تاریخ : پنج شنبه, ۱ آبان , ۱۳۹۹
2
روحانی:

آدرس تمام جنایات علیه مردم ایران کاخ سفید است/ عده‌ای‌ آدرس غلط ندهند

  • کد خبر : 362708
  • ۰۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۰
آدرس تمام جنایات علیه مردم ایران کاخ سفید است/ عده‌ای‌ آدرس غلط ندهند
رییس جمهور گفت: یک عده‌ای به خاطر منافع غلط گروهی و باندی به مردم آدرس غلط ندهند. آدرس صحیح تمام جنایات و فشار بر مردم عزیز ایران واشنگتن دی سی کاخ سفید است و آن‌هایی که داخل این ساختمان هستند این همه جنایات علیه ملت ایران روا داشته‌اند.

به گزارش اروم نیوز، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اظهارداشت: در ۶ ماهه اول سال ۶۰ مردم با مشکلات بسیار زیادی روبه رو بودند از ماجرای هفتم تیر گرفته از شهدای حزب جمهوری اسلامی تا شهادت رییس جمهوری و نخست وزیر وقت در شهریور ماه تقریباً ماه‌های بسیار سختی بود.

رییس جمهوری گفت: در سال ۶۰ علاوه بر توطئه تروریستی که منافقین و امثال آنها داشتند، از ابتدای جنگ یعنی ۳۱ شهریور ۵۹ تا آن زمان گرچه ما عملیات‌های متعددی انجام دادیم و موفقیت‌های نسبی هم به دست آوردیم، عملیات شکست حصر آبادان، مهم‌ترین عملیات ما از آغاز جنگ تحمیلی بود یعنی حدود یک سال از جنگ گذشته از پایان شهریور ۵۹ تا پایان شهریور که وارد مهرماه می‌شدیم و پنجم مهرماه بسیار برای ما مهم بود. یک نشاط بزرگی برای ما ایجاد کرد و غم و اندوه را برطرف کرد و قدرت جمهوری اسلامی ایران را نشان داد.

روحانی افزود: امام (ره) تاکید فرموده بودند «حصر آبادان باید شکسته شود» این فرمان و دستور امام (ره) اجرایی و عملیاتی شد، بنابراین در پنجم مهرماه عملیات بسیار مهمی بود، از ارتش و سپاه تشکر می‌کنم. از همان زمان هم لشکر خراسان به «لشکر پیروز خراسان» معروف شد که به دلیل همین عملیات بود که نقش بسیار مهمی را در این عملیات عزیزان ما داشتند

وی با اشاره به گذشت هفت ماه از شیوع کرونا در کشور گفت: ما وارد ماه هشتم شدیم و از خدمات همه کادر درمان و مدافعان سلامت و عزیزانی که  برای مقابله با کرونا فداکاری و ایثار کردند تشکر می‌کنم، همچنین از مردم ایران به خاطر همکاری و هماهنگی شان تشکر می کنم و تبریک می‌گویم؛  مردم در عزاداری ها،  در فرستادن بچه‌ها به مدرسه هماهنگ بودند و در بازار حواسشان به پروتکل بهداشت و درمان بوده و همچنین استفاده از ماسک فاصله اجتماعی کاهش سفر و تردد کاملا رعایت می‌کردند.

روحانی گفت: ممکن است عده‌ای دستور العمل‌های بهداشتی را مراعات نکرده باشند، امت آمار را که بررسی کنیم، ‌ می‌بینیم ۴۸ تا ۵۳ درصد مراعات کردند، البته این آمار کم است  و ما دلمان می‌خواهد که مراعات بالای ۹۰ درصد باشد، اما در عین حال همیشه بیش از نیمی از جمعیت همراهی کردند و از مردم می‌خواهیم این همکاری‌ها را افزایش دهند تا از این مراحل عبور کنیم.

رییس جمهوری با بیان این که این بیماری یک بیماری خطرناک، همه گیر وغافلگیر کننده بود، گفت: زمانی که این بیماری در دی ماه سال گذشته در چین آغاز شد، در دنیا کمتر فکر می‌کردند که این بیماری همه گیر و عالم‌گیر شود،   می‌گفتند یک استان دچار مشکل شده که آن هم قرنطینه و اصلاح می‌شود کسی این فکرها را نمی‌کرد، همه اخباری که در دنیا مطرح می‌شد، درباره ووهان بود.

