تاریخ : یکشنبه, ۴ آبان , ۱۳۹۹
1

ضربه‌ای که ممنوعیت صادرات سیب بر پیکره کشاورزی آذربایجان‌غربی وارد کرد/ بی‌تدبیری مسئولان؛ این‌بار در حوزه صادرات!

  • کد خبر : 325025
  • ۱۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۸:۵۶
ضربه‌ای که ممنوعیت صادرات سیب بر پیکره کشاورزی آذربایجان‌غربی وارد کرد/ بی‌تدبیری مسئولان؛ این‌بار در حوزه صادرات!

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه با بیان اینکه ممنوعیت صادرات سیب ضربه مهلک به اقتصاد آذربایجان‌غربی وارد کرد، گفت: کشاورزان در پی صدور این بخشنامه ضرر بسیاری زیادی را تجربه کردند.

بهنام تاج‌الدینی در گفت‌و‌گو با خبرنگار اروم‌نیوز، درخصوص تاثیرات بخشنامه لغو ممنوعیت صادرات سیب به کشاورزی آذربایجان‌غربی، گفت: باید بخشنامه‌های صادره به نسبت شرایط استراتژیک هر استان تنظیم شده و مصلحت استان‌ها مدنظر قرار گیرد.

وی، افزود: مممنوعیت صادرات سیب ضربه مهلکی به استان وارد کرده چراکه تولید این محصول در آذربایجان‌غربی بیشتر از تمام استان‌ها بوده و به نحوی قطب سیب کشور محسوب می‌شویم. این بخشنامه باعث نامتوازن شدن بازار عرضه و تقاضا شد.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه، گفت: با ممنوعیت صادرات ۱۰۰ هزار تن سیب در سرداخانه‌های استان در پیک مصرف عیدانه، علاوه بر عدم موفقیت در حفظ بازار‌های هدف ضرر ۱۰۰ درصدی به کشاورزان وارد شد.

وی، ابراز داشت: بازار‌های داخلی پذیرای این میزان از سیب نبوده و کشاورزان قادر به عرضه محصول خود نشدند. امروز هم با رفع ممنوعیت صادرات به دلیل کاهش قیمت‌ها در بازار‌های هدف، درآمد حاصل از فروش سیب حتی هزینه حمل و نقل و هزینه‌های جانبی را پاسخگو نبوده و کشاورز عملا بدون هیچ سودی بوده و حتی قادر به برداشت هزینه مصرفی خود هم نیست.

وی، تاکید کرد: در زمان اعلام ممنوعیت صادرات سیب بازارهای مناسبی با قیمت قابل توجه در دست داشتیم که برای سرمایه در گردش و اقتصاد استان، کشاورز، باغداران و صادرگنندگان بسیار پر منفعت بود.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه، بیان داشت: در زمان عید نوروز که سیب قابل توجهی در استان وجود داشت قیمت سیب اعلا ۵ تا ۶ هزار تومان بود که امروز همان سیب حتی به قیمت تنها یک هزار تومان هم معامله نمی‌شود که این مبلغ پاسخگوی هزینه‌های حمل و نقل هم نیست که البته هزینه‌های برداشت برای کشاورز بسیار بیشتر از هزینه‌های حمل و نقل است.

وی، در پایان خواستار توجه بیشتر مسئولین به شرایط استان‌ها و میزان تولید و صادرات آن‌ها به هنگام صدور هرگونه بخشنامه‌ای شد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=325025

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.