تاریخ : دوشنبه, ۵ آبان , ۱۳۹۹
0

خطبه های نمازجمعه شهرستانهای آذربایجان غربی

  • کد خبر : 310147
  • ۲۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۳
خطبه های نمازجمعه شهرستانهای آذربایجان غربی

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه در شهرستانهای آذربایجان غربی برگزار و مطالبی درباره مباحث روز مطرح شد.

به گزارش اروم نیوز، آیین عبادی سیاسی نماز جمعه در سراسر شهرستانها و بخشهای آذربایجان غربی برگزار و ائمه جمعه مطالبی را درباره مباحث روز مطرح کردند که به شرح ذیل است:

هم‌صدایی برخی نمایندگان با آمریکایی‌ها عین حماقت است/ معیار عملکرد و سخنان برخی مسئولان شیطان است

حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی قریشی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته ارومیه، با اشاره به بیانات رهبر انقلاب در دیدار مردم قم، روز ۱۹ دی ماه را نمادی از ایستادگی مردم دانست و اظهار داشت: ایشان تاکید داشتند که قم باید انقلابی بماند، این نشانگر جایگاه والای قم برای انقلاب است و دشمن در این شهر برای تغییر چهره شهر تلاش می‌کند بنابراین باید احساس خطر کرده و برای برخورد با تهدیدات دشمن آگاه و آماده باشند.
وی، افزود: اتحاد مردم و مسئولان و تلاش مدیران برای بهبود اقتصاد و معیشت مردم و به ویژه قشر مستضعف جامعه جزو مهم‌ترین مطالبات رهبری است که باید مدنظر باشد.
نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌غربی، با اشاره به بخشی از بیانات رهبری در خصوص اینکه پیش بینی مسئولان آمریکا مبنی بر امنیت ایران برای آن‌ها، کاملا غلط بود و ملت ایران اسلامی سردمداران را همانند دستمال کثیفی بیرون انداختند، گفت: تفکرات احمقانه آمریکایی‌ها ادامه دارد و چند ماه قبل هم جان بولتن این گونه ادعا کرد که عید کریسمس در تهران خواهد بود اما دیدیم که محاسبه انقلاب اسلامی غالب بر تمام محاسبات آن‌ها است.
وی، تصریح کرد: حماقت و نادانی برخی افراد در داخل کشور باعث تحریم شده و جای تاسف دارد.
حجت الاسلام قریشی تاکید کرد: سخنان سردمداران استکبار گاهی اوقات از دهان نمایندگان مجلس شورای اسلامب و پشت تریبون مجلس جمهوری اسلامی بیان می‌شود که جای تاسف دارد. جای تاسف دارد که چنین افرادی وکلای مردم در مجلس هستند.
وی، گفت: اینکه نماینده‌ای مدعی نگاه منفی ایران به دنیا شود و اشغال سفارت آمریکا را نقطه شروع تحریم‌ها بداند قطعا هم‌صدایی با آمریکا است. این گونه افراد ادعا دارند که نگاه ایران منفی است! این‌ها باید پاسخ دهند که ما با چه کسی دشمن هستیم؟
وی، بیان داشت: رهبر انقلاب تاکید دارند که اسناد جاسوسی آمریکا در مدارس تدریس شود. آن گاه یک نماینده چنین ادعایی دارد که اشغال سفارت آمریگا عامل تحریم است؟
امام جمعه ارومیه، عنوان کرد: رهبر انقلاب فرموده‌اند که مخالفت ما با آمریکا و انگلیس همان مقابله حق و باطل یعنی همان اسلام و کفر است.
وی، گفت: نماینده مجلس از جانب چه کسی حرف می‌زند؟ این سخنان از جانب چه کسانی به این نماینده القا می‌شود؟ واقعا تاسف‌بار است که نماینده مجلس سخنان آمریکا را تکرار کند.
وی، در پایان این بخش از سخنان خود، ابراز داشت: عده‌ای معیارشان برای کار و حرف زدن شیطان است. شریک شیطان هستند و در تمام رفتار و کردارشان شیطانی عمل می‌کنند. این سخنان از زبان نماینده ترامپ ارائه می‌شود و همان شیطان زده و شیطان صفت هستند.
حجت الاسلام قریشی، افرادی که در حوزه اقتصاد اختلال ایجاد کرده و زندگی مظلومان و مستضعفین را با مشکل مواجه کردند باید در قیامت پاسخگو باشند.
وی، ادامه داد: باید به اموال و نحوه گذران زندگی دقت کنیم تا در قیامت نتیجه آن را بگیریم.
نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی، عنوان کرد: در بحث زکات جزو ۳ استان اول کشور هستیم که تنها با ۵ درصد زکات این رقم به دست آمده است. اگر مبلغ زکات به حد کافی ارائه شود قطعا فقیر و نیازمندی در جامعه نخواهند ماند.
وی، ادامه داد: در تمام موضوعات باید به پرداخت خمس و زکات دقت شود. معادن طلا و دیگر معادن موجود در استان شامل خمس است و در این حوزه باید دقت کافی شود که در صورت رسیدن به حد نصاب باید پرداخت شود.
حجت الاسلام قریشی، ضمن تبریک ولادت حضرت زینب(س)، ابراز داشت: خدمات پرستاران برای بیماران بهترین مزد برای آن‌ها است و نامگذاری روز ولادت حضرت زینب به نام روز پرستار بهترین زمان برای این امر است.
وی، خاطرنشان کرد: عفت، حیا و معرفت حضرت زینب باید سرمشق و الگوی پرستاران باشد.
امام جمعه ارومیه، با اشاره به خدمت همسران جانبازان بخصوص جانبازان قطع نخاعی، گفت: تنها خداوند سطح ارزش و عزت این بانوان را می‌داند و خود پاداش آن‌ها را خواهد داد.

