تاریخ : شنبه, ۱۵ آذر , ۱۳۹۹
1

زنگ خطر افزایش خانه‌هایی با ساکنان مجرد

  • کد خبر : 320425
  • ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۸:۲۹
زنگ خطر افزایش خانه‌هایی با ساکنان مجرد

با این حجم از افزایش روش زندگی به سبک مجردی باید گفت که زنگ خطر افزایش خانه های مجردی به صدا درآمده است.

به گزارش اروم نیوز، زندگی در خانه های مجردی در سال های اخیر افزایش چشمگیری داشته است. امری ضروری و مهم که باید به بررسی وجوه مختلف آن پرداخت و دلایل گرایش برخی از جوانان به این موضوع و گسترش روزافزون آن را بدست آورد.

این نوع زندگی بیشتر در کلانشهرهای کشور و مراکز استان ها افزایش چشمگیری یافته است و دلایل متعددی هم برای آن وجود دارد. البته این مهم به نوبه خود دچار مشکلات و معضلات خاصی است و نباید نگاهی ساده و آسان به آن داشت.

اختیاری در انتخاب این سبک زندگی نداشتم

«مرتضی» دانشجوی دکتری در یکی از دانشگاه های دولتی است که از خوابگاه های دانشجویی خسته شده است و در خانه مجردی زندگی می کند، او می گوید: از ۱۸ سالگی که دانشگاه قبول شده ام، زندگی در خوابگاه و خانه های مجردی را تجربه کرده ام.

این دانشجو در ادامه بیان می کند: برای همین با این نوع زندگی نه تنها بیگانه نیستم بلکه به آن عادت کرده ام. البته با تمام آسیب هایی که این نوع زندگی می تواند به آدم وارد کند هم آشنا هستم اما شرایط به گونه ای است که مجبورم اینگونه زندگی کنم که بیشتر آن هم ناشی از نداشتن یک شغل مناسب و شرایط اقتصادی که در یک سال اخیر کشور با آن مواجه بوده و هر فردی را تحت تاثیر قرار داده است و باید گفت شرایط جامعه باعث این گونه انتخاب ها می شود.

خانه های مجردی یک نوع سبک زندگی است

مرتضی زندگی در خانه های مجردی را نوعی سبک زندگی می داند و ابراز می کند: اینکه یک مساله ای در کشور به وجود می آید و عده ای آن را کتمان می کنند یا صورت مساله را به طور کامل از میان می برند، دردی را دوا نمی کند.

ما باید قبول کنیم تعداد زیادی از جوانان با توجه به شرایط پیش آمده اینگونه زندگی را انتخاب کرده و بیشتر آنها هم با آن کنار آمده اند. به همین دلیل نباید هر چیزی را کاملا بد یا خوب دید. اگر مسئولان به فکر این هستند که چرا جوانان به اینگونه سبک زندگی روی می آورند، پاسخی ساده دارد؛ شرایطی که بر زندگی آنها حاکم شده مجبورشان کرده است تا اینگونه انتخاب کنند.

مرتضی در ادامه به اجاره های سرسام آور خانه های مجردی اشاره می کند و می گوید: همین که بدانند می خواهی مجردی زندگی کنی با نگاه خاصی می گویند: ببین جوان! این ساختمان همه متاهل هستند اما من به تو چون پسر خوبی هستی و بهت اعتماد دارم اجاره می دهم. همین صحبت ها کافی است تا مبلغ اجاره را بیشتر کند؛ البته اینکه اجاره بها به خصوص در سال اخیر به نسبت افزایش پیدا کرده است شکی در آن نیست اما صاحب خانه ها و آژانس های املاک وقتی متوجه بشوند که مجرد هستی اجاره بیشتری طلب می کنند.

اجاره خانه های مجردی برای دختران سخت تر است

«سیما» یکی دیگر از دانشجویانی است که در خانه مجردی زندگی می کند. زندگی که از دید او آنچنان هم آسان نیست به ویژه برای دختران، از مصایب و مشکلات خانه گرفتن تا رفت و آمد. سارا از حضورش در یک آژانس املاک برای اجاره خانه می گوید که مرد بنگاهی با یک حالت خاصی می گوید: راستش خانم، توی این محله‌ ها به دختر مجرد، سخت اجاره می ‌دهند؛ بافت اینجا سنتی و مذهبی است، همسایه‌ ها قبول نمی‌ کنند که دختر مجرد ساکن خانه یا آپارتمان باشد.

