تاریخ : یکشنبه, ۲۸ دی , ۱۳۹۹
1

آذربایجان غربی هفتمین استان مجری طرح تاپ/ علمی که تولید ثروت نکند مفید نیست

  • کد خبر : 328471
  • 20 تیر 1398 - 14:31
آذربایجان غربی هفتمین استان مجری طرح تاپ/ علمی که تولید ثروت نکند مفید نیست

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت گفت: آذربایجان غربی به عنوان هفتمین استانی که طرح «تاپ» در آن به مرحله اجرا می رسد بوده و امید است ارتباط هرچه بیشتر دانشگاه و صنعت شکل گیرد.

به گزارش اروم نیوز، برات قبادیان در همایش طرح ملی توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار که در سالن همایش های اتاق بازرگانی ارومیه برگزار شد، اظهار داشت: باید دانشگاه ها را از حالت وارداتی خارج کرده و به صورت مثمر و مفید مورد استفاده قرار دهیم.

وی، افزود: دانشگاه تهران بر اساس الگوی وارداتی لیسانی، فوق لیسانس و دکترا در سال ۱۳۱۳ تاسیس شد و دانشجویان عملا هیچ فعالیت صنعتی نداشته و محصولی را تولید نمی کردند تا روزی که فارغ التحصیل شده و با یک مدرک از دانشگاه خداحافظی می کردند.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت گفت: اگر ارتباط صنعت و دانشگاه آنچنان که نیازمند و وابسته به هم باشند شکل گیرد، علمی که در دانشگاه تولید می شود در صنعت به چشم می خورد و قابل استفاده و بهره برداری خواهد بود.

قبادیان با تاکید بر اهمیت مفید بودن علم تولید شده در دانشگاه ها گفت: علمی که نفع نداشته و تولید ثروت نکند به درد نمیخورد، یک دانش آموخته دکترا اگر کارآفرینانه تربیت شده باشد محصولی را به خط تولید می رساند و موجب شکوفایی در بخش صنعت می شود که آن نیز منجر به تولید ثروت ملی می شود.

وی با اشاره به اینکه باید اطلاعات دقیقی از دانشجویان دانشگاه ها و نیز شهرک های صنعتی به دست آوریم، ابراز کرد: هر واحدی که کار اقتصادی کند می شود «بنگاه» و این بنگاه ممکن است کارخانه فولاد مبارکه اصفهان باشد یا یک واحد تولیدی با ده نفر نیروی انسانی اما مسئله اینجاست که باید اطلاعات دقیقی از شهرک های صنعتی و کارخانه ها و نیز دانشگاه ها و نیازهای علمی آن ها به دست آوریم.

منابع انسانی گران ترین سرمایه انسانی است

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی نیز در این همایش منابع انسانی را از جمله گرانترین سرمایه ها عنوان کرد.

رضا حسینی افزود: وقتی صنایعی مانند تراکتورسازی و ماشین سازی در حال شکل گیری بود نیروهای کارآموزی در حال آموزش بودند که پس از مدتی تبدیل به افرادی با مهارت بالای فنی در حرفه خود شدند.

وی، ابراز کرد: ۷۰ محقق برجسته آذربایجان غربی با ۱۷۶ طرح در جهاد کشاورزی استان در حال خدمت هستند و این منابع انسانی از جمله گران تریت سرمایه های انسانی به شمار می روند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی با تاکید بر اینکه باید خود را از لحاظ تکنولوژی های روز دنیا بی نیاز کنیم، اذعان کرد: در جلفا طی یک کار مشترک ما بین ایران و کره جنوبی و ترکیه عده ای از کارگران در حال کار بودند اما جوشکاران ایرانی ۷۰ حلقه و جوشکاران کره و ترکیه ۴۷۰ حلقه جوش میزدند و این نیازمند به روز آوری اطلاعات فنی و مهندسی کارگران و مهندسان ایرانی است.

حسینی با تاکید بر نقش دانشگاه در تربیت نیروی متخصص و فنی، تصریح کرد: باید اعتماد متقابل ما بین دانشگاه و صنعت ایجاد شود.

در انتهای این همایش از طرح تاپ که به عنوان طرح ملی توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار است توسط مسئولان رونمایی شد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=328471

برچسب ها

نوشته های مشابه

27دی
۳۰۰۰ هزار پرس غذای گرم در پلدشت توزیع شد
27دی
بهره‌برداری شخصی از امکانات شورای شهر ارومیه/ اینجا صحن شورای شهر است یا آتلیه!
نقدی به اقدام سوال‌انگیز مسئول روابط عمومی شورای شهر ارومیه؛

بهره‌برداری شخصی از امکانات شورای شهر ارومیه/ اینجا صحن شورای شهر است یا آتلیه!

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.