تاریخ : یکشنبه, ۵ بهمن , ۱۳۹۹
5
روحانی:

دلیل ۵۱ درصد از ابتلاها رفت‌وآمدهای خانوادگی است/ کمک معیشتی ۱۰۰هزارتومانی برای یک‌سوم خانوارها

  • کد خبر : 365819
  • 29 آبان 1399 - 8:44
دلیل ۵۱ درصد از ابتلاها رفت‌وآمدهای خانوادگی است/ کمک معیشتی ۱۰۰هزارتومانی برای یک‌سوم خانوارها
رئیس‌جمهور گفت: طبق مصوبات ستاد ملی کرونا جلسات بالای ۱۵ نفر نباید در شرایط قرمز برگزار شود و این دستورالعملی است که در قرارگاه مرکزی مورد نظر قرار گرفته و جزو مصوبات شورای‌عالی امنیت ملی است و به‌عنوان قانون لازم الاجرا است.

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در جریان نشست امروز (چهارشنبه) هیئت دولت طی سخنانی اظهار داشت: در آستانه اعمال محدودیت‌های شدید کرونا در کشور قرار داریم و در همین راستا شهرهایی که شرایط قرمز دارند تقریباً تعطیل و شهرهای نارنجی نیمه‌تعطیل می‌شوند، جز ارائه‌دهندگان خدمات ویژه که برای مردم بیان شده و بیان خواهد شد.

وی با بیان اینکه تعطیلی‌ها و محدویت‌ها راه‌حل اصلی کرونا نیست، افزود: مشکل کرونا قطعاً از طریق تغییر سبک زندگی حل خواهد شد و رفت‌وآمد خانوادگی، حضور در مراسم عزا و شادی اگر تغییر نکند، کرونا  با تعطیلی سراسری هم باقی خواهد ماند. تعطیلی تنها به‌عنوان اعلام هشدار شدید به جامعه است و برای این است که ما به یک انضباط دقیق اجتماعی برگردیم که می‌تواند مقابله دقیقی برای کرونا باشد.

رئیس جمهور گفت: ۵۱ درصد ابتلاها به‌دلیل رفت‌وآمد خانوادگی است و اگر در این دو هفته تعطیلی نسبت رفت‌وآمدهای خانوادگی بیشتر شود شاید این آمار افزایشی هم بشود، راه‌حل این است که حتی اقلیتی که در جامعه مراعات نمی‌کنند نیز به درکی مشترک برسند که این بیماری ممکن است تا سال آینده و هر وقت دیگر باشد چون درمان و داروی قطعی برای این بیماری تاکنون ایجاد نشده است.

روحانی ادامه داد: این تعطیلات کنار هشدار فضایی برای تنفس کادر درمان ایجاد می‌کند تا بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند. ما از نظر تجهیزات و تخت و از نظر آی‌سییو در فشار نیستیم ولی کادر درمان ما ۹ ماه مداوم است که شبانه‌روز در حال کار هستند و خسته شدند و این تعطیلات برای ایجاد تنفسی برای آنها اعمال می‌شود. وقتی فوتی‌ها به بالای ۵۰۰ برسد یک هشدار برای ما است.

وی تأکید کرد: طبق مصوبات ستاد ملی کرونا جلسات بالای ۱۵ نفر نباید در شرایط قرمز برگزار شود و این دستورالعملی است که در قرارگاه مرکزی مورد نظر قرار گرفته و جزو مصوبات شورای‌عالی امنیت ملی است و به‌عنوان قانون لازم الاجرا است.

رئیس جمهور با اشاره به کمک معیشتی دولت گفت: باید به یک‌سوم جامعه برای چهارماه یک بسته کمک معیشتی ارائه دهیم که این موضوع را شنبه در ستاد ملی کرونا تصویب خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: افرادی که مشمول این کمک خواهند شد در آذر، دی، بهمن و اسفند ماهانه به‌ازای هر نفر ۱۰۰هزار تومان کمک بلاعوض دریافت خواهند کرد، همچنین وام یک‌میلیونی هم برای همین خانواده‌ها که ۱۰میلیون خانواده را شامل می‌شود در نظر گرفته می‌شود، شبیه وام یک‌میلیونی که قبلاً‌ داده شد، امّا این بار نه برای همه یارانه‌بگیرها،‌ بلکه فقط برای ده‌میلیون خانواده.

