تاریخ : سه شنبه, ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱
همزمان با دهه تولید و تجارت؛

مراسم تجلیل از منتخبان صنفی برگزار شد

  • کد خبر : 408945
  • 05 تیر 1401 - 11:14
مراسم تجلیل از منتخبان صنفی برگزار شد
همزمان با دهه تولید و تجارت، مراسم تجلیل از منتخبان صنفی برگزار شد.

به گزارش اروم نیوز، بمناسبت دهه تولید و تجارت مراسم تجلیل از منتخبان صنفی ارومیه در محل اتاق اصناف ارومیه با حضور، فرمانده نیروی انتظامی، سرپرست ادارکل صمت، فرمانده بسیج اصناف، رییس اتاق اصناف، روسای اتحادیه های مرکز استان و مدیران استان برگزار شد.

عبدالحمید سرتیپی سرپرست اداره کل صنعت، معدن وتجارت استان آذربایجان غربی در این مراسم ضمن تبریک روز ملی اصناف اظهار کرد: اصناف در تمام ادوار حامی و یاریگر مردم در تمامی عرصه ها و اتفاقات بودند و هستند و امروزه هم در خط مقدم جنگ اقتصادی می باشند.

وی تصریح کرد: اصناف، کسبه، بازاریان، تولیدکنندگان، تجار و همه فعالان اقتصادی علاوه بر حضور در خط مقدم جنگ اقتصادی یار و یاور دولت ها در همه عرصه ها می باشند.

سرتیپی اضافه کرد: واحد های صنفی مولد اشتغالزایی در کشور هستند که هیچ هزینه ای برای دولت ندارد و این یک ظرفیت بسیار مناسب برای کاهش بیکاری در کشور محسوب می شود که باید از این ظرفیت استفاده بهینه صورت گیرد.

سرپرست اداره کل صمت استان خاطرنشان کرد: تشکل های صنفی، اتحادیه ها و اتاق اصناف در نظام جمهوری اسلامی ایران یکی از مردمی ترین تشکل ها است و از سوی حاکمیت نظام نیز اعتماد کاملی به مجموعه اصناف شده است و با توجه به این اعتماد باید مشکلات و موانع موجود در این مجموعه در داخل خود مجموعه حل شود و دستگاه های اجرایی نیز جهت مرتفع ساختن موانع و مشکلات اصناف دیدگاه و نگاه خود را تغییر دهند.

سرتیپی با اشاره به بیانات مقام عالی قوه قضاییه گفت: مطابق فرموده ریاست محترم قوه قضائیه که بر این نکته تأکید داشتند تنها مرجعی که می تواند مشکلات داخلی خود را بالاتر از هر نهاد نظارتی مرتفع کند خود مجموعه اصناف و تشکل های صنفی می باشد.

وی با اشاره به آزاد سازی قیمت ها و تغییرات اقتصادی عنوان کرد: بیش از ۲ دهه است که بحث آزاد سازی اقتصاد در بین اقتصاد دانان کشور مطرح بوده و دولت سیزدهم با وجود مشکلات و سختی ها فرآوان در اجرای این طرح، طرح شفاف سازی و آزاد سازی قیمت کالاهای تولیدی و وارداتی و تخصیص یارانه حمایتی به مصرف کننده های نهایی که خود مردم می باشند به مرحله اجرا در آورد که این طرح به نفع اقتصاد و تولید کشور می باشد.

سرتیپی بیان کرد: در راستای آزاد سازی قیمت ها و اقتصاد وزارت صنعت، معدن وتجارت چند برنامه نظارتی و کنترلی را همزمان به مرحله اجرا گذاشت که یکی از این برنامه ها شفاف سازی قیمت تولید و مصرف کننده و درج همزمان بر روی کالاهای تولیدی از سوی واحد های تولیدی صنعتی می باشد.

وی افزود: وزارت صمت جهت ساماندهی، نظارت، کنترل و شفاف سازی عملکرد واحدهای تولیدی صنعتی و صنفی، سامانه ها و سیستم های واحد را در کشور راه اندازی نمود؛ سامانه ایرانیان اصناف برای واحد های صنفی و سامانه جامع تجارت برای وارد کنندگان و واحدهای صنعتی تولیدی می باشد.

سرتیپی با اشاره به ملزم بودن واحدهای تولیدی، صنعتی و تجاری برای اخذ شناسه کالا تأکید کرد: واحد های تولیدی صنعتی، صنفی و تجاری ملزم هستند برای کالاها و محصولات وارداتی و تولید داخل شناسه کالا در یافت کنند این واحدها برای دریافت شناسه کالا باید در سامانه جامع تجارت ثبت نام کنند و قیمت تولید و مصرف کننده را در این سامانه به ثبت برسانند و اگر در خصوص قیمت گذاری کالا هم اعتراضی داشته باشند می توانند اعتراض خود را در این سامانه ثبت کنند و این مشکلات در سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان بررسی می شود و در صورت تأیید و ثبت قیمت از سوی این سازمان تمامی واحدها ملزم به رعایت آن می باشند.

سرپرست اداره کل صمت استان آذربایجان غربی افزود: کمیسیون نظارت مطابق قانون نظام صنفی کشور تنها مرجع رسیدگی و حل مشکلات موجود در حوزه اصناف، تشکل های صنفی، اتاق های اصناف و اتحادیه ها می باشد و اگر مشکلی در این مجموعه ها باشد که در داخل خود تشکل های صنفی حل و مرتفع نشود باید در کمیسیون نظارت استان مطرح و مرتفع گردد.

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=408945

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه