تاریخ : دوشنبه, ۱۰ آذر , ۱۳۹۹
2

از بی‌توجهی مسئولان تا دوخت لباس مدارس آذربایجان‌غربی در تولیدی‌های تهران!/ «گرانی» گریبان‌گیر لباس فرم مدارس متوسطه شد

  • کد خبر : 333003
  • ۰۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۹:۲۳
از بی‌توجهی مسئولان تا دوخت لباس مدارس آذربایجان‌غربی در تولیدی‌های تهران!/ «گرانی» گریبان‌گیر لباس فرم مدارس متوسطه شد

با نزدیک شدن به زمان آغاز مدارس به تدریج شاهد گرانی در بازار هستیم که این گرانی ها امسال به طور قابل توجهی گریبانگیر لباس فرم مدارس شده و اعتراض خانواده ها را به دنبال داشته است.

به گزارش اروم نیوز، یکی از موضوعاتی که در روزهای ثبت نام مدارس خبرساز می‌شود، تهیه لباس فرم مدارس است. جدا از والدینی که به رنگ و کیفیت پارچه انتقاد می‌کنند برخی از اولیای دانش‌آموزان نیز به پرداخت هزینه اضافه برای تهیه لباس فرم اعتراض دارند.

* گرانی عامل پیشرفت بی سوادی خواهد شد

«علی.ع» پدر یکی از دانش آموزان مقطع متوسطه است. او در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز ، می گوید: سال گذشته فرزندم در مقطع ابتدایی تحصیل می کرد و به نسبت سایز بدنی وی مبلغ مورد نیاز جهت فرم مدارس در تولیدی های شهر را پرداخت می کردیم اما امسال که وارد دوره متوسطه شده روند جدیدی به خود اختصاص داده است.

وی، ادامه می دهد: زمانی که جهت ثبت نام فرزندم به مدرسه مراجعه کردم جویای چگونگی خرید لباس فرم مدرسه وی شدم که در پاسخ مسئولین مدرسه تنها واکنش من تعجب بود چراکه آدرس خرید لباس فرم برخلاف سال های گذشته محله بالای شهر بوده و نام توزیع کننده و مشخصات وی به هیچ وجه خبر از وجود یک تولیدی لباس را نمی داد.

این پدر، ابراز می کند: طبق انتظارم به هنگام مراجعه با مغازه ای بسیار شیک رو به رو شدم که هچ شباهتی به تولیدی های سال های گذشته نداشت به هنگام حساب و کتاب تعجبم چندین برابر شد چراکه نه تنها کیفیت فرم مدارس قابل توجه نبود بلکه رنگ و شکل مناسبی هم نداشته و در عین حال قیمتی تقریبا ۳ برابر سال های گذشته پرداخت کردم.

* ۲۵۰ هزار تومان قیمت یک دست فرم مدرسه

از او می پرسیم، این مبلغ سه برابر چند بود که تعجب کردید؟، وی اظهار می کند: برای پسرم که امسال در پایه هفتم تحصیل خواهد کرد، مبلغ ۲۵۰ هزار تومان هزینه لباس فرم پرداخت کردم.

* گرانی گریبان گیر اولیای دانش آموزان

وی، با لحنی اعتراض آمیز از شرایط موجود، ادامه می دهد: مگر تنها خرج مدرسه به فرم یک دانش آموز خلاصه می شود که با گفتن ایرادی ندارد همین یکی است از کنارش بگذریم؟ کیف، کفش، نوشت افزار و دیگر مخارج از جمله هزینه هایی هستند که امروز قیمت سرسام آوری دارند.

علی، تاکید می کند: مسئولین به وضعیت موجود رسیدگی کنند، اگر به این موارد رسیدگی نشود شاهد بی سوادی یا کم سوادی افراد بسیاری به دنبال گرانی ها خواهیم بود چراکه هزینه های گزاف مانع ادامه تحصیل فرزندان به دلیل فقر خواهد شد.

* تولیدکنندگان ارومیه ای حق دوخت لباس فرم متوسطه ندارند

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان پوشاک و خیاطان ارومیه، در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، با بیان اینکه لباس مدارس ابتدایی با نازل ترین قیمت توزیع می شود، می گوید: قیمت فرم مدارس ابتدایی همان قیمت مصوب ۵ ماه گذشته بوده و با توجه به افزایش قیمت پارچه و دیگر موارد هیچ افزایشی به خود اختصاص نداده است.

وی، ادامه می دهد: در حال حاضر ۱۰۰ واحد تولیدی فرم مدارس ابتدایی برای ۱۲۰ هزار دانش آموز در حال فعالیت بوده و نسبت به تهیه فرم مدارس در حال فعالیت هستند.

* علت قیمت گزاف فرم مدارس متوسطه چیست؟

داوود پورعلی، تاکید می کند: از علت گرانی در بازار لباس فرم مدارس متوسطه بی خبریم چراکه تولیدی های ارومیه حق دوخت حتی یک دست لباس فرم متوسطه را ندارند.

وی، ادامه می دهد: اتحادیه تولیدکنندگان پوشاک هیچ نظارتی در خصوص توزیع لباس فرم مدارس متوسطه نداشته و این فرم ها از تولیدی های تهران خریداری و در بین دانش آموزان توزیع می شود.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان پوشاک و خیاطان ارومیه، دلالان و واسطه گری ها را عامل گرانی در این بحث دانسته و می گوید: سازمان صنعت، معدن و تجارت و حمایت از حقوق مصرف کننده بر بازار فروش باید نظارت داشته و به مقابله با گرانفروشی بپردازند.

* نیازمند حمایت دولت در راستای تولید پوشاک هستیم

وی، ابراز می کند: همان گونه که دولت در برخی از اقلام جهت حمایت از کالای ایرانی از واردات جلوگیری می کند در راستای حمایت از پوشاک نیز مرزها به روی خارجی ها بسته و به تولیدی ها بال و پر دهد.

پورعلی، ادامه می دهد: در صورت ادامه روند فعلی در بازار پوشاک داخلی بی شک تعداد بیشتری از تولیدی ها تعطیل شده و بر تعدادان شغل های کاذب و بیکاران افزود خواهدشد.

باتوجه به گزارش فوق، امیدواریم در شرایط فعلی اقتصادی مسئولان در راستای بهبود اوضاع اقتصادی و رسیدگی به شکایات مردم در راستای گرانی بازار مهرماه اقدامات اساسی کنند تا شاهد فجایع بدتر نبوده و با اقدامات شایسته به مقابله به اتفاقات احتمالی برآییم.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=333003

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.