روحیه انقلابی، عدم اعتماد به دشمن و تبعیت از ولایت رمز پیشرفت کشور است/ انقلاب اسلامی شعار “ما می توانیم” را محقق کرد

حجت الاسلام والمسلمین حمید حسن زاده در خطبه های نماز جمعه این هفته میاندوآب با اشاره به تعدادی از مولفه های انقلاب اسلامی، اظهار کرد: انقلاب اسلامی در ۴۰ سال گذشته با صلابت و اقتدار به راه خود ادامه داده و انقلاب اسلامی رو به حرکت، تعالی و پیشرفت حرکت می کند.

امام جمعه میاندوآب با بیان اینکه انقلاب اسلامی شعار “ما می توانیم” را محقق کرد، افزود: راهبر “ما می توانیم” تنها راهبرد عبور از مشکلات کشور است و این امر و حقیقت مهم در طول تاریخ انقلاب اسلامی در حوزه موشکی، فناوری، پزشکی، هسته ای، نانوتکنولوژی و…  آشکار و برای همگان اثبات شده است و متاسفانه هر جا به دشمن توجه کرده ایم، عقب مانده ایم.

وی با تاکید بر داشتن روحیه جهادی و انقلابی و با بیان اینکه حضور شبانه در یک روستا و بررسی مشکلات نمونه ای از آن است، گفت: روحیه جهادی و انقلابی رمز پیشرفت و توسعه کشور است و همه مسئولان باید دارای روحیه جهادی و انقلابی باشند و آن را در عمل نشان دهند و با تمام قدرت در خدمت مردم باشند تا از مشکلات عبور کرده و شاهد پیشرفت و توسعه کشور باشیم.

حسن زاده با بیان اینکه هر جا به جوانان اعتماد کرده ایم، نتیجه آن را نیز دیده ایم، تصریح کرد: اعتماد به جوانان و نتایج پرثمر آن را می توان در بخش های مختلف مشاهده کرد.

امام جمعه میاندوآب با تاکید بر فصل الخطاب رهبری، اظهار کرد: رمز عبور از بحران ها، تبعیت از فصل الخطاب بودن رهبری است و در تمام چالش ها و بحران، رهبر معظم انقلاب و ولایت فصل الخطاب است.

وی با بیان اینکه هرجا به ملت اعتماد کردیم، نتیجه گرفتیم و برعکس هر جا به کدخدا اعتماد کرده ایم، عقب مانده ایم، افزود: به کوری چشم دشمنان، این انقلاب از تمام چالش ها و بحران ها عبور می کند و این را بدانید که این انقلاب علی رغم همه توطئه ها و نیرنگ های دشمنان که می خواهند مانع از دست یابی انقلاب به اهدافش شوند، چهلمین سال پیروزی اش را با تمام اقتدار و قدرت و با رهبری های داهیانه مقام عظمای ولایت جشن خواهد گرفت.

حسن زاده با اشاره به اینکه عدم اعتماد به دشمن رمز پیشرفت و تعالی انقلاب است، تصریح کرد: آنها که مدعی هستند که سازش با آمریکا، حلال مشکلات است اگر به سرنوشت کشورهایی مانند عربستان و ترکیه که با آمریکا سازش کردند نگاه کنند به خوبی می فهمند که هزینه سازش بیشتر از هزینه مقاومت است.