به گزارش تسنیم، مشروح کامل سخنان رئیس جمهور در جلسه هیئت دولت  به شرح زیر است.

روحانی گفت: دستورالعمل ها و مصوبات در ارتباط با طرح جامع که ابلاغ شده، حکم قانون دارد و همه کشور باید این مقررات را اجرا کنند.

رئیس جمهور با بیان اینکه به سبب اوج گیری کرونا در کشوردر آستانه مرحله جدیدی از مسوولیت‌پذیری‌های اجتماعی قرار داریم، اظهارداشت: البته همه ما می‌دانیم که تعطیلی‌ها و اعمال محدودیت‌های شدید، راه حل اصلی مشکل کرونا نیست، مشکل کرونا صرفا از طریق تغییر سبک زندگی حل خواهد شد.

روحانی افزود: اگر مردم سبک زندگی خودشان را همراه با اجرای پروتکل‌های بهداشتی، فاصله‌های فیزیکی، عدم رفت و آمدهای خانوادگی و عدم حضور در مراسم عزا و شادی و مناسک دینی و مذهبی و ملی، تغییر ندهند، با وجود تعطیلی ها، وضعیت شیوع کرونا به همین صورت ادامه می یابد و تغییر چندانی نخواهد کرد.

رئیس جمهور تصریح کرد: تعطیلی تنها به عنوان یک اعلام هشدار شدید به جامعه و برای این است که همه به یک انضباط دقیق اجتماعی برگردیم و این انضباط دقیق اجتماعی راه اصلی مقابله با کرونا است.

**۵۱ درصد ابتلاها به کرونا در کشور نتیجه رفت و آمد خانوادگی است

روحانی با اشاره به آماری که نشان می دهد ۵۱ موارد ابتلا به بیماری کرونا در نتیجه رفت و آمدهای خانوادگی ایجاد شده است، گفت: اگر در دو هفته‌ای که تعطیل و محدودیت‌های شدید برقرار می‌شود، رفت و آمدهای خانوادگی هم بیشتر شود، رقم ۵۱ درصد به  ۶۰ درصد نیز خواهد رسید.

رئیس جمهور اظهارداشت: در این شرایط همه ما و حتی آن اقلیتی که متاسفانه دستورالعمل ها را رعایت نمی کنند، باید به این درک مشترک برسیم که این بیماری تا پایان امسال و حتی ممکن است سال آینده هم باشد و تنها راه مصون سازی، اجرای دقیق پروتکل‌های بهداشتی است.

روحانی همچنین این تعطیلی ها را ایجاد یک فضای تنفسی برای کادر درمان دانست و گفت: طی ۹ ماه گذشته کادر درمانی کشور به طور شبانه روز در حال تلاش و تحت فشار هستند و حتما باید چند هفته‌ای فضای جدیدی برایشان به وجود بیاید تا بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.

رئیس جمهور افزود: ما امروز در کرونا از لحاظ تجهیزات و تخت های بیمارستانی آنچنان در فشار نیستیم، اما کادر درمان کشور تحت فشار است و این تعطیلات برای این است که یک فرصتی را برای تجدید قوای کادر درمان فراهم کنیم و مردم هم احساس کنند که خطر جدی است.

روحانی رسیدن آمار فوتی های ناشی از بیماری کرونا به روزانه حدود ۵۰۰ نفر را یک هشدار بزرگ برای همه دانست و تاکید کرد: همه باید کمک کنیم تا این برنامه جامع به خوبی و با قوت اجرا شود و مردم، نیروهای انتظامی، بسیج، گروههای ناظر ما و همه باید دست به دست هم بدهند.

** جلسات دولتی و غیر دولتی با حضور ۲۵ نفر قابل برگزاری است

رئیس جمهور تصریح کرد: از شنبه آینده در مناطق قرمز تمام جلسات در تمام قوا، شرکتهای دولتی و غیر دولتی، نباید بالای۱۵ نفر باشد و این دستورالعمل و چارچوبی است که وزارت بهداشت و درمان تدوین کرده، در قرارگاه عملیاتی بررسی و در ستاد ملی کرونا تصویب شده است.

