تاریخ : دوشنبه, ۲ خرداد , ۱۴۰۱
رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس:

اولویت ایران در مذاکرات، توافق دائمی است /هرگونه توافق نیازمند یک اعتماد سازی است

  • کد خبر : 392905
  • 22 دی 1400 - 9:57
اولویت ایران در مذاکرات، توافق دائمی است /هرگونه توافق نیازمند یک اعتماد سازی است
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سیاست و دستورالعمل تیم اعزامی به وین در وهله اول، توافقی دائم و حداکثری برای منافع جمهوری اسلامی است، گفت: پیشنهادات ۱+۴ برای توافق موقت ایده آل ما نیست اما در دست بررسی بوده و پذیرفته یا رد نشده است.

به گزارش اروم نیوز، وحید جلال زاده در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه جمهوری اسلامی خروج یک طرفه طرفین از توافق بدون پرداخت خسارت سیاسی و اقتصادی را تجربه کرده، اظهار داشت: هرگونه توافق نیازمند یک اعتماد سازی برای تامین منافع جمهوری اسلامی است.

وی با تاکید بر اینکه هرگونه توافق نیازمند انجام تعهدات است، بیان کرد: غرب در عدم پایبندی به تعهدات توافق گذشته، سبب یک بی اعتمادی شده است که باید در صدد رفع آن قدم‌های موثری بردارد.

نماینده مردم ارومیه در خانه ملت با بیان اینکه این دوره از مذاکرات در امر تنبیه امریکا برای بازگشت به برجام است، گفت: امریکا عملا پشت درب‌های مذاکرات ۴+۱ ایستاده است؛ اگر این دوره از مذاکرات در راستای تامین منافع جمهوری اسلامی باشد، می‌توان در رابطه با ورود آنان به مذاکرات فکر کرد.

وی با بیان اینکه برای ورود امریکا به مذاکرات خوش بین نیستیم، اظهار داشت: در سال گذشته قطعنامه‌های این کشور برای اولین بار در شورای امنیت رای نیاورد که شکست بزرگی برای آنان محسوب می‌شد؛ تجربه گذشته ما از کارشکنی‌های دولت امریکا، ما را به این باور می‌رساند که آنان با بازگشت به برجام در تلاش خواهند بود تا از این امتیازات برجامی برای محدودسازی استفاده کنند.

جلال زاده با بیان اینکه بازگشت آمریکا در جریان توافق موقت مد نظر نیست، عنوان کرد: طرف‌های غربی به توانمندی‌های ایران واقف و از طولانی شدن و بی نتیجه ماندن مذاکرات نگران هستند که پیشنهاد توافق موقت برای دست یابی به یک توافق دائم در همین راستا ارائه شده است.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تعهد دولت در قانون اقدام راهبردی، گفت: هرچند اولویت و هدف ما رسیدن به یک توافق دائمی است ولی باید اذعان کنیم که توافق موقت لطمه‌ای به قانون اقدام راهبردی مجلس وارد نمی‌کند؛ توافق موقت در قالب یک پیشنهاد ارائه شده که نه رد و نه تایید شده است.

انتهای پیام /

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=392905

ثبت دیدگاه