خطیب نماز جمعه میاندوآب به اقتدار و صلابت ایران اسلامی در دنیا اشاره کرد و افزود: ایران امروز به یک ابرقدرت تبدیل شده است و همین مولفه ابرقدرت بودن سبب شده که نخستین صحبت قدرت های پوشالی دینا، علیه ایران باشد.

امام جمعه میاندوآب با اشاره به سالروز ولادت باسعادت حضرت زینب کبری(س) و تبریک روز پرستار، گفت: حضرت زینب کبری(س)،  آراسته به نور حجاب و عفا، اسوه گذشت و ایثار و صبر همراه با بصیرت در راه انجام تکالیف الهی و پرستاری دلسوز و مهربان بودند.

وی با تاکید بر اینکه بانوان باید حجاب زینبی داشته باشند، افزود: دشمن گام به گام حرکت می کند و می خواهد بی حجابی را رواج دهد.

حسن زاده با اشاره به سالروز انتخاب مقام معظم رهبری به عنوان امام جمعه تهران در سال ۵۸، اظهار کرد: خضوع، آکاهی بخشی و درایت، شجاعت، هدایت مردم و رهبری اجتماع و بصیرت، مقابله با فتنه ها، صلابت و رحمت از ویژگی ها و خصوصیات ممتاز و منحصر به فرد رهبر معظم انقلاب هستند که حتی مسئولان سایر کشورها نیز به آن غبطه می خورند.

امام جمعه میاندوآب به سالروز فرار شاه معدوم از کشور اشاره و تصریح کرد: کسانی که دم از آمریکا و اعتماد به کدخدا می زنند مگر یادشان رفته که آمریکا همانی است که حاضر به پذیرش شاه معدوم که برده اش بود، نشد.

وی با اشاره به رواج سنت های غلط در مراسمات مختلف، افزود: همه باید همت کنیم تا سنت های بزرگان و پیشینیان خود را ترویج داده و جلوی سنت های غلط را که امروزه در جامعه روز به روز رواج می یابد، بگیریم.

حسن زاده با بیان اینکه متاسفانه در مراسمی مانند مجلس ترحیم شاهد رواج تجملات و سنت های غلط هستیم، گفت: ریا، خودنمایی و ترویج سنت های غلط مانند هزینه های آنچنانی برای برپایی مجلس ختم، هیچ سودی برای فرد متوفی ندارد و این خودنمایی ها برای بازماندگان نیز چیزی جز مضاعف کردن رنج فقرا و محرومان که نمی توانند به این بدعت های غلط عمل کنند، نخواهد داشت.

امام جمعه میاندوآب تصریح کرد: هدف از تشکیل مجلس ترحیم، آرامش دادن به مصیب دیدگان، عبرت گرفتن خویش و دل نبستن به دنیای فانی و بالارفتن درجه متوفی است و لذا باید به جای سنت های غلط، رسم های درست و سنتی را احیا کرد.

صبر و شکیبایی بزرگترین خصلت پرستاران باشد

حجت الاسلام حسین فصیح نیا امام جمعه شاهین دژ در خطبه های امروز نماز جمعه عموم نمازگزاران را به رعایت تقوی الهی توصیه کرد و گفت : نتیجه رعایت حد و حدود الهی تقوی خواهد بود و تقوی محدودیت نیست بلکه مصونیت است و انسان با تقوی فکر و عدالت و اندیشه و حرکتش در راستای دیانت خواهد بود.

وی به ادامه مباحث هفته گذشته در خصوص آثار نماز پرداخت و گفت: نماز عامل عروج انسان به عالم ملکوت است و همانطور که از مکان بلند اجسام بزرگ کوچک به نظر می آیند با عروج انسان نیز مشکلات بزرگ در دیدگاه مؤمن دیندار کوچک خواهند بود و با ادای فریضه نماز بین انسان و مشکلات فاصله خواهد افتاد.

وی به پنجم جمادی الاول سالروز ولادت حضرت زینب کبری (س) و روز پرستار اشاره کرد و این روز را به تمام پرستاران سختکوش تبریک گفت.

