تاریخ : دوشنبه, ۱۰ آذر , ۱۳۹۹
1

پوشش هماهنگ بیش از ۲۰۰ هزار دانش آموز در آذربایجان غربی

  • کد خبر : 332257
  • ۰۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۸:۲۰
پوشش هماهنگ بیش از ۲۰۰ هزار دانش آموز در آذربایجان غربی

طرح همسان سازی پوشش دانش آموزان که از سال ۸۴ در استان اجرایی شده، طرحی برای یکسان سازی لباس فرم دانش آموزان در یک مدرسه است و اهداف مهمی را دنبال می کند.

به گزارش اروم نیوز، آذربایجان غربی دارای ۵ هزار مدرسه با بیش از ۵۷۰ هزار دانش آموز در مقاطع مختلف تحصیلی است، طرح همسان سازی پوشش دانش آموزان که از سال ۸۴ در استان اجرایی شده طرحی برای یکسان سازی لباس فرم دانش آموزان در یک مدرسه است و دولت اهداف مهمی را در پشت این طرح دنبال می کند.

حمایت از خانواده ها و در نظر گرفتن جنبه های به صرفه اقتصادی این طرح، دوری از چشم و هم چشمی در بین دانش آموزان، ایجاد نظم و زیبایی های بصری از مهم ترین اهداف اجرایی طرح همسان سازی لباس دانش آموزان در استان است.

این طرح هر ساله با ثبت نام دانش آموزان در اوایل تیر آغاز و تا ۱۵ شهریور ادامه دارد، در سال تحصیلی جاری ۸۵ تولیدی پوشاک با اداره کل آموزش و پرورش استان برای دوخت لباس های همسان همکاری می کنند.

* ۲۰۰ هزار دانش آموز مشمول طرح همسان سازی لباس فرم مدارس

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش آذربایجان غربی، در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، با اشاره به اجرای طرح همسان سازی لباس فرم دانش آموزان استان، اظهار می کند: همسان سازی لباس فرم دانش آموزان نوعی تمرین نظم و انضباط بوده و جلوه های زیبایی دارد.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به نظرسنجی از دانش آموزان و والدین آن ها در طرح و رنگ لباس فرم مدرسه، می گوید: هر مدرسه اختیار این را دارد تا برای تهیه لباس فرم دانش آموزان خود از والدین و خود دانش آموزان و نیز معلمان آن ها درباره طرح و رنگ لباس نظرخواهی کرده و طرح و رنگ خود را با تنوع حداقل ۲۴ مدل و ۲۴ رنگ انتخاب کنند.

«قدرت الله قاسمی» با تاکید بر این که متولی اجرای این طرح سازمان دانش آموزی بوده و بر جنبه های مختلف اجرایی شدن آن نظارت دارد، ابراز می کند: بیش از ۱۵ هزار نفر از دانش آموزان استان در سال تحصیلی گذشته که بضاعت مالی برای تهیه لباس فرم مدرسه خود را نداشتند، به صورت رایگان لباس گرفتند.

قاسمی در ادامه سخنان خود تاکید می کند: در سال تحصیلی گذشته بیش از ۱۱۸ هزار نفر از دانش آموزان استان از این طرح بهره مند شدند که پیش بینی شده امسال این میزان به بیش از ۲۰۰ هزار نفر دانش آموز در اقصی نقاط مختلف استان برسد.

وی می گوید: به طور کلی طرح همسان سازی لباس فرم مدارس در تمامی مدرسه هایی که بیش از ۸۰ نفر جمعیت دارد اجرایی می شود که از اهم آن می توان به کاهش دغدغه های خانواده ها برای تهیه لباس مدرسه، صرفه جویی اقتصادی، افزایش اعتماد خانواده ها به برنامه ریزان مدارس، قانون پذیری دانش آموزان، تمرین مهارت های اجتماعی شدن، کاهش مظاهر اجتماعی، کاهش روحیه تفاخر و خودبینی و تکبر، افزایش سازگاری اجتماعی و تبلیغ نظم و بهداشت و حمایت از دانش آموزان بی بضاعت اشاره کرد.