 اروپایی‌ها گرم انتقاد بودند که یک مرتبه دیدند سیل زیر پایشان را برد

رییس دولت تدبیر و امید افزود: همین حین که داشتند ووهان را توصیف می‌کردند ناگهان این بیماری از مرزها عبور کرد و سرازیر شد. زمانی که اروپا هنوز مبتلا نشده بود بیشتر این بیماری را توضیح داده و نواقص کشورهای مبتلا را بیان می‌کردند. زمانی که گرم انتقاد گرفتن بودند یک مرتبه دیدند سیل فرش زیرپایشان برد و این بیماری همه کشورهایشان را فرا گرفت و همه نقدها یکباره خاموش شد.

روحانی ادامه داد: بعد دیدند صف‌های طولانی در مغازه‌ها بسته شد چه داستان‌هایی که داشتند داستان سرایی برای دیگران می‌کردند و لازم شد دیگران برای آنان داستان سرایی کنند.  دیگر هیچ قاره‌ای مصون نبود و همه گرفتار شدند تصوری که جامعه علمی و پزشکی ما در سطح جهان نسبت به این بیماری داشت مداوم تغییر کرد، برخی تثبیت و برخی رد شد.

رییس جمهوری افزود: برخی فکر می‌کردند این بیماری مدتی هست و بعد می‌رود. اما معلوم شد این بیماری در مقایسه با اجداد خود خطرناک‌تر است بعد فکر می کردند این بیماری در زمستان است و وقتی هوا گرم شود تمام می‌شود احساسشان این بود که این بیماری مانند انفلوانزاست هوا گرم شد که نه تنها اثر نداشت بلکه در گرمترین نقطه کشور بیماری اوج گرفت.

وی گفت: بعد آمدند گفتند ما به داروهایی رسیدیم و فکر می‌کردند با این داروها این مساله حل می‌شود، تبلیغات کردند که از ما بخرید اما در عین حال هنوز تا امروز یک درمان قطعی برای این بیماری پیدا نشده است. تصور می‌شد هر جا این بیماری رفت و افراد مبتلا شدند دیگر سراغ مردم آن شهر نمی‌رود خیلی ها می‌گفتند ایمنی جمعی ایجاد می‌کند یا تصور می‌شد اگر کسی یکبار دچار این بیماری شد یک سال و دو سال دیگر دچار این بیماری نمی‌شوند ولی در عمل دیدیم این گونه نیست.

روحانی گفت: از سوی دیگر برخی از تصوراتی که نسبت به این بیماری انجام می‌گرفت، تثبیت شد. می‌گفتند این بیماری مسری و تنفسی است و راه‌حل این است که فاصله‌ها بیشتر شود و از ماسک استفاده شود که درست درآمد. گفتند دستکش الزامی است ولی کم‌کم در حین کارهایی که انجام می‌گرفت دیدند که دستکش خیلی موثر نیست و گاهی هم ممکن است اثر سویی هم داشته باشد که این هم کنار زده شد.

رییس جمهوری ادامه داد: اما یکسری امور تثبت شد یعنی اینکه ما زودتر باید به فرد مبتلا برسیم و یا فرد مبتلا زودتر باید این خطر را احساس کند و نگوید که دردی در بدن من ایجاد شده و سرفه و عطسه می‌کند، کمی احساس سرما می‌کنم و این یک سرماخوردگی است و مهم نیست.

رییس دولت تدبیر و امید یادآور شد: از طرفی ما باید سریع‌تر بتوانیم، بیماری‌هایی که به صورت سرپایی معالجه می‌شوند را درمان کنیم.  در گزارش‌های هفتگی و ترسیمی که از روند بیماری و روند فوت صورت می‌گیرد، وقتی ما می‌بینیم روند بیماری با فوت خیلی فاصله گرفته نشان می‌دهد که بیماری افزایش پیدا کرده ولی تعداد افراد فوتی ثابت مانده است، و این نشان می‌دهد که به موقع و زودتر مراجعه کرده‌اند.

