تاریخ : پنج شنبه, ۳۰ دی , ۱۴۰۰

توسعه کشاورزی پایدار در سایه حفظ کاربری اراضی محقق می شود

  • کد خبر : 311462
  • 11 بهمن 1397 - 13:48
توسعه کشاورزی پایدار در سایه حفظ کاربری اراضی محقق می شود

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: حفظ کاربری اراضی از جمله فاکتورهای اساسی تامین کننده پایداری بخش کشاورزی است و تامین امنیت غذایی نیز مستلزم بهره برداری بهینه از اراضی کشاورزی است.

به گزارش اروم نیوز، مهدی سرخوش در جمع خبرنگاران، با بیان این مطلب اظهار داشت: حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی موجب تأمین امنیت غذایی برای نسل‌های فعلی و آینده، توسعه روستایی، توسعه صادرات و ارز آوری، افزایش تولید محصولات کشاورزی، تأمین خوراک دام و علوفه، جلوگیری از فرسایش خاک و بروز سیلاب، مهاجرت روستاییان به شهرها، حاشیه نشینی و مشکلات اجتماعی و ایجاد شغل‌های کاذب می‌شود.

وی، با ارائه گزارشی از عملکرد مدیریت امور اراضی در طی نه ماه سال جاری افزود: در راستای بهره برداری بهینه و حفاظت از اراضی کشاورزی، 84 مورد بنای غیر مجاز در اراضی کشاورزی استان طی 9 ماهه سال جاری قلع و قمع و به حالت اولیه بازگشت داده شده است.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، ادامه داد: عملیات اجرای حکم‌های قلع و قمع در اراضی زراعی و باغی در سطح شهرستان‌ها با حضور و همراهی نیروهای یگان امداد انتظامی و نماینده دادستان استان و توسط اکیپی از امور اراضی جهادکشاورزی شهرستان‌ها انجام شده‌ است.

وی، اظهار کرد: قلع و قمع مستحدثات غیر مجاز اجرا شده به استناد تبصره 2 ماده 10 به تعداد 48 مورد، و به استناد احکام صادره قطعی به تعداد 36 مورد در مجموع به مساحت  3 هکتار و 3739 متر مربع  از اراضی کشاورزی استان با اجرای این طرح به حالت اولیه اعاده شده است.

سرخوش، تصریح کرد: حفظ کاربری اراضی کشاورزی و جلوگیری از خرد شدن آنها یکی از مهم‌ترین اولویت‌های کاری این مدیریت است که در این راستا ضمن اصلاح ساختارها و قوانین، با متخلفان به صورت جدی برخورد می‌شود.

وی، ادامه داد: سازمان امور اراضی کشور بر آن است تا با برنامه ریزی صحیح و مدیریت کارآمد، در جایگاه تحقق اهداف حاکمیتی که در حیطه وظایف، ماموریت‌ها و اختیارات این سازمان قرار دارد، اراضی کشور و به ویژه اراضی کشاورزی را ساماندهی و مدیریت کند، توسعه دهد و از آسیب‌های پیش‌رو جلوگیری کند. در جهت تحقق این مهم چشم‌انداز تدبیر در مدیریت امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی نیز مشتمل بر اهداف، رویکردها، سیاست‌ها، برنامه و طرح‌های اساسی سازمان تدوین شده است.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، اضافه کرد: به منظور توسعه خدمات دولت الکترونیک، در این بازه زمانی 438 مورد پرونده از نظر اصلاح فیزیکی اسناد و بایگانی پرونده های قدیمی مورد بازبینی قرار گرفته اند و اطلاعات  210پرونده قدیمی در سامانه جامع اطلاعات اراضی استان ثبت شده است.

وی، با بیان اینکه دو دستگاه خودرو گشت به مجموع گشتهای استان در سال جاری اضافه شده است، تصریح کرد: 11 گشت حفاظت از کاربری اراضی کشاورزی در استان در طول سال مشغول دهگردشی و عملیات گشت زنی و نظارت جهت پیشگیری و برخورد با ساخت و سازهای غیر مجاز در اراضی زراعی و باغی در سطح شهرستان های ارومیه، خوی، ماکو، مهاباد، میاندوآب، بوکان، نقده، سلماس، پیرانشهر، شوط هستند.

سرخوش، گفت: در طی نه ماهه سال جاری 1282، مورد عملیات تغییر کاربری غیر مجاز اراضی کشاورزی توسط گشت های حفاظت از کاربری اراضی کشاورزی سامانه 131 شناسایی و اخطار توقف عملیات صادر شده است که 36مورد از این تعداد اخطارها بر اساس تبصره یک ماده 10به توقف قطعی عملیات منتهی شد و48 مورد نیز بر اساس تبصره 2 ماده 10 به حالت اولیه برگشت داده شده است.

این مسئول، بر لزوم افزایش سطح اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم در خصوص راه اندازی سامانه 131  و اهداف آن از طریق رسانه استانی تاکید و اضافه کرد : این سامانه به زودی در استان در قالب یگان حفاظت از اراضی کشاورزی به فعالیت خود ادامه خواهد داد و امیدواریم با راه اندازی این یگان شاهد افزایش ضریب حفاظت از اراضی کشاورزی  از سوی مردم و کشاورزان در استان باشیم.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=311462

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.