وی با بیان اینکه در جلسات ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و همچنین جلسه امروز درمورد کمک به اقشار ضعیف و خانوارهایی که بخاطر ایجاد محدودیت ها دچار مشکل می شوند تصمیماتی اتخاذ شده است، افزود: کسانی که از حقوق و درآمد ثابت برخوردار نیستند در این شرایط با سختی مواجه هستند که کمک هایی برایشان در نظر گرفته شده است.

روحانی افزود: براساس محاسبات انجام شده برای حدود یک سوم جامعه پرداخت بسته حمایتی و معیشتی در نظر گرفته شده که به مدت ۴ ماه ( آذر، دی ، بهمن و اسفند)  به ازای هر نفر ۱۰۰ هزار تومان پرداخت خواهد شد و پرداخت این بسته معیشتی در جلسه روز شنبه ستاد ملی کرونا به تصویب خواهد رسید.

**کمک هزینه ماهانه ۱۰۰ هزار تومان و وام یک میلیونی به خانوارهای نیازمند

رئیس جمهور افزود: همچنین برای حدود ۱۰ میلیون خانوار نیازمند نیز پرداخت یک وام یک میلیون تومانی پیش بینی شده است، ضمن اینکه در زمینه درمان کرونا، بیمارانی که بیمه نیستند حتما تحت پوشش بیمه قرار خواهند گرفت و همه داروهای مربوط به این بیماران مشمول بیمه می شود.

روحانی با بیان اینکه کمک هایی دیگری هم برای اقشار ضعیف در حال بررسی است که پس از نهایی شدن اعلام خواهد شد، از همه کسانی که در این ایام سخت برای مقابله با بیماری کرونا تلاش کرده اند از جمله شرکت های دانش بنیان که در زمینه ساخت کیت های تشخیص سریع کرونا، تلاش برای تولید دارو و واکسن و همچنین ساخت تجهیزات مورد نیاز مراکز درمانی اقدامات بسیار بزرگی انجام داده اند، تشکر کرد.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه امروز شرایط اقتصادی و اجتماعی رو به بهبود است و علامت هایی از کاهش قیمت کالاها و ارز را مشاهده می کنیم، گفت: کسانی که به ناروا دولت را مخالف کاهش قیمت ها معرفی می کنند بدانند که تلاش دولت این است که این شرایط ادامه داشته باشد و مشکلات مردم کاهش یابد.

روحانی با بیان اینکه احساس ما این است که شرایط کشور در آینده بهتر خواهد بود، گفت: برخی فکر می کنند وقتی می گوئیم شرایط بهتر می شود، منظور ما مذاکره با آمریکا است، خیر اینطور نیست.

رئیس جمهور با بیان اینکه دولت جدید آمریکا خودش شرایط را به سمت قواعد باز خواهد گرداند، گفت: با شرایط ایجاد شده در آینده از سمت فضای تهدید ایجاد شده توسط این دولت یاغی، به سمت فضای فرصت حرکت خواهیم کرد.

روحانی ادامه داد: از وقتی در سال ۹۷ دولت فعلی آمریکا وارد جنگ اقتصادی با ایران شد ما در محاصره اقتصادی قرار گرفته و با تروریسم اقتصادی مواجه بودیم ، گفت: طی این سال های اخیر ما در مقابل یک دولت قلدر قرار داشتیم.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه به اسم نقد دولت قواعد سیاسی را به هم نزنیم و تعابیر را درست استفاده کنیم ، گفت: دولت آمریکا جنایتکار و تروریست است چرا می خواهید آن را تطهیر کنید، متاسفانه عده ای در داخل برای اینکه به دولت صدمه بزنند واقعیت ها را نادیده گرفته و مجانی آمریکا را تطهیر می کنند تا فضا را برای انتخابات ۱۴۰۰ برای خود آماده کنند.

** عده ای در داخل  مجانی آمریکا را تطهیر می کنند

روحانی، ایجاد روحیه یاس در جامعه را “خیانت ملی”  دانست و افزود: یاس و ناامیدی را در جامعه ترویج ندهید و اجازه دهید مردم واقعیت ها را ببینند، این دولت آمریکا کینه توز و جنایتکار نسبت به ملت ایران و همه ملتها است، چرا واقعیت ها را به مردم نمی گوئید.

رئیس جمهور با درخواست از کارشناسان و صاحب نظران برای مقایسه آمارهای اقتصادی چهار سال ۹۳ تا ۹۶ و سه سال ۹۷ تا ۹۹، گفت: تمام معیارهای اقتصادی را در مورد سه سال اخیر و ۴ سال قبل از آن با هم مقایسه کنید، کار سخت و پیچیده ای نیست.

