تاریخ : سه شنبه, ۵ بهمن , ۱۴۰۰

کرونا؛ عامل اغماء گردشگری در آستانه عید نوروز

  • کد خبر : 350079
  • 13 اسفند 1398 - 10:44
کرونا؛ عامل اغماء گردشگری در آستانه عید نوروز

کرونا به صورت مستقیم می‌تواند بر روند مسافرت‌ها و نیز گردشگری در سطح جهانی تاثیر گذاشته و شرایط را برای ورشکستگی این صنعت هموار سازد.

به گزارش اروم‌نیوز، مدتی است که تقریبا می‌توان گفت کل کشورهای جهان درگیر یک نوع ویروس به نام کرونا هستند. این ویروس که اذهان عمومی را در سراسر جهان مشوش کرده، در واقع یک نوع بیماری حاد تنفسی است. محققان علت آن را حیوان پستانداری به نام خفاش اعلام کرده‌اند که از این حیوان به انسان منتقل شده است.

در نگاهی کوتاه به این ویروس می‌توان دریافت افراد مبتلا شده گاهی علائم ساده یک سرماخوردگی مانند تب، سرفه، نفس نفس زدن و تنگی نفس و گاهی علائم بیشتری چون آنفولانز دارند.

افرادی که دارای فشار خون، دیابت، مشکلات تنفسی و سیستم ایمنی پایین‌تری هستند بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به این ویروس قرار می‌گیرند.

باید به یاد داشته باشیم که کنترل این ویروس به دلیل پنهان بودن در روزهای اول ابتلا و سرعت گسترش آن اقدامی سخت و دشوار است به همین دلیل ویروس کرونا نگرانی‌های زیادی برای توریست‌های داخلی و خارجی ایجاد کرده است.

این ویروس تا کنون بر روی مسائل زیادی مانند صنعت گردشگری، اقتصاد، صادرات و واردات کشورها تاثیر گذاشته است ولی با استفاده از تجهیزات کامل در فرودگاه‌ها و ایستگاه‌ها به هنگام ورود گردشگران به کشورهای مختلف سعی می‌شود تا ورود این ویروس به مرزها را به حداقل برسانند.

* تداوم تمام سفرها ریلی با کنترل سلامت مسافرین

مدیرکل راه آهن آذربایجان، با بیان اینکه تعداد سفرها افزایش نیافته، گفت: باتوجه به تدابیر بهداشتی که در کل کشور اتخاذ شده افزایشی در تعداد ناوگان‌ها و سفرها نداریم و تمام سفرها مانند گذشته در حال انجام و قیمت بلیط‌ها نیز تغییر نکرده است.

شاپور ارسلانی، با اشاره به اینکه در حال حاضر وزارت بهداشت اصلی‌ترین مرجع برای لغو سفرها است، بیان کرد: در صورت صدور هرگونه اطلاعیه‌ای از سوی وزارت بهداشت بلافاصله اعلام و اجرایی می‌شود، اما درحال حاضر تمام سفرها با کنترل سلامت مسافرین برقرار است.

وی، در رابطه با ضدعفونی و پیشگیری از گسترش کرونا ویروس اظهار داشت: سازمان بهداشت رعایت نکاتی را برای کنترل این ویروس اجباری کرده است و در حال حاضر نیز با ضد عفونی تمامی واگن‌های قطار از مقصد ارومیه این نکات را رعایت می‌کنیم.

مدیرکل راه آهن آذربایجان، با اشاره به اینکه سالن مسافربری ایستگاه راه‌آهن نیز ضد عفونی می‌شود، اعلام کرد: این قسمت از راه‌آهن نیز مانند تمام قسمت‌هایی که با مسافرین در ارتباط است روزی دوبار در نوبت‌های صبح و عصر ضدعفونی می‌شود اما مسافرین نیز باید بهداشت فردی خود را رعایت کنند.

* به منظور کنترل کرونا ویرس پروازهای خارجی کنسل شدند

مدیرکل فرودگاه‌های آذربایجان‌غربی، با اشاره به اینکه تغییری در پروازهای داخلی رخ نداده است، گفت: به‌طور میانگین هر هفته 86 پرواز رفت و برگشت در فرودگاه ارومیه و 3 پرواز در فرودگاه خوی داریم و پروازهای داخلی به روال عادی برقرار هستند.

نائل قراملکی، با اشاره به کنسل شدن پروازهای خارجی اظهار داشت: هر هفته چهار پرواز رفت و برگشت به استانبول داشتیم که باتوجه به دستورالعمل کرونا ویروس تا اطلاع ثانوی کنسل شده‌اند.

