تاریخ : سه شنبه, ۲۸ دی , ۱۴۰۰
یادداشت:

ارتباط مستقیم صنعت گردشگری روستایی با درآمدزایی و اشتغال زایی

  • کد خبر : 379073
  • 16 تیر 1400 - 10:02
ارتباط مستقیم صنعت گردشگری روستایی با درآمدزایی و اشتغال زایی
امروزه گردشگری به عنوان یک فعالیت جهانی با توجه به هم پوشی سه اصل ایجاد اشتغال و درآمد زایی، رضایت گردشگر و حفظ محیط زیست اهمیتی دوچندان یافته است.

به گزارش اروم نیوز، در اکثر کشورها به خصوص کشورهای پیشرفته ترویج گردشگری روستایی در سرلوحه برنامه دولتها در زمینه گردشگری قرار دارد تا ضمن مثبت کردن بیلان گردشگری خود با هدایت شهروندان برای گذران اوقات فراغت به مناطق روستایی،فضای سرزمینی ودرآمد را نیز در سطح کشور پخش نمایند.

علاوه بر این دولت ها در پی آن هستند که به اهدافی چون ایجاد درآمد برای کشاورزان و دیگر خانواده های روستایی،آشنایی مردم شهر با تجربه زندگی روستایی،کاهش مهاجرت به بیرون به وسیله تدارک فرصت های شغلی در نواحی ،انتقال اندیشه ها از شهر به نواحی روستایی و تدارک برخی زیربناهای اقتصادی نیز در جریان گردشگری روستایی دست یابند.

این درحالی است که گردشگری روستایی یک روند دو سویه اقتصادی را در نواحی روستایی رقم می زند که می توان دربرگیرنده یک رشد اقتصادی و تنوع فعالیت ها از یک سو و همچنین ایجاد اشتغال و درآمدزایی به ساکنان روستایی از دیگر سو باشد.

گردشگری روستایی مازاد نیروی انسانی را در روستا جذب نموده و همراه با آن می تواند یکی از فرصت های شکل گیری توسعه همه جانبه روستایی محسوب شود.

تعداد قابل توجهی از روستاها به لحاظ موقعیت مکانی و داشتن عناصر مهم جذب گردشگر،مانند مناظر طبیعی،آثار باستانی،تنوع اقلیمی،آداب و سنن اجتماعی،قرارگیری در مسیر جاده ارتباطی اصلی و … زمینه های مناسبی برای توسعه فعالیت های گردشگری دارند.بر این اساس لازم است تا گردشگری روستایی به عنوان یکی از عوامل توسعه پایدار روستایی در نظر گرفته شود و مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد.

توریسم و صنعت گردشگری روندی است که از دیرزمان با اشکال خاص در جوامع انسانی وجود داشته، تدریجا طی مراحل تاریخی سیر تکامل خود را تا عصر حاضر پیموده است.

توریسم به عنوان یک صنعت درآمد زا و از همه مهمتر وسیله ارتباط بین ملت ها و اقوام مختلف در جهان و شناخت و آشنایی مردم با همدیگرمورد توجه همه کشورهاست به طوریکه گرایش های نسبتا تازه ای به وجود آمده است.
از جمله اکوتوریسم که در ادبیات فارسی طبیعت گردی نام گرفته و بیشتر فعالیتهای فراغتی انسان را در طبیعت امکان پذیر می سازد.

درواقع اکوتوریسم در ایجاد زیست محیطی،اجتماعی،فرهنگی و اقتصادی اهمیت فراوانی دارد؛ امروزه سیر و سیاحت آنچنان ارزش و اعتبار یافته که جلب و جذب جهانگردی به عنوان صنعت سودآور و اشتغال زا شناخته شده و در موازه پرداخت های ارزی کشورها و در تبلیغات فرهنگی نقش تعیین کننده ای دارد.

بیشتر بخوانید..
٣٢ کیلومتر تلاش در ٣ ساعت برای نجات مادر باردار در بوکان

صنعت گردشگری صنعتی است که با سرمایه گذاری و برنامه ریزی های صحیح و اصولی با هزینه کم می تواند بیشترین درآمد و اشتغال زایی را در بعضی مناطق خصوصا استان آذربایجان غربی که دارای پتانسیل های قوی توریستی و اکوتوریستی می باشد ایجاد نماید.

