تاریخ : دوشنبه, ۱۷ مرداد , ۱۴۰۱

آذربایجان غربی نیازمند فرهنگ سازی وقف منفعتی است

  • کد خبر : 303074
  • 15 آبان 1397 - 12:04
آذربایجان غربی نیازمند فرهنگ سازی وقف منفعتی است

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی گفت: با توجه به نیاز استان برای محیط های آموزشی درمانی و بهداشتی نیازمند فرهنگ سازی وقف منفعتی مطابق با نیازهای روز جامعه هستیم.

به گزارش اروم نیوز، حجت الاسلام والمسلمین جوانبخت در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته وقف در محل سالن کنفرانس اداره کل اوقاف و امور خیریه برگزار شد، اظهار داشت: امسال اولویت بندی برای موقوفات جدید به سمت موقوفات منفعتی است بنابراین دراین امر با توجه به نیاز استان برای محیط های آموزشی درمانی و بهداشتی نیازمند  فرهنگ سازی وقف منفعتی مطابق با نیازهای روز جامعه هستیم.

وی با اشاره به انواع موقوفات تاکید کرد: دو نوع موقوفه وجود دارد، موقوفات انتفاعی و موقوفات منفعتی که بیش از ۶۰ درصد موقوفات در استان ما از نوع انتفاعی هستند و درآمدی از آن ها حاصل نمی شود، همچون ساخت حسینیه و مسجد و حدود ۳۰ درصد منفعتی هستند بنابراین لازم است تا ذهنیت واقفان را به سوی موقوفات منفعتی هدایت کنیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان غربی گفت: وقف های جدید بر اساس نیاز روز جامعه همچون مدرسه سازی، ایجاد درمانگاه و مرکز بهداشت با توجه به فرموده مقام معظم رهبری در راستای کمک به دولت و مردم محروم از اهمیت بسیاری برخوردار است، در حوزه علم و فناوری و تحقیقات و پژوهش نیز باید واقفان استان همت جهادی کرده و موقوفات خود را به این حوزه جاری کنند.

حجت الاسلام جوانبخت با بیان اینکه نقشهUTM  قریب به ۱۰۰ روستای استان آماده شده، ابراز کرد: نیاز به حدود ۳ میلیارد تومان منابع مالی داریم تا برای ۵ هزار رقبه فاقد سند اخذ سند کنیم. عملکرد یک ساله معاونت حقوقی از لحاظ اخذ سند مالکیت برابر با ۸۵ سال گذشته اوقاف بوده است.

وی با اشاره به وقف های انتفاعی و منفعتی در استان افزود: 76 وقف جدید به موقوفات استان در سال جاری اضافه شده است که در این بین 12 وقف منفعتی و 63 وقف انتفاعی ثبت شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان در اشاره به فعالیت های فرهنگی اداره کل اوقاف و  امور خیریه گفت:از محل اجرای نیات 1246 پک تحصیلی شامل کیف،دفتر،خودکار و … تهیه شده و در بین دانش اموزان نیازمند توزیع شد.

جوانبخت در آخر با اشاره به موکب واقفان خیر اندیش گفت: موکب واقفان خیراندیش با حضور 90 نفر ازعوامل اجرایی اباعبدالله الحسین(ع) و با هزینه بیش از 350 میلیون تومان از محل موقوفه فتح اله خان سرتیپ برپا شد که بیش از دو هفته برای زائران خدمات رسانی و بیش از 100 هزار پرس غذای گرم میان زائران توزیع شد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=303074

ثبت دیدگاه