تاریخ : دوشنبه, ۱۷ مرداد , ۱۴۰۱

موقوفه فتح الله خان سرتیپ ارومیه از جمله موقوفات بزرگ استان است

  • کد خبر : 304589
  • 01 آذر 1397 - 10:20
موقوفه فتح الله خان سرتیپ ارومیه از جمله موقوفات بزرگ استان است

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه ارومیه گفت: موقوفه فتح الله خان سرتیپ ارومیه از جمله موقوفات بزرگ آذربایجان غربی است.

به گزارش اروم نیوز، علی بابایی، شامگاه روز گذشته در تور خبری بازدید خبرنگاران از موقوفات ارومیه که با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه و مطبوعات برگزار شد،  با اشاره به این که موقوفه بهاالملک طسمالو، دارای ۳۲۰ رقبه است اظهار داشت: این موقوفه با مساحت ۷۰۰ طناب محلی، دارای ۳۲۰ رقبه بوده که با نیت کمک به ایتام، مستمندان، حوزه علمیه و نذر سیدالشهدا درسال ۱۲۷۷ هجری قمری وقف شده و از جمله کاربری ‌های این موقوفه، زراعی، صنعتی و تاسیسات است.

وی در ادامه بازدید از موقوفات فتح ‌الله‌خان ‌سرتیپ، بیان کرد: کل موقوفات فتح‌ الله‌خان‌سرتیپ ۱۸۰۰ هکتار بوده که از این مساحت ۱۵۰ هکتار بعد از تفکیک اراضی به شرکت نزاجای ارتش واگذار شد و ارتش با تغییر کاربری و تبدیل آن به ۳۴۰۰ رقبه واحد مسکونی و ۲۰۰ رقبه فضای ورزشی، مسجد و بهداشتی، تحت نظارت اداره اوقاف و امور خیریه به پرسنل خود واگذار کرد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه ارومیه با بیان این که این موقوفه در سال ۱۳۳۱هجری قمری وقف شده است، ابراز کرد: ثمرات این موقوفه نذر سیدالشهدا (ع) بوده و تمامی رقبه‌ های این موقوفه، دارای سند هستند ؛ درآمد حاصل از این واحدهای مسکونی نیز صرف اجرای نیت که همان سیدالشهدا (ع) و برپایی موکب در اربعین است، می ‌شود.

بابایی در ادامه این تور خبری و در حاشیه بازدید از بقعه محمد بن خلیلان با اشاره به اینکه فرد دفن‌شده در بقعه محمدبن‌خلیلان، محدث و تابع صحابه حضرت مهدی(عج) در عصر غیبت صغری بوده است، افزود: این بقعه، بیش از هزار سال است که در شهر ارومیه قرار دارد.

وی ادامه داد: پدرش خلیلان ‌بن ‌علی ‌عباسی از نوادگان عتاب ‌بن أسید که در عصر حضرت امام رضا(ع) زندگی می ‌کرد، بوده، این خاندان همه از علما و محدثین شیعه بودند که نسب آن ها به عتاب بن أسید می ‌رسید و پیامبر اکرم(ص) بعد از فتح مکه، در سال هشتم هجری، عتاب‌بن‌أسید را که جوان صالح و فاضلی بود، والی مکه قرار داد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه ارومیه با بیان اینکه محمد بن ‌خلیلان از نوادگان همین صحابه گرانقدر رسول اکرم(ص) است، تصریح کرد: محمد بن ‌خلیلان در نیمه دوم قرن سوم هجری در شهر بصره در خاندان علم متولد شد و بعد از بلوغ، وقتی که قدرت درک حدیث و یادگیری پیدا کرد، از پدرش خلیلان احادیث را شنید و بعدها از آنجا کوچ و به بغداد که مرکز علم در آن اعصار بود، وارد شد.

بابایی افزود: مرقد مطهر و نورانی این تابع صحابه حضرت امام زمان(عج) بیش از هزار سال است که در شهر ارومیه قرار دارد و بنای تاریخی مقبره وی با قدمت معماری مربوط به عصر صفوی احداث شده که مردم از گذشته زائر این بقعه مقدسه بوده ‌اند.

وی با اشاره به آغاز طرح جامع این بقعه از سال ۹۰ اذعان کرد: متاسفانه به دلیل بی ‌توجهی و کم‌ کاری مسئولان مربوط در طول دوران و اکنون، کمتر توجهی به این بقعه شده است، ولی ازسال ۹۰ اداره اوقاف ارومیه با همکاری میراث فرهنگی استان، طرح جامع این بقعه را آغاز کرده و با اعتبار ۲۰۰ میلیون تومان مرحله بازسازی این بقعه متبرکه را آغاز کرده است.

وی در پایان از تمام مردم و خیرین خواست تا اوقاف را در بازسازی بقعه محمد بن خلیلان یاری کنند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=304589

ثبت دیدگاه