روحانی افزود: برخی فکر می کنند که ما تازه امروز در فکر رفع و دفع تهدید علیه مردم هستیم ، خیر ما از سال ۹۷ که جنگ اقتصادی این دولت آمریکا علیه ملت ایران آغاز شد، دنبال رفع تحریم و تهدید و ایجاد فرصت بودیم و نتیجه تلاش های انجام شده در طی این سه سال این بوده است که آمریکا در بخش های سیاسی، حقوقی و اخلاقی به صورت کامل شکست خورد.

**آمریکا در تحقق هدف اصلی خود در مقابل ملت ایران شکست خورد

رئیس جمهور افزود: آمریکا در بخش اقتصادی توانست به ملت ایران فشار بیاورد و مردم ما با مشکلاتی مواجه شدند اما باز هم در تحقق هدف اصلی که ایجاد قحطی در کشور و برهم زدن امنیت داخلی ما بود، شکست خورد.

رئیس جمهور افزود: آمریکا در بخش اقتصادی توانست به ملت ایران فشار بیاورد و مردم ما با مشکلاتی مواجه شدند اما باز هم در تحقق هدف اصلی که ایجاد قحطی در کشور و برهم زدن امنیت داخلی ما بود، شکست خورد.

روحانی ادامه داد: انتظار ترامپ این بود که بعد از خروج آمریکا از برجام همه کشورها از او تبعیت کنند اما هیچ کشوری حتی اروپایی ها که دوست دولت آمریکا بودند از این تصمیم تبعیت نکردند و چین و روسیه هم که به طریق اولی، از ترامپ تبعیت نکردند.

رئیس جمهور با بیان اینکه هر طرحی که آمریکا در مجامع بین المللی علیه ایران داشت با شکست مواجه شد و همچنین نتوانست مانع از لغو تحریم تسلیحاتی ایران شود، گفت: کسانی که می گویند این دولت چه کاری انجام داده است بدانند که امروز تحریم تسلیحاتی ایران پایان یافته و تمام آنچه که آمریکا از لحاظ بین المللی، سیاسی، حقوقی و اخلاقی دنبالش بود، صددرصد شکست خورده است .

روحانی با بیان اینکه در طول این سالها برغم همه فشارهای سیاسی و اقتصادی آمریکا، به تعامل و همکاری خود با جامعه بین المللی ادامه دادیم، افزود: در منطقه و جهان توانستیم به تعامل سازنده خود با دنیا ادامه دهیم و نقش خود را در معادلات منطقه به خوبی ایفا کنیم.

رئیس جمهور افزود: اینکه بارها تاکید کردیم که دولت آینده آمریکا ناچار به بازگشت به قانون و تسلیم در مقابل ملت ایران است، به این دلیل بود که همه از دموکرات تا جمهوری خواه این واقعیت را می دانند که فشار حداکثری آمریکا علیه ایران شکست خورده است .

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ما در دنیای سیاست برای نقد و انتقاد، تضارب آرا و اعلام نظرات جدید اشکالی نمی بینیم،  خطاب به مخالفان دولت، گفت: جنایت های آمریکا را لاپوشانی نکنیم و نباید واقعیت های جهانی را منحرف کنیم و به خورد مردم بدهیم .

رئیس جمهور خطاب به کسانی که از مدیریت دولت ایراد می گیرند، گفت: در توافق هسته ای  سال ۹۴ یک فضای تنفسی برای کشور ایجاد کردیم و توانستیم فروش نفت را از زیر ۱ میلیون بشکه در روز دوباره به حدود ۳ میلیون بشکه افزایش دهیم و ماشین آلات و قطعات مورد نیاز صنایع وارد کشور شد تا طرح های نیمه تمام تکمیل و احیا شود، افتتاح های امروز نتیجه همان زمان تنفس بود که با توافق هسته ای بدست آمد.

روحانی با بیان اینکه تحریم ها بالاخره رفع خواهد شد، گفت: عده ای فقط بدنبال این هستند که قهرمان رفع تحریم چه کسی باشد، درحالی که باید بدانند  رئیس جمهور و دولت قهرمان نمی شود و قهرمان واقعی ملت ایران است ، سال ۹۴ هم ملت ایران بود که پیروز شد و در سال ۹۹ یا ۱۴۰۰ هم اگر پیروز شویم باز هم این ملت است که قهرمان می شود و قهرمان فقط لقب ملت ایران است .