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش آذربایجان غربی، با اشاره به افزایش کیفیت پارچه و دوخت لباس های دانش آموزان در سال های اخیر می افزاید:در سال های ابتدایی اجرایی این طرح نظارت ها کمتر بوده و کیفیت لباس های تولیدی پایین بود اما با افزایش نظارت های سازمان صنعت، معدن و تجارت کیفیت دوخت و پارچه ها افزایش یافته و میزان رضایتمندی دانش آموزان از لباس ها افزایش دارد.

قاسمی با اشاره به قیمت های تولید یک دست لباس فرم تصریح می کند: هر لباس بسته به سایزبندی خود در سبک دخترانه شامل مانتو، مقنعه و شلوار و در نوع پسرانه شامل پیراهن، جلیقه و شلوار مبلغی ما بین ۴۷ هزار تومان تا ۵۵ هزار تومان قیمت دارد که این مبالغ در مقطع ابتدایی پایین تر است.

* طرح همسان سازی پوشاک مدارس آذربایجان غربی اجرا می شود

معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی، در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز، اظهار می کند: طرح همسان سازی پوشاک مدارس شامل ۲۰۰ هزار دانش آموز سطح استان اجرا می شود.

وی می گوید: استفاده از پوشش یکسان در فضاهای آموزشی امری است که در چند سال اخیر در نظام آموزشی کشور متداول شده و به نحوی فراگیر و عمومی شده است.

«سلیمان عیلزاده» ابراز می کند: این امر در نظم دهی به دانش آموزان و متمایز کردن آنان از افراد غیر دانش آموز بسیار مؤثر بوده و به علت فرصت بسیار برگزاری این طرح، نظارت بر تولیدی های سطح استان به نحو احسن صورت گرفته به طوری که موجب رضایت اولیای دانش آموزان شده است تا جایی که در سال گذشته تنها دو مورد شکایت به این سازمان واصل شد.

وی، تصریح می کند: معرفی تولیدی ها باید از سوی اتحادیه خیاطان شهرستان ها به همراه نمایندگان سازمان دانش آموزی و اتحادیه خیاطان، در زمینه احراز صلاحیت آنان انجام شود.

علیزاده، بیان می کند: امسال سهمیه بندی پوشاک مدارس بین تولیدی های تایید شده با توجه به توانایی ها و سوابق گذشته تولیدی با تشکیل کارگروه استانی و شهرستانی همسان سازی پوشاک مدارس انجام می شود.

وی، می گوید: از سوی دیگر ضمن ارائه قیمت های مصوب استانی بر اساس اندازه با توجه به تحلیل ارائه شده از سوی اتحادیه خیاطان، معرفی چهار نوع پارچه مثل فدک، تک، نساچ پور و زرین پود در طرح مذکور به علت انحصاری نبودن یک نوع پارچه مصرفی، انجام می شود.

معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی، تاکید می کند: در سال جاری، معرفی ۲۴ نوع رنگ پارچه توسط سازمان دانش آموزی استان به دلیل متنوع بودن انتخاب رنگ توسط مدیران، برخورد جدی با تولیدی های متخلف و حذف صد در صدی در سال آینده، بازرسی از تولیدی های سطح استان به همراه نمایندگان سازمان دانش آموزی، ادارات آموزش و پرورش و سازمان صنعت معدن و تجارت هر شهرستان و نیز بررسی مسائل و مشکلات طرح مذکور و رفع بعضی از نواقصات طرح انجام می شود.

وی، ابراز می کند: بر اساس بازدیدهای به عمل آمده، عملکرد شهرستان های ماکو،خوی،مهاباد، ارومیه و بوکان بهتر بوده است.

علیزاده، با اشاره به این که این طرح ۲۰۰ هزار دانش آموز سطح استان را شامل می شود، اذعان می کند: تعداد ۷۰ هزار نفر از این دانش آموزان در ارومیه بوده و علاوه بر آن، تعداد پارچه مصرفی سال گذشته توسط تولیدی ها نیز ۵۰۰ هزار متر بوده است.

با توجه به اظهارات مسئولان مربوطه، باید در انتظار اجرای این طرح در سطح مدارس و نیز میزان رضایتمندی اولیا و دانش آموزان از این طرح باشیم.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=332257

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.