تاریخ : جمعه, ۱۰ تیر , ۱۴۰۱
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری آذربایجان غربی؛

۸ هکتار از پادگان ارومیه باغ موزه می‌شود

  • کد خبر : 405849
  • 27 اردیبهشت 1401 - 11:55
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان‌غربی از ایجاد باغ‌موزه در اراضی ستاد لشکر و پادگان ارومیه خبر داد و گفت: این باغ‌موزه در هشت هکتار با همکاری ارتش ایجاد می‌شود.

به گزارش اروم نیوز، جلیل جباری در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه اولویت اصلی اداره کل میراث فرهنگی در سال ۱۴۰۱ تکمیل طرح‌های دولتی و خصوصی است اظهار داشت: هم اینک ۳۰ پروژه بالای ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی در استان وجود دارد و اگر تامین اعتبار شوند تا سال آینده به بهره‌برداری می‌رسند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در مرکز گردشگری سلامت، بومگردی و هتل در سطح استان گذارده شده است تصریح کرد: در این رابطه ۵۰۰ تخت به تاسیسات گردشگری آذربایجان‌غربی اضافه می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی در ادامه نیز با اشاره به اینکه حفاظت و صیانت از بناهای تاریخی در اداره کل میراث فرهنگی پیش‌بینی شده است گفت:سالانه بین ۱۵ تا ۲۰ میلیارد تومان برای حفاظت از آثار تاریخی نیاز است.

وی با بیان اینکه از دو سال گذشته پروژه‌های پیشران گردشگری پیگیری می‌شود افزود: همچنین تقویت زیرساخت‌های گردشگری مانند تفرجگاه ها نیز در دستور کار قرار دارد.

کلنگ‌زنی موزه چالداران
جباری از کلنگ‌زنی سایت موزه چالدران خبر داد و اظهار داشت: امسال در مجموع پنج هکتار برای ساخت این سایت‌موزه تملک شده و ۱۲ میلیارد تومان اعتبار مصوب دارد و از سوی دیگر نیز فاز دوم عملیات اجرایی پروژه شمس تبریزی در هفته آینده آغاز می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان آذربایجان‌غربی گفت: تقویت زیرساخت‌های تخت سلیمان تکاب و قره کلیسای چالدران نیز انجام خواهد شد.

وی از ایجاد باغ‌موزه در اراضی ستاد لشکر و پادگان ارومیه خبر داد و افزود: این باغ موزه در هشت هکتار با همکاری ارتش ایجاد می‌شود.

جباری در ادامه نیز با اشاره به برگزاری جشنواره‌های گردشگری اظهار داشت: از دو سال گذشته به سبب شیوع بیماری کرونا این جشنواره‌ها تعطیل شده بود اما امسال با هدف معرفی آداب و رسوم و جاذبه‌های گردشگری استان، چند جشنواره در سطح استان برگزار می شود.

وی با اشاره به استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای مرمت بناهای تاریخی آذربایجان‌غربی گفت: در این راستا ۶ بنای تاریخی اعم از حمام آخوند ارومیه، حمام باروق، حمام اتحادیه و چند حمام دیگر سطح استان مرمت می‌شوند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی در ادامه نیز با اشاره به هفته جهانی موزه‌ها بیان کرد: هم اکنون ۱۶ موزه در سطح استان فعال است که ۱۰ موزه تحت مالکیت میراث فرهنگی است.

وی با اشاره به ساماندهی و مستندسازی اشیای فرهنگی اظهار داشت: در این رابطه سه هزار و ۴۳۱ قلم از اشیای فرهنگی تاریخی استان در سامانه جامع میراث فرهنگی کشور به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=405849

برچسب ها

نوشته های مشابه

10تیر
مساله ازدواج آسان،باید مورد توجه خانواده‌ها باشد
نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه:

مساله ازدواج آسان،باید مورد توجه خانواده‌ها باشد

10تیر
مسئولان خدمتگزاری به مردم را در اولویت کارهای اجرایی خود قرار دهند
نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری:

مسئولان خدمتگزاری به مردم را در اولویت کارهای اجرایی خود قرار دهند

ثبت دیدگاه