تاریخ : دوشنبه, ۱۰ آذر , ۱۳۹۹
1

شهرک گلمان و دغدغه‌های اهالی آن/ ۲۵ میلیونی که تبدیل به ۱۴۷ میلیون تومان شد

  • کد خبر : 301450
  • ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ۸:۵۱
شهرک گلمان و دغدغه‌های اهالی آن/ ۲۵ میلیونی که تبدیل به ۱۴۷ میلیون تومان شد

طرح مسکن مهر یکی از طرح های مهم در زمینه احداث مسکن برای اقشار کم درآمد و آسیب پذیر جامعه بود که اجرای آن در دولت گذشته کلید خورد و شعار آن صاحب خانه شدن اقشار ضعیف جامعه با حداقل هزینه بود.

به گزارش اروم نیوز، طرح مسکن مهر یکی از طرح های مهم در زمینه احداث مسکن برای اقشار کم درآمد و آسیب پذیر جامعه بود که اجرای آن در دولت گذشته کلید خورد و شعار آن صاحب خانه شدن اقشار ضعیف جامعه با حداقل هزینه بود اما با توجه به ضعف های زیاد این مساکن و پایین بودن کیفیت آن ها، این طرح پس از گذشت سالیان بسیار نتوانسته رضایت مردم را به خود جلب کند.

مساکن مهر شهرستان ارومیه از وضعیت مطلوبی برخوردار نبوده و هنوز زیرساخت های اولیه برای زندگی در این طرح ها مهیا نشده اند. طرح مسکن مهر در ارومیه در ۴ منطقه از شهر ایجاد شده است. مساکن مهر شهرک گلمان با توجه به اینکه بیش از ۱۵ کیلومتر از شهر فاصله دارند، علاوه بر فاصله آن از شهر، نسبت به سایر مناطق از امکانات کمتری برخوردار است. خبرنگار اروم نیوز عازم شهرک گلمان ارومیه شد تا به گفت و گو با اهالی مساکن مهر این شهرک بپردازد و مشکلاتشان را بررسی کند که در این گزارش مشروحی از این گفت و گو را می خوانید.

یکی از ساکنین مسکن مهر بوستان واقع در شهرک گلمان ارومیه می گوید: هدف از طرح مسکن مهر و اجرای آن صاحب خانه شدن اقشار کم درآمد جامعه بود به طوریکه در ابتدای امر قرار بر تحویل منازل با هزینه ۲۵ میلیون تومانی بود اما در طول این چند سال به بهانه های مختلف از ما پول گرفته اند و با وجود پرداخت بیش از ۱۴۷ میلیون تومان هنوز هم امکانات اولیه زندگی را برایمان فراهم نکرده اند.

« چراغی » ادامه می دهد: برای هر بلوک که دارای ۱۶ واحد است تنها یک انشعاب آب وجود دارد و به همین دلیل آب به طبقات بالا نمی رسد و از طرفی علاوه بر نبود فاضلاب، تنها یک چاه ۴ متری برای هر بلوک وجود دارد که این چاه ها نیز پاسخگوی نیاز ساکنین این شهرک نبوده و هر چند روز یک بار چاه ها نشت می کنند.

وی درباره سایر خدمات این مساکن می گوید: آب این منطقه غیر قابل آشامیدن است تا حدی که پس از شست و شوی ظروف، لکه های آهک روی آن ها باقی می ماند و به هیچ وجه نمی توان قبل از جوشاندن کامل برای آشامیدن از این آب استفاده کرد از طرفی علاوه بر اینکه در ابتدای کار برای برق کشی هر بلوک از اهالی ۳۰ میلیون تومان دریافت کرده اند، پیمانکاران از طرف اهالی ۴۵ میلیون تومان وام دریافت کرده اند به دلیل دیر کرد در پرداخت اقساطشان اکنون ما ناچار به پرداخت ماهانه ۴۸۰ هزار تومان شده ایم و نکته قابل توجه این است که یکی از شرکت های خدمات رسان این شهرک را شهر حساب می کند و مطابق با آن خدمات ارائه می دهد و از طرف شرکتی دیگر شهرک گلمان شهر محسوب می شود.

این شهروند با بیان اینکه ما قشر ضعیف جامعه هستیم و با وعده تحویل منزل با هزینه ۲۵ میلیونی تن به خرید منزل دادیم، اظهار می کند: با وضعیت موجود نمیتوان در این شهرک زندگی کرد چراکه کمترین امکانات را هم نداریم و از طرفی چاره ای هم نداریم چراکه هزینه کردمان را نمی توانیم پس بگیریم و دیگر پولی برایمان نمانده است تا منزل دیگری خریداری کنیم؛ البته برخی از همسایه هایمان منازل خود را برای فروش گذاشته اند اما همه مردم این مشکلات را می دانند و به همین دلیل طرف مساکن مهر نمی آیند.

