تاریخ : چهارشنبه, ۱۲ آذر , ۱۳۹۹
2

فتاوای علمای شیعه در مورد حرمت اهانت به مقدسات اهل سنت

  • کد خبر : 324351
  • ۰۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۴
فتاوای علمای شیعه در مورد حرمت اهانت به مقدسات اهل سنت

علمای شیعه، قبل و به ویژه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی همواره تلاش های بسیاری برای تحقق همزیستی مسالمت آمیز بین مذاهب انجام داده و توهین به مقدسات مذاهب را نهی کرده‌اند.

به گزارش اروم‌نیوز، اقدام اخیر مداح معروف در اهانت به مقدسات اهل سنت که از شبکه پنج سیمای جمهوری اسلامی ایران به صورت زنده پخش ‌شد، با واکنش های زیادی همراه بوده است.

دشمنان اسلام که با اطلاع از این مسئله سال‎هاست راهبرد اصلی خود در تقابل با مسلمانان ایجاد تفرقه و اختلاف قرار داده‎اند، سرمایه‎گذاری‎‎های بسیاری علیه گسترش و رشد اسلام کرده اند.نیز عموما از همین اصل الگو گرفته است.

آنچه در برهه حساس کنونی اثرگذار و هدایت کننده برای مسلمانان به نظر می رسد، ایفای وظیفه و نقش پیامبرگونه علمای هر دو مذهب است که به پاخیزند و مسلمانان را از گرفتار شدن در دام توطئه های اجانب آگاه کند؛ علمای مذاهب بایستی پیروان خود را تشویق به همسویی و هماهنگی با یکدیگر کرده و از تفرقه و نفاق دوری کنند تا بدین ترتیب امت مسلمه را از ضعف وناتوانی نجات داده، به سمت اقتدار بیش از پیش مسلمانان حرکت کنیم.

از زمان حضرت امام خمینی(ره) و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی وحدت مسلمین یکی از اساسی‎ترین آرمان‎‎های حضرت امام (ره) در کشور، منطقه و حتی فرامنطقه‎ای میان مسلمانان بود و در عرصه سیاست و اجتماع، حرکت مثمر ثمری در جهت وحدت شیعه و سنی صورت گرفته است.

همچنین با توجه به اینکه در عصر حاضر نیز مقام معظم رهبری ، مرجع بزرگ شیعیان جهان، وحدت بین شیعیان و سنی را ضروری پنداشته و همواره از گرفتار شدن پیروان این دو مذهب در دام‌های اختلاف اندازی دشمنان هشدار داده‌اند، در آخرین حکم خود، اهانت به نماد های اهل سنت و زوجات پیامبر اسلام را حرام اعلام کردند.

بنابراین در ادامه به مشروح فتاوای علمای شیعه، که دیدگاهشان را راجع به توهین به مقدسات اهل‌سنت بیان کرده‌اند، می‌پردازیم:

فتوای مقام معظم رهبری: اهانت به نمادهای برادران اهل سنت حرام است.

فتوای آیت‌الله العظمی مکارم‌شیرازی: هرگونه اهانت به مقدسات دیگران شرعا جایز نیست.

فتوای آیت‌الله العظمی سیستانی: دشنام به مقدسات اهل سنت مغایر با آموزه های اهل بیت عصمت (علیهم السلام) به شیعیان و شاگردان خود است.

فتوای آیت‌الله العظمی وحیدخراسانی: نباید با اتباع مذاهب دیگر دشمنی کرد، نباید به مقدسات آنها توهین نمود، لعن و سبّ بزرگان آنها جایز نیست، زیرا موجب دور کردن آنها از اهل بیت و معارف آنها می‏شود.

فتوای آیت‌الله العظمی جوادی آملی: سبّ صحابه، اهانت به مقدسات شیعه یا سنی، توهین و تحقیر ظالمانه نسبت به باورهای هرکدام از دو گروه، حرام و ایجاد اختلاف و روشن کردن آتش تفرقه و شقاق و تحطیم و هدم اساس وحدت امت اسلامی، گناهی بزرگ است.

فتوای آیت‌العظمی نوری‌همدانی در مورد توهین به مقدسات اهل‌سنت بدین شرح است، جایز نیست.

فتوای آیت‌الله العظمی موسوی‌ اردبیلی: مومنین باید از کارهایی که موجب تشدید اختلاف به خصوص در شرایط فعلی و در مقابل کفر و الحاد می شود اجتناب کنند.

فتوای آیت‌العظمی شبیری زنجانی: مومنین باید از انجام اموری که باعث تفرقه و اختلاف و تضعیف اسلام می شود اجتناب کنند. در صحیحه ابی بصیر از حضرت باقر علیه السلام نقل شده است إِنَّ رَجُلًا مِنْ تَمِیمٍ أَتَى النَّبِیَّ ص فَقَالَ أَوْصِنِی فَکَانَ فِیمَا أَوْصَاهُ أَنْ قَالَ لَا تَسُبُّوا النَّاسَ فَتَکْسِبُوا الْعَدَاوَهَ لَهُمْ.

فتوای آیت‌العظمی محقق کابلی:از اهانت به مقدسات اهل سنت خودداری شود.

فتوای آیت‌العظمی علوی‌گرگانی: اهانت به مقدسات اهل سنت جایز نیست.

فتوای آیت‌العظمی مظاهری: اهانت به مقدسات و اعتقادات مسلمانان و ایجاد تفرقه میان صفوف پیروان پیامبر عظیم الشان صلی الله علیه و آله و سلم، عقلا و شرعا جایز نیست.

فتوای آیت‌العظمی مدنی تبریزی: اسلام توهین به مقدسات هیچ یک از ادیان، به ویژه مذاهب اسلامی را جایز نمی داند و هر حرکتی که موجب اختلاف میان امت اسلامی و خسارت و ضرر مالی و جانی به مسلمانان گردد، حرام و خلاف شرع است.

فتوای آیت‌العظمی هاشمی شاهرودی: هر عمل یا گفتاری که موجب فتنه و اختلاف بین مسلمانان شیعه و سنی شود، جایز نیست.

فتوای آیت‌العظمی جناتی: جایز نیست.

منبع: تقریب

نتهای پیام/

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=324351

برچسب ها

نوشته های مشابه

۱۲آذر
دستگیری ۳ تن از عناصر تروریست ضد انقلاب در شمالغرب کشور
روابط عمومی قرارگاه حمزه سیدالشهدا (ع) خبر داد؛

دستگیری ۳ تن از عناصر تروریست ضد انقلاب در شمالغرب کشور

۱۲آذر
طرح شهید سلیمانی برای مقابله کرونا در آذربایجان غربی کلید خورد
۱۲آذر
۳۵ درصد شکایات مردمی در سامانه ۱۹۵ مربوط به مخابرات منطقه است
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان‌غربی:

۳۵ درصد شکایات مردمی در سامانه ۱۹۵ مربوط به مخابرات منطقه است

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.