انجام داده‌ایم که باید توسط سازمان تاییدیه دریافت می‌کردند.

وی در مورد ساخت و‌ سازهای غیرمجاز و آمار این ساخت و سازها، عنوان کرد: هم اکنون حدود ۴۰ درصد زمین‌های آذربایجان‌غربی به صورت قراردادی و قولنامه خرید و فروش می‌شوند که این به معنای ساخت و ساز بدون نظارت و غیرمجاز ۴۰ درصد از منازل است.

مرادزاده، با اشاره به اینکه قانون فعلی نظام مهندسی با توجه به ورودی رشته‌های مهندسی پاسخگو نیست، گفت: نیازمند قوانین جدید هستیم که در دستور کار مجلس قرار گرفته است.

وی ابراز داشت: انتقادات از سازمان باید ارائه شود و حق طبیعی همه است، اما موضوع مهم این است که باید وضعیت فعلی را با قبل مقایسه کنیم تا نتیجه اقدامات را ببینیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی استان آذربایجان‌غربی، تدوین سند راهبردی ۳ ساله سازمان توسط هیات مدیره را جزو افتخارات اصلی این سازمان دانست و عنوان کرد: این سند در حال اجرا است و در مسیر توسعه قرار دارد.

وی بر لزوم یکسان سازی نقشه ساخت ساختمان‌ها تاکید و تصریح کرد: در این خصوص نیازمند همکاری شهرداری،راه و شهرسازی و نظام مهندسی است که در صدد این هم‌افزایی و همکاری هستیم.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=409205

ثبت دیدگاه