خطیب نماز جمعه شاهین دژ در توصیه به پرستاران گفت : دو وظیفه متوجه پرستار خواهد بود ، یکی وظیفه مراقبتی و دیگری جنبه تعلیمی است که اولین صفت در این راستا صبر و شکیبایی است چرا که پرستاران با افراد بیمار سر و کار دارند و به خاطر صبر حضرت زینب (س) است این روز را روز پرستار نامیده اند و علاوه بر علم پرستاری بایست از نظر روانشناسی و اخلاق اجتماعی و سایر علوم تبحر داشته باشند تا بتوانند عارف به وظیفه باشد.

وی به بیست و چهارم دی سالروز معرفی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به عنوان امام جمعه تهران اشاره کرد و گفت : تا امروز نیز ایشان امام جمعه تهران هستند و سایر ائمه جمعه بعنوان ائمه جمعه موقت نماز جمعه تهران را بر عهده دارند.

حجت الاسلام فصیح نیا اولین شاخصه امام جمعه موفق از دیدگاه مقام معظم رهبری را مطالعه عنوان کرد و تصریح کرد : امام جمعه با جمع بندی مطالب بایست بتواند حق مطلب را در پشت تریبون ادا کند چون وقت مردم حق الناس است.

وی افزود : دومین خصوصیت امام جمعه از دیدگاه مقام رهبری دنبال نمودن مبانی و حرکت با محوریت ولایت است چرا که این جایگاه ، جایگاه ائمه معصومین است و جایگاه منافع شخصی و حزبی نیست.
وی ادامه داد : سومین شاخصه امام جمعه از دیدگاه رهبر معظم انقلاب مردمی بودن بوده و بایست عوام فریب نباشد بطوریکه با برخی کارها و حرکات که صرفا رضایت عموم را جلب و در عمل پوچ باشد را از خود دور سازد.

این مقام مسئول چهارمین شاخصه امام جمعه از دیدگاه امام خامنه ای را تعامل و تفاهم با مسئولین شهر عنوان کرد و گفت : هرگونه عدم تفاهم با مسئولین شهر از سوی امام جمعه به ضرر شهر خواهد بود و بایست در چارچوب قانون و با اخلاقیات انسانی در مقابل بی قانونی ها برخورد نماید .

امام جمعه شاهین دژ به دیدار جمعی از علما و بزرگان و مردم قم بمناسبت ۱۹ دی با رهبر عظیم الشأن انقلاب اشاره کرد و ابراز داشت : در این دیدار ایشان فرمودند عده ای درصدد برچینی انگیزه روحیه انقلابی و اسلامی مردم قم و حوزه های علمیه هستند،که این پیامی مهم برای این عده ای است که گمراه شده اند و با افکار غرب مأبانه خود به فکر خرابکاری هستند که انشاءالله و به حول قوه الهی این عده گمراه هرگز به مقصود خود نخواهند رسید و خداوند آنها به راه راست هدایت کنند.

وی در پایان انتصاب فرماندار جدید شهرستان را تبریک گفت و افزود: امیدواریم همچنانکه فرماندار در مراسم معارفه خود را سرباز نظام معرفی کردند و خدمت به خلق را سرلوحه امور خود قرار داده اند در این مسیر قله های موفقیت را فتح نمایند.

معیار انتخاب دوستی ها نباید مقطعی و سهوی باشد

ماموستا محمد واوی در خطبه های جمعه شهر سردشت افزود: صمیمیت، راستگویی، ایمان داری، صادق بودن در گفتار و کردار از خصوصیات دوستی های پایدار است که باید مدنظر قرار بگیرد.
امام جمعە سردشت تصریح کرد: دوستی ها سبب تعالی بخشی به قدرت و شوکت، عواطف و تفکرات انسان می شود و به همین علت لازم است که مسلمان در انتخاب دوست آگاهی لازم را داشته باشد.
وی گفت: دل مشغولی و وابستگی به دنیادوستی و غفلت از امورات معنوی سبب تضعیف قلوب و افراط و تفریط در رفتارها می شود که در احادیث و روایات بر دوری از آن تاکید شده است.
وی در ادامه خطبەهای جمعه امروز شهر سردشت با تبریک به انتصاب نخشی پور سرپرست فرمانداری شهرستان و ماموستا س امام جمعە شهر ربط برای جهانی فرماندار سابق و ماموستا ابوبکری امام جمعە سابق شهر ربط آرزوی موفقیت کرد.
وی همچنین در رابطه با فرار شاه مخلوع در ۲۶ دی ماه ۱۳۵۷ شمسی گفت: تنها چند ماه پس از این رویداد پیروزی انقلاب اسلامی بر رژیم شاه تثبیت شد و چنین روزی نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی قرار گرفت.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=310147

برچسب ها

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.