این دختر دانشجو ادامه می دهد: گاهی با پیشنهادهایی نادرست روبرو می شوم که در طول سالیانی که در خانه مجردی زندگی می کنم، بارها تکرار شده است و باید خیلی راحت از کنار آن گذشت چون حوصله ای برای پاسخ دادن به این افراد برایم وجود ندارد.

نگاهی خاص به دخترانی که در خانه های مجردی زندگی می کنند

سیما به مشکلات رفت و آمد در خانه اشاره می کند و می گوید: گاهی نگاه همسایه ها به دخترانی که به صورت مجردی زندگی می کنند، خاص است، چون بر پایه فرهنگ عامه زنی که تنها زندگی می‌کند یا عیب و ایرادی دارد که ازدواج نکرده یا زنی پردردسر است. برخی همسایه ها علاقه مندند مدام به خانه دختر مجرد سرک بکشند، بسیاری از صاحبخانه ‌ها تمایل دارند با این چنین مستاجرهایی طرح دوستی بریزند.

گفته های این ۲ جوان باعث شد تا در گفت وگو با «اسماعیل سلیمانی» استاد دانشگاه، دیدگاه های وی را در خصوص علل گرایش جوانان به زندگی مجردی جویا شویم.

محدودیت برای جوانان آنها را به طرف خانه های مجردی می کشاند

سلیمانی گرایش جوانان به خانه های مجردی را ناشی از علت های مختلفی دانسته و عنوان می کند: بخشی از این مهم به دلیل این است که ما تفریح ها و شادی هایی را که جوانان می توانند، در کنار هم داشته باشند، محدود می کنیم و موانع متعددی در برابر آنها قرار می دهیم که این اتفاق خود به خود آن را به شکلی دیگر زیرزمینی می کند که بخشی از آن همین خانه های مجردی است.

وی می افزاید: یعنی جوانان دورهم جمع می شوند و تفریح و شادی خودشان را دارند اما بخشی دیگر از این خانه های مجردی مربوط به جوانانی است که از خانواده های خود دور هستند و بیشتر آنها هم زندگی دانشجویی در درون خوابگاه ها دارند.

این استاد دانشگاه بیان می کند: این افراد به خصوص دختران به دلیل محدودیت در محیط های خوابگاهی سعی می کنند که به صورت تکی یا با دوستان خود در خانه های مجردی زندگی کنند. البته در خوابگاه به جای اینکه انضباط را بخواهند با آموزش و روش هایی مانند سبک زندگی مطرح کنند سعی دارند که با ایجاد محدودیت آن را به دانشجویان یاد بدهند که نتیجه آن هم فراری شدن دانشجویان از خوابگاه ها و روی آوردن به خانه های مجردی می شود.

نمی توان زندگی در خانه های مجردی را نهی کرد

سلیمانی درباره انواع خانه های مجردی اظهار داشت: این خانه ها انواع مختلفی دارند. وقتی چند فرد مجرد در یک خانه زندگی می کنند، برای آنها حس یک خانواده و دوستی های صمیمانه دارد و بعضی از افراد این خانه های مجردی را محل کار خود هم قرار داده اند. بنابراین نباید گفت که همه این خانه ها بد است و خیلی در خصوص آنها نگران بود. البته اینگونه خانه ها هم متفاوت هستند و این نگرانی نباید در مورد همه آنها یکسان باشد قطعا تعدادی از این خانه ها شرایطی متفاوت دارند که باید به آنها توجه شود.

وی می گوید: خانه های مجردی نوعی سبک زندگی است که نمی توان آن را خیلی نهی کرد زیرا جوانان دوست دارند هرچه زودتر به استقلال برسند و یکی از بهترین راه هایی که احساس می کند وجود دارد همین زندگی های مجردی است.

این استاد دانشگاه در پایان ابراز کرد: باید رفتار جامعه و خانواده نسبت به جوانان تغییر کند؛ یعنی در خوابگاه ها و خانواده ها نسبت به جوانان رفتاری شود که احساس آرامش و راحتی کنند. برای نمونه خوابگاه باید محیطی نزدیک به خانواده داشته باشد و نوعی مدیریت شود که دانشجویان در کنار هم زندگی راحتی داشته باشند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=320425

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.