گردشگری به عنوان یکی از صنایع پردرآمد اشتغال زا در دنیا نقش مهمی در توسعه شهر و کیفیت زندگی شهری دارد و کیفیت زندگی نیز در واقع به معنای داشتن زندگی خوب و احساس رضایت می باشد که به عنوان مفهومی چند بعدی و با اهمیت در زندگی جوامع امروزی در بسیاری از رشته های علمی از جمله گردشگری مطرح می شود و نشان دهنده رابطه میان گردشگری و کیفیت زندگی جامعه بومی می باشد. شهرها در روند تحول خود پیوسته از عملکردهای خود تاسیر مستقیم پذیرفته اند و به تبع این تاثیرپذیری تغییراتی نیز در آنها در زمینه های فضایی،اقتصادی،فرهنگی و اجتماعی بوجود آمده است.

از جمله کارکردهای مهم شهری و یکی از بخش هایی که می توان گفت عامل ایجاد تغییرات اساسی شهرها بوده که فضاهای شهری تاثیرات شگرفی می گذارد و امروزه به عنوان یک صنعت پویای اقتصادی از آن نام برده می شود،گردشگری است.

این صنعت امروزه به عنوان بزرگترین و متنوع ترین صنعت در دنیا به حساب می آید، در بسیاری از کشورها این صنعت پویا را به عنوان منبع اصلی درآمد،استغال زایی،رشد بخش خصوصی و توسعه ساختار زیربنایی می دانند.صنعت گردشگری خلاق در شهر ها و الگوها و فرایندهای توسعه صنعت توریسم را می توان از زوایا و چشم اندازهای مختلف مورد بررسی قرار داد.

توسعه پایدار فرآیند تغییر است در استفاده از منابع هدایت سرمایه گذاریها ،سمت گیری توسعه تکنولوژی و تغییری نهادی است که با نیازهای حال و آینده سازگار باشد.

امروزه گردشگری،یکی از بزرگترین بخش های اقتصادی در بسیاری از کشورهای اروپایی است هرچند که ویروس کرونا در چند سال اخیر موجب کم رونق شدن آن شده و درآدهای ناشی از این بخش در فعل حال وجود ندارد اما نمی توان به کلی تاثیر و نقش این صنعت را زیر سوال برد.

بیشتر بخوانید..
حادثه ۲ بهمن ۵۷ از مهمترین حوادث اوایل انقلاب است / مسجد اعظم ارومیه تنها مسجدی است که به توپ بسته شد

امروزه کشورهایی که بیشترین درآمد آنها نتاشی از بخش گردشگری بود این ویروس منحوس را که تهدیدی برای جهانیان است به فرصت تبدیل کرده اند! شاید برای شما خواننده تعجب آور باشد که در ذهن خود بگویید چه فرصتی بله درست خواندید فرصت …

امروز باتوجه به تعطیلی اماکن گردشگری در کشورها و کمبود توریسم که گاها آمار آن به صفر نیز رسیده است کشورها و متولیان امر در سازمان های مربوطه به بازسازی اماکن تاریخی و موزه ها نموده و برای سال های آینده بدون کرونا درحال برنامه ریزی هستند و در راستای زیباسازی اماکن گردشگری خود قدم های مثبتی را برداشته که سود آن را در سال های آینده خواهند دید.

آذربایجان غربی نیز در رشته کوههای زاگرس قرار گرفته و دارای تنوع آب و هوایی و زیستی و علی الخصوص قومیتی و فرهنگی است، هم مرز بودن با چند کشور یکی از پتانسیل های بزرگ این زیست بوم و همچنین وجود دریاچه ارومیه که همچون نگینی در دل تاریخ است می تواند به راحتی میزبان میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی باشد.

آثار تاریخی و طبیعی استان که به طور وسیع تمام استان را از شمال تا جنوب پوشش می دهد می تواند منبع کسب درآمد برای ساکنان باشد،روستاهای زیبا و دورافناده ای که آثار طبیعی زیبا و تاریخی کهن را در دل خود جای داده اند می تواند به مراگز گردشگری تبدیل شوند.

امروز اگر مسئولان امر بتوانند با برنامه ریزی دقیق و جامع این اماکن را شناسایی و در راسنای زیرساخت های اولیه آنها قدم های مثبتی را بردارند از جمله؛تخت سلیمان تکاب ،حمام تاریخی شهرمحمودآباد،شاهیندژ،پارک جنگلی بزرگ و زیبای شاهیندژ،طبیعت زیبای زرینه رود محمودآباد شاهیندژ،غاربی بی کند،غار تاریخی جوشاطو، سد بوکان،آبشار شلماش سردشت، بازار خوی، تپه حسنلو نقده، موزه ارومیه،کلیسای ننه مریم، و … می تواند درآمد زایی بسیار بالا و کاهش درصد بیکاری جوانان استان را تاحد بسیاری کاهش دهد.

انتهای پیام /

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=379073

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.