تاریخ : چهارشنبه, ۱۳ مرداد , ۱۴۰۰
4

آسیب‌های اجتماعی در کمین دانش‌آموزان

  • کد خبر : 321495
  • 15 اردیبهشت 1398 - 8:25
آسیب‌های اجتماعی در کمین دانش‌آموزان

رسیدن به جامعه سالم یکی از اصلی ترین مفاهیم در موضوع توسعه گزارش است، رشد و گسترش روزافزون آسیب های اجتماعی، در جامعه اهمیت پرداختن به سلامت اجتماعی را نمایان تر می سازد.

به گزارش اروم نیوز، نظام تعلیم و تربیت کشور در جامعه امروزی متاثر از مولفه ها و عوامل درون و برون سازمانی متعددی است و شرایط اقتصادی خانواده ها، مکان و نحوه زندگی دانش آموزان در خانواده از مهمترین این مولفه ها به حساب می آیند.

همه این شرایط نظام آموزشی کشور را در رویارویی و همچنین آمادگی دانش آموزان با آسیب های اجتماعی که اغلب نشات گرفته از شرایط جامعه، خانواده و مدرسه است، در شرایط بسیار سختی قرار داده و متولیان این نظام را متعهد به اجرای برنامه های مرتبط ساخته است.

بر این اساس جشنواره «نوجوان سالم» یکی از برنامه ریزی های آموزش و پرورش در درگیرسازی دانش آموزان، معلمان و والدین با انواع آسیب های اجتماعی موجود در جامعه است که امسال هشتمین دوره آن در موضوع های شیوه های زندگی سالم و پیشگیری از رفتارهای پرخطر، همچنین در محورهای پیشگیری از گرایش به دخانیات، پیشگیری از گرایش به مصرف مواد و پیشگیری از گرایش به خشونت اجرا شد.

* ارسال 13 هزار اثر به جشنواره

به گفته رئیس اداره مراقبت و پیشگیری از آسیب های اجتماعی آموزش و پرورش، امسال ۱۳ هزار و ۸۵۰ اثر به دبیرخانه جشنواره نوجوان سالم ارسال شده که این رقم در جشنواره هفتم ۱۱ هزار و ۵۰۳ اثر بود.

«رضا داغستانی» در گفت و گو با اروم نیوز در این باره گفت: ۱۴۰ اثر برتر در قالبهای نقاشی، روزنامه دیواری، انشا، طراحی، فیلم کوتاه، پوستر، نرم افزار و چندرسانهای، مقاله، ایدهپردازی، عکس، اقدام پژوهی، طرح درس و بخش ویژه و خلاقیت های دانش آموزی در آیین اختتامیه هشتمین جشنواره نوجوان سالم مورد تقدیر قرار گرفت.

* تحقیق درباره مسائل اجتماعی

نفر اول موضوع طراحی بخش دانش آموزی هشتمین جشنواره نوجوان سالم درباره این جشنواره و دلیل حضورش در آن اظهار داشت: با طرح موضوع جشنواره نوجوان سالم در مدرسه و مشاهده موضوعات آن و البته با پیشنهاد معلمان و مربی خود در این جشنواره شرکت کردم.

«مریم شریفی» تحقیق در مورد موضوعات آسیب های اجتماعی را یکی از نکات مثبت حضور دانش آموزان در این جشنواره عنوان کرد و افزود: برای تکمیل پروژه و اثر خود که در رشته طراحی بود، ساعتها و روزهای زیادی به مطالعه و پژوهش در موضوع آسیب های اجتماعی دانش آموزان پرداختم و این امر در آشنایی هر چه بیشتر من با اتفاقات و رخدادهای موجود جامعه نقش مهمی داشت.

* افزایش کیفیت برگزاری جشنواره

«داریوش زینالپور» هم در بخش والدین دانش آموزان و در رشته نقاشی رتبه اول را کسب کرده است. او کیفیت جشنواره هشتم را مطلوب عنوان کرد و گفت: موضوعات مطرح شده در هشتمین جشنواره نوجوان سالم بسیار جامع و همه گیر و متناسب با درگیری های روزانه والدین و دانش آموزان بود. در مقایسه با سال های پیش از لحاظ کیفی هم پیشرفت قابل توجهی داشت.

وی به لزوم برگزاری برنامه ها، مسابقات و جشنواره ها با موضوعات مرتبط با آسیب های اجتماعی در مدارس اشاره کرد و ادامه داد: به عنوان یک پدر، تربیت جوان و نوجوان سالم در بعدهای فکری، روحی و جسمی را به مراتب اولویت دارتر از موضوعات و مباحث علمی می دانم. به همین دلیل لازم است برنامه ریزی ها در سیستم آموزش و پرورش کشور به این سمت سوق داده شود تا سطح فکری و روحی دانش آموزان ارتقا پیدا کند.

* لزوم آشنایی با آسیب های اجتماعی

یکی از فرهنگیان آذربایجان غربی که کتابچه پیشگیری از آسیب های اجتماعی در حوزه دانش آموزی را تهیه و تنظیم کرده، به اروم نیوز، گفت: دانش آموزان جامعه امروزی با آسیب های بسیار متعدد و گوناگون اجتماعی در حال مواجهه و پیکار هستند و آشنایی کامل با آثار و پیامدهای این آسیب ها البته با مقتضیات و تکنولوژی های متناسب با وضعیت ذهنی جوانان امروزی، رمز پیروزی در این مواجهه به شمار میرود.

«ادریس قادری» تاکید کرد: تدوین برنامه ها و اجرای دقیق طراحی ها حول موضوع آسیب های اجتماعی دانش آموزان لازمه مراقبت و پیشگیری از این آسیب هاست. جشنواره نوجوان سالم نقش مهمی را در درگیری دانش آموزان و آشنایی آنها با پیامدهای ناشی از عدم خودکنترلی ایفا میکند.

* مدرسه، مکانی برای فرهنگسازی

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش آذربایجان غربی با اشاره به ثمرات برگزاری جشنواره هایی از جمله جشنواره نوجوان برای آگاهی از آسیب های پیش روی جوانان و نوجوانان، گفت: باید ظرفیت های آموزش و پرورش در پیشگیری، شناسایی و الگوهای پیشگیری شناسایی و معرفی و این الگوهای موفق به کودکان و نوجوانان معرفی شوند.

«ولى حسینی» افزود: مدرسه بهترین مکان برای پیشگیری و فرهنگسازی است و برای این امر نیازمند هم افزایی بین دستگاه ها هستیم.

وى به هدف برگزارى جشنواره نوجوان سالم اشاره و عنوان کرد: توسعه نهضت پیشگیری از آسیب های اجتماعی در دل آموزش و پرورش و اجرای اسناد بالادستی آموزش و پرورش و ساحت های ششگانه تربیتی از مهمترین اهداف هشتمین جشنواره نوجوان سالم است.

وی بیان کرد: جشنواره نوجوان سالم به دنبال شناسایی، فرهنگسازی و شکوفا کردن استعدادهای دانش آموزان و انتقال پیام زایندگی و متبلورسازی استعدادهای دانش آموزان در آموزش و پرورش به جامعه و خانواده هاست.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=321495

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.