**کسی دنبال تسویه حساب سیاسی نباشد

رئیس جمهور افزود: خواهش می کنیم در این مقطع حساس کسی بدنبال تسویه حساب سیاسی نباشد، این کار را بگذارید برای سال ۱۴۰۰ ، انشالله کرونا هم جمع خواهد شد و انتخابات باشکوهی خواهیم داشت آنجا حرف خود را بزنید، بنای ما امروز آرامش و همدلی برای پیشرفت کشور است.

روحانی با بیان اینکه از همه اعضای دولت و مدیران اجرایی کشور در همه سطوح می خواهم که به هیچ عنوان به حاشیه نروند و وظایف اصلی خود را برای توسعه و پیشرفت کشور انجام دهند، گفت: البته نباید اجازه دهیم در کشور ابهام ایجاد شود و همه مدیران موظف هستند واقعیت ها را بگویند و اگر اشکالی وجود دارد آن را بیان کنند و حتی خودشان دولت را نقد کنند، مهم این است که امروز مردم واقعیت ها را به خوب بدانند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه از ابتدا گفتیم که دست دوستی را به سمت همه قوا دراز می کنیم ، گفت: دست دوستی ما همچنان دراز است و الان را زمان ایجاد حاشیه و تسویه حساب سیاسی نمی بینیم ، اجازه دهیم فضای مثبت ایجاد شده در جامعه کار خود را انجام دهد تا فضای کشور را متعادل کند.

روحانی با بیان اینکه دولت در این مدت در حد توان نسبت به بهبود وضعیت زندگی و معیشت مردم تلاش خود را انجام داده است، به افزایش ۵۰ تا ۶۰ درصدی حقوق کارمندان و کارگران اشاره کرد و افزود: هر چه در توان داشته ایم برای اینکه فشار اقتصادی به مردم کاهش یابد، انجام داده ایم و انجام خواهیم داد.

رئیس جمهور افزود: برغم همه فشارهای ناشی از تحریم و شیوع ویروس کرونا، در همه بخش های مختلف با افزایش تولید مواجه هستیم و رشد تولید صنعتی در ۷ ماهه امسال  ۴/۶ درصد بوده است و بانک مرکزی نیز نیازهای ضروری را در حد توان تامین کرده و تا امروز نزدیک به ۲۲ میلیارد دلار ارز مورد نیاز برای کالاهای ضروری و مواد اولیه کارخانجات را تامین کرده است .

**رشد صادرات در هفته های اخیر

روحانی ادامه داد: صادرات کشور امروز شرایط بهتری دارد و در هفته های اخیر ۲۵ درصد رشد داشته است، برای تامین کالاهای مورد نیاز مردم و مواد اولیه تولید نیز حرکت های خوبی در گمرک انجام شده و کالاها با سرعت در حال ترخیص است و همه دست به دست هم داده اند برای اینکه شاهد حرکت خوبی در کشور باشیم و بی تردید شرایط آینده بهتر خواهد بود.

رئیس جمهور در پایان سخنان خود با بیان در این شرایط دولت وظیفه اصلی خود را سلامت، زندگی و معیشت مردم می داند و همه تلاش خود را بکار خواهد بست ، افزود: لایحه بودجه سال آینده نیز در دست بررسی و نهایی شدن است و در زمان مشخص به مجلس تقدیم خواهیم کرد  و توضیح خواهیم داد که در بودجه سال آینده اهداف مهم توسعه ای و اقتصادی گنجانده شده است تا توسعه و پیشرفت کشور را به همراه داشته باشد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=365819

برچسب ها

نوشته های مشابه

05بهمن
افتتاح ۱۱ طرح همزمان با دهه فجر در پلدشت
05بهمن
اختصاص ۱۲۰۰ میلیارد تومان به مشاغل آسیب دیده از کرونا در آذربایجان‌غربی
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌غربی خبرداد:

اختصاص ۱۲۰۰ میلیارد تومان به مشاغل آسیب دیده از کرونا در آذربایجان‌غربی

05بهمن
ابتلای ۱۲۹ نفر در آذربایجان‌غربی به کرونا

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.