روحانی اعلام زودتر، درمان سریعتر، مواظبت زودتر، قرنطینه و ایزوله کردن سریع‌تر را اساس بهداشت دانست و گفت: در این بیماری همه به این نتیجه رسیدند که بهداشت اساس است و درمان در مرحله دوم قرار دارد. در این زمینه اقدامات خوبی تا  امروز انجام شد و اقداماتی هم هست که باید انجام شود.

رییس جمهوری با بیان اینکه در ۳ مسئله باید اقدام فعال‌تری را انجام دهیم، خاطرنشان کرد: مسئله اول رعایت خود مردم است. عدم رعایت کافی مردم را دچار مشکل می‌کند. مطمئن شدن سریع مردم موضوع دیگری است. مردم تا می‌بینند این بیماری کمی کاهش پیدا کرد، مراقبت‌ها، اصول بهداشتی را کنار می‌گذارند و ما دوباره گرفتار می‌شویم.

روحانی عنوان کرد: در کشورهای معروف اروپایی این بیماری تقریباً کنترل یا حتی مهار هم شد و برای استفاده فصل تابستان در ماه اوت، پروازها را آزاد گذاشتند حتی برخی‌ها ترویج هم کردند. به محض گذشت ۱۵ روز، این بیماری دوباره اوج گرفت. این مساله کاملا روشن است به محض اینکه دستورالعمل‌ها به‌خوبی مراعات نشود بیماری اوج می‌گیرد. بنابراین عدم رعایت کافی یکی از مشکلات اصلی ما در این بیماری است.

رییس جمهوری مساله دوم را کاهش نظارت دانست و اظهار داشت: ما امروز در گزارش‌ها دیدیم که وزارت بهداشت درمان به خوبی نظارت می‌کند و در این نظارت، بیش از ۲۲۰۰ مدرسهکه اشکالاتی داشتند را تعطیل کردند تا این اشکالات را برطرف کنند. این موضوع بسیار مهم است. هرچه نظارت را بیشتر کنیم برای ما اهمیت دارد برای اینکه به اهدافمان برسیم.

وی با بیان اینکه اقدامات ناکافی، مشکلات ما را افزایش می‌دهد، تصریح کرد: به عنوان مثال یک نفر برای تست مراجعه کرده، و این مرحله به خوبی انجام شده و تست وی مثبت اعلام شده است. اگر این شخص در مرحله ایزوله به جای ۱۴ روز، یک هفته در خانه بماند ما دچار مشکل می‌شویم و نمی‌توانیم به نتیجه برسیم.

۱۴ درصد بستری‌های امروز قبلا مبتلا شده بودند

روحانی بیان داشت: امروز وزیر بهداشت و درمان در همین جلسه اعلام کرد، ۱۴ درصد از آنهایی که امروز بستری هستند، سابقه ابتلا به بیماری را داشتند و ۲ ماه پیش بستری بودند، بهبود پیدا کردند و دوباره مبتلا شده‌اند. ۱۴ درصد رقم بسیار بالایی است، ۵ درصد هم مبتلا باشند، رقم بالایی است.

رییس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: ‌اگر کسی یکبار مبتلا شد و بهبود یافت، نباید فکر کند که دیگر تمام شد و مبتلا نمی‌شود و دیگر مشکلی نیست و برای یکسال من در امان هستم. چنین امنیت و امانی به کسی داده نمی‌شود. و باید مراقبت‌ها را همچنان ادامه بدهند.  لذا ما امروز خدمت مردم عزیز و بزرگوار ایران اعلام می‌کنیم که ناچاریم مقررات را تشدید بکنیم و ناچاریم‌ نظارت‌ها را هم تشدید کنیم.

