تاریخ : شنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۱
گزارش؛

چرا کشاورزان آذربایجان غربی رغبتی برای بیمه اراضی خود ندارند؟

  • کد خبر : 390625
  • 20 آذر 1400 - 12:23
چرا کشاورزان آذربایجان غربی رغبتی برای بیمه اراضی خود ندارند؟
سطح پایین بیمه اراضی کشاورزی در آذربایجان غربی با توجه به تهدیدات طبیعی براثر حوادث غیر مترقبه موضوعی است که سالهاست کشاورزی استان با آن دست به گریبان است ولی راهکاری اساسی برای ان تا کنون اندیشیده نشده است.

به گزارش اروم نیوز، بر اساس آمار و اطلاعات موجود سالانه از ۸۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی استان ۱۵ درصد این اراضی تحت پوشش بیمه می رود در حالیکه آذربایجان غربی استانی با ۱۲۰ هزار هکتار باغ و ۶۵۰ تا ۷۰۰ هزار هکتار زمین زراعی است که سالانه خسارتهای بسیاری به بخش کشاورزی استان براثر حوادث وبلایای طبیعی وارد می شود.

عمده خسارتهای وارد شده به این بخش براثر سیل، سرمازدگی، وزش باد و گاهی حتی خشکسالی هم می باشد که لازمه کاهش آن سوق دادن کشاورزان به سمت بیمه اراضی خود است که سالهاست رغبتی براین موضوع وجود ندارد

به نظر می رسد در این راستا ترویج و اطلاع رسانی در استان ناکافی بوده است و این موضوع در بین سایر برنامه های حمایتی از کشاورزان مورد غفلت واقع شده است و در کنار سایر موضوعات و مسایل مرتبط باعث شده که آذرابیجان غربی رتبه ای بسیار پایین در کشور داشته باشد.

محمد کشاورزی چغندر کار در جنوب آذربایجان غربی سالهاست در سطحی یک هکتاری مشغول کشت و زرع است به اقرار خود وی پنج سال قبل یکبار به پیشنهاد کارشناسان جهاد کشاورزی اقدام به بیمه اراضی خود کرده است اما بعد از آن به دلیل ارزیابی های ناعادلانه و پرداخت های بسیار پایین در زمینه خسارتها دیگر رغبتی به این مساله ندارد.

وی معتقد است که پرداختهای خسارتهای موجود که بسیار ناچیز است بسیار دیرتر از موعد مقرر انجام می شود و این موضوع برای یک کشاورز که متضرر شده است بسیار آزار دهنده است.

این کشاورز پیرانشهری معتقد است که دولت باید در زمینه ارزیابی خسارتها اقدامات فراگیرتری ازجمله تسریع در پرداختها و تجدید نظر در ارزیابی های کارشناسی را در نظر بگیرد تا کشاورز علاوه بر رنج خستگی رنج معاش را هم بردوش نداشته باشد.

بیش از ۲۳۰۰ میلیارد تومان به بخش کشاورزی آذربایجان غربی خسارت وارد شد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با بیان اینکه در اثر وقوع حوادث غیر مترقبه در سال زراعی گذشته، بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان به اراضی باغی و زراعی و بخش دام و طیورو تاسیسات و امور زیر بنایی و ادوات کشاورزی خسارت وادرد شده است گفت:

از ابتدای سال زراعی ۱۴۰۰ -۱۴۰۱ تا کنون، در حدود ۱۴ میلیارد تومان به بخش کشاورزی استان خسارت وارد شده است.

اکبر کرامتی افزود: این میزان خسارت وارده به زیر بخش های زراعی، باغی، دام و طیور ، تاسیسات و امور زیر بنایی و ادوات کشاورزی بوده است .

وی اضافه کرد : از ابتدای سال زراعی جاری تا کنون ۴۱ هزار هکتار از مزارع گندم استان تحت پوشش بیمه کشاورزی قرار گرفته است که نیاز است با افزایش اگاهی کشاورزان و اطلاع رسانی توسط رسانه ها با توجه به مهلت بیمه گری ۱۵ روزه تا آخر اذرماه این سطح افزایش یابد.

نیازمند نهادینه کردن فرهنگ بیمه درمیان کشاورزان هستیم

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه باید فرهنگ‌سازی بیشتری در میان کشاورزان انجام شود تا بیش از پیش با ضرورت و اهمیت بیمه محصولات آشنا شوند، گفت : امسال شرایط خاصی از لحاظ بارندگی و وضعیت اقلیمی بر استان و کشور حکمفرماست و این مساله لزوم توجه به بیمه محصولات را دوچندان می‌کند چرا که پرداخت هرگونه خسارت فقط در قالب بیمه کشاورزی امکانپذیز است.

وی در ادامه با اشاره به نقش بیمه محصولات کشاورزی در تعدیل ریسک تولیدات کشاورزی، افزود : یکی از مهمترین استراتژی هایی که می تواند در این امر موثر واقع شود، بیمه محصولات کشاورزی است که به موجب آن محصولات در مقابل خطرات کشاورزی و بیماری های نباتی و حوادث غیر مترقبه مورد تضمین قرار می گیرند و خسارت مالی وارده به کشاورز بیمه گذار تا میزان مورد تعهد بیمه گر جبران می شود.

کرامتی تاکید کرد: پیگیری بیمه‌پذیری محصولات جدید، ترویج و اطلاع‌رسانی خدمات بیمه‌ای و استفاده از ظرفیت رسانه‌ها برای توسعه فرهنگ بیمه را از جمله مهمترین اقدامات در راستای افزایش پوشش بیمه کشاورزی در استان ذکر کرد.

اما بررسی ها و گفت و گو های انجام شده نشان می دهد آنچه موجب عدم علاقمندی کشاورزان به بیمه است اغلب از عدم آگاهی نشات می گیرد که افزایش اگاهی کشاورزان از تعرفه‌های بیمه کشاورزی، توجه به معیشت کشاورزان و همخوانی آن با میزان حق بیمه، افزایش همخوانی و هماهنگی میان غرامت پرداختی و میزان خسارات، رفع مشکلات کارگزاران بیمه و توسعه آموزش و اطلاع‌رسانی از مواردی است که می‌تواند به توسعه بیمه کشاورزی در استان کمک کند.

این استان با یک میلیون هکتار اراضی قابل کشت همواره در معرض تهدیدات مختلف طبیعی و حوادث غیر مترقبه است که بیمه می‌تواند کمک موثری به کشاورزان این حوزه باشد.

انتنهای پیام/

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=390625

ثبت دیدگاه