وی، ادامه داد: پله‌های هواپیما، آمبولانس حمل بیمار، داخل هواپیما در تهران و تمام تجهیزات دیگر در پرواز تمام خطوط هوایی به صورت کامل ضدعفونی می‌شوند.

مدیرکل فرودگاه‌های آذربایجان‌غربی، با اشاره ضدعفونی و گندزدایی محوطه فرودگاه خار نشان کرد: ترمینال فرودگاه و مکان‌هایی که مسافران در آن رفت و آمد می‌کنند نیز برای پیشگیری از گسترش این ویروس روزانه در سه مرحله یعنی هر هشت ساعت یکبارضد‌عفونی و گندزدایی می‌شود.

وی، افزود: مواد ضد عفونی کننده و تجهیزات بهداشتی در اختیار کارکنان فرودگاه قرار دارد تا خطری سلامتی هیچ کدام از افراد را تهدید نکند.

قراملکی، با اشاره به استقرار نمایندگان بهداشت در فرودگاه و کنترل بهداشت بوفه‌ها گفت: نمایندگان بهداشت در فرودگاه مستقر هستند و علاوه بر نظارت، کنترل بهداشت بوفه‌ها را بر عهده دارند و آن‌ها را ملزم به ضد عفونی محیط بوفه ای و استفاده از ماسک و دستکش کرده‌اند.

وی،  در پایان سخنان خود با اشاره به تغییر قیمت بلیط‌ها در شرایط کنونی بیان کرد: تغییر محسوسی در قیمت‌ها به وجود آمده اما این موضوع در حوزه کاری آژانس‌های مسافربری قرار دارد.

* کاهش 30 درصدی تعداد سفر‌ها در پایانه مسافری ارومیه

مدیرعامل سازمان حمل و نقل، بار ومسافر شهرداری ارومیه، نیز با اشاره به اینکه تعداد سفرها 25 تا 30 درصد نسبت به گذشته کاهش یافته، گفت: بخاطر کرونا ویروس تعداد سفرها در پایانه مسافربری ارومیه کاهش یافته است.

مهدی مژدهی‌فر، با بیان اینکه بلیط‌های مسافرتی قیمت مصوبی دارند خاطرنشان کرد: بلیط‌های مسافرتی دارای قیمت‌های مصوبی از سوی راهداری و حمل و نقل جاده‌ای هستند ولی باتوجه به کاهش تعداد مسافرین دفاتر تعاونی برای جلوگیری از خالی ماندن صندلی‌ها بلیط‌های خود را با قیمت کم‌تری بفروش می‌رسانند.

وی، ادامه داد: تعداد سفرها به طورتقریبی 25 تا 30 درصد کاهش یافته، اما هنوز آمار و تحلیل دقیقی از تعداد سفرهای کاهش یافته در دست نداریم.

مدیرعامل سازمان حمل و نقل، بار ومسافر شهرداری ارومیه، دلیل کاهش سفرها را اینگونه بیان کرد: به دلیل همه‌گیر بودن این ویروس سفرها در کل کشور کاهش یافته، این در حالی است که هر ساله با فرا رسیدن عید نوروز آمار سفرها افزایش می‌یافت.

وی، افزود: این موضوع با گسترش کرونا ویروس قابل پیش‎بینی بود لازم به ذکر است که کاهش تعداد سفرها بر روند درآمدی سازمان حمل و نقل، بار و مسافری تاثیر می‌گذارد.

مژدهی‌فر، با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌شود تعداد سفرها همچنان کاهش یابد خاطر نشان کرد: تازمانی که این ویروس با گند زدایی و ضدعفونی دقیق ریشه کن نشود پیش بینی می‌شود تعداد سفرها همچنان کاهش یابد.

وی، در پایان بیان داشت: سالن‌های انتظار، اتوبوس‌ها، محوطه ترمینال، سرویس‌های بهداشتی و همه محل‌های رفت و آمد مسافرین و افراد در زمان‌های مختلف ضدعفونی و گندزدایی می‌شود.

هنوز نگرانی‌هایی در رابطه با سفرهای داخلی و خارجی به هنگام تعطیلات نوروزی وجود دارد، اینکه با ضدعفونی و رعایت نکات بهداشتی تا حدودی می‌شود از گسترش این ویروس جلوگیری کرد موضوع صحیحی است اما باید توجه داشت که در حال حاضر پرهیز از سفرهای غیر ضروری می‌تواند در کنترل کرونا ویروس مؤثرتر از هر اقدامی باشد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=350079

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.