رییس جمهوری عنوان کرد: به این فرد مبتلا گفته می‌شود با کسی رفت و آمد نکند، ولی این فرد بعد از گذشت ۲ روز می‌گوید که حالش بهتر شده و رفت و آمد را آغاز می‌کند و در داخل خانه، همسایه، اقوام همه را گرفتار و مبتلا می‌کند. ما در این شرایط جدید و در  هفته‌های اخیر، گزارشاتی که وزارت بهداشت و درمان داد نشان می‌دهد شرایط این بیماری از برخی جهات بدتر شده است.

روحانی خاطرنشان کرد: این بیماری قبلا بیشتر افراد مسن و افرادی که زمینه‌دار بودند را مبتلا می‌کرد و خیلی به جوان‌ها کاری نداشت ولی در این دور، می‌بینیم که جوان‌ها را هم مبتلا می‌کند و فکر نمی‌شد که کسی که یک بار به این بیماری مبتلا شده، دوباره مبتلا شود.

درباره اجرای نظارت ویژه در «تهران بزرگ» هفته بعد تصمیم گیری می‌کنیم

روحانی با تاکید بر اینکه ناچاریم نظارت‌ها را تشدید کنیم، گفت:‌ سازمان صدا و سیما و فضای مجازی، مدارس و علما باید فرهنگ سازی را توسعه دهیم که به جز این راهی نداریم.

رییس جمهوری درباره تشدید نظارت‌ها و مقررات مقابله با کرونا در تهران بزرگ گفت: پنجشنبه هفته گذشته از کمیته امنیتی-اجتماعی و کمیته بهداشتی خواستیم تا پایان این هفته فعلا برای «تهران بزرگ» برنامه‌ریزی کنند و برنامه ویژه‌ای را آماده کنند که از افرادی که ماسک نمی‌زنند به سادگی عبور نکنیم. طبق این طرح افرادی که به اشخاص بدون مساک خدمت می‌دهند مسئول هستند و آنها فقط باید به فردی که ماسک زده خدمات بدهند. اگر فردی ماسک ندارد نباید به وی خدمات داده شود، چه در تاکسی، اتوبوس، بازار و پاساژ و یا بانک خدمت گیرندگان باید ماسک داشته باشند، خدمت دهنده موظف است مراعات کند اگر مراعات نکند با او برخورد خواهد شد.

می‌توانیم افرادی که در جامعه ماسک نمی‌زنند را شناسایی کنیم

روحانی گفت: باید طرحی آماده شود که فردی که در زمان حضور در جامعه ماسک زدن را مراعات نمی‌کند، ‌چگونه با وی برخورد شود.  البته با اندازه کافی وسایل و ابزار داریم که تشخیص بدهیم چه کسی در خیابان و پیاده‌رو ماسک ندارد و می‌توانیم آنها را شناسایی کنیم. از این طریق برای افرادی که ماسک زدن را مراعات نمی‌کنند مجازات در نظر بگیریم که قرار شد تا پایان هفته این موضوع بررسی و تکمیل شود و در جلسه کمیته‌های تخصصی در روز پنجشنبه مطرح شود و شنبه بعد در ستاد ملی مقابله با کرونا در این زمینه تصمیم گیری خواهیم کرد.

رییس جمهوری گفت: اگر در ستاد ملی کرونا این طرح تصویب شد ابتدا در تهران بزرگ با یک فاصله زمانی ۴ تا ۵ روزه برای آموزش و اطلاع رسانی کافی اجرایی و عملیاتی می‌شود و اگر موثر بود آن را برای  شهرهای بزرگ دیگر اجرایی و عملیاتی می‌کنیم.

روحانی با بیان اینکه  امروز در برخی از کشورها هم مجبور شدند نسبت به آنهایی که پروتکل‌های بهداشتی را مراعات نمی‌کنند، مجازات و جریمه اعمال ‌کنند، گفت: قرار شد طرحی در این زمینه آماده شود که فعلا برای «ماسک نزدن» اقدام می‌شود و ممکن است برای سایر موارد نیز چهارچوب‌هایی در کمیته و ستاد بررسی شود.

رییس دولت تدبیر و امید درباره اختیارات استانداران برای مقابله با کرونا گفت: در جلسه امروز ستاد ملی تصمیم گرفتیم که ستادهای استانی بتواند برای استان خود برای مدت یک هفته برخی از