یکی دیگر از اهالی شهرک گلمان می گوید: همسایه طبقه بالای منزل ما یک زوج مسن هستند که به دلیل نبود آسانسور به ندرت می توانند از منزل خارج شده و به کارهای روزمره خود بپردازند از طرفی در این شهرک بیمارستان و داروخانه ای وجود ندارد و تنها یک مرکز بهداشت وجود دارد که تنها در ساعات اداری دایر است و اگر یکی از این افراد مسن و یا کودکان شب هنگام دچار بیماری شدند باید سریعا آن ها را به شهر برسانیم.

« قربانی » درباره کیفیت منازل مسکن مهر شهرک گلمان ارومیه اظهار می کند: تمامی دیوار های منازل ما از کنف ساخته شده اند و به راحتی می شود از یک واحد با فردی که در واحدی دیگر حضور دارد گفت و گو کرد؛ وضعیت این دیوار ها به حدی اسفناک است که هنگام استفاده از سرویس بهداشتی در طبقات بالا، سقف طبقه پایین چکه می کند.

وی با بیان اینکه هیچ حفاظی در اطراف این شهرک وجود ندارد و حیوانات وحشی به راحتی وارد شهرک می شوند، ابراز می کند: بد عهدی پیمانکار تا حدی ادامه دارد که نصب پکیج و کابینت بر عهده پیمانکار بوده و حتی در قرارداد نیز قید شده است اما هزینه نصب پکیج و کابینت را خودمان متقبل شده ایم.

این شهروند می افزاید: با وجود پرداخت این حجم از هزینه ها هنوز هم برای آسفالت و آب و برق از ما پول می خواهند، افرادی در این شهرک ساکن هستند که تنها عایدی شان ماهانه ۴۵ هزار تومان از طرف کمیته امداد است، چطور می توانند باز هم از این افراد پول طلب کنند؟ ساکنین این شهرک تمامی پول های خود را برای خرید این منازل هزینه کرده اند اما اگر قرار بر پرداخت بیش از ۱۰۰ میلیون تومان هزینه برای چنین منازلی بی کیفیت بود می توانستیم در داخل محدوده شهری، منزل به مراتب با کیفیت و خدکات بیشتری خریداری کنیم.

* رضایت ۸۰ درصدی شهرداری از خدماتش

شهردار شهرک گلمان ارومیه در پاسخگویی به سوالات خبرنگار اروم نیوز می گوید: بیشتر مشکلات این منطقه مربوط به پیمانکاران است و شهرداری تا ۸۰ درصد توانسته است به وظایف خود عمل کند اما چون مردم به وظایف شهرداری اشراف ندارند و از طرفی اداره ما تنها نهاد مستقر در این شهرک است، مردم مشکلات خود را نزد بنده آورده و تقاضای پیگیری دارند.

« تهمینه بلندرفتار » ادامه می دهد: اهالی این شهرک قبل از اتمام تمامی مراحل ساخت در منازل خود ساکن شده اند و توقع وجود تمامی امکانات را دارند و در نقطه مقابل نیز با توجه به اینکه ۷ سال از استارت این طرح می گذرد، اکنون قیمت مصالح بالا رفته است و پیمانکاران طلب هزینه بیشتری را می کنند تا ساخت این مساکن و سایر خدمات از جمله آسفالت ریزی و محوطه سازی را تکمیل کنند و این نکته را نیز در نظر داشته باشید که نمی توان تمامی مشکلات را به گردن پیمانکاران انداخت چراکه اگر مشکلی وجود داشت ناظران نباید اجازه ادامه ساخت را می دانند پس تنها متهم مشکلات موجود پیمانکاران نیستند.

وی اظهار می کند: خدمات در قبال دریافت هزینه انجام می شود و با توجه به اینکه از ساکنین مساکن مهر هیچگونه عوارضی دریافت نمی شود مردم نباید انتظار خدمات رسانی به این منطقه در مقایسه با سایر مناطق داخل شهر را داشته باشند؛ مردم باید عدالت را رعایت کنند چراکه علاوه بر اینکه عوارضی پرداخت نمی کنند بلکه تخفیف های زیادی برای هزینه آب و برق شامل ساکنین مساکن مهر می شود.

شهردار شهرک گلمان درباره نبود حفاظ در اطراف این شهرک می گوید: مگر اینجا قلعه است که اطرافش حفاظ گذاشته شود؟ از این ها گذشته مگر وقتی داخل شهر منزلی خریداری می کنید از شهرداری انتظار حفاظ کشی دور منزل خود را دارید؟ در بیشتر موارد خود مردم باید دست به کار شوند.

بلند رفتار با بیان اینکه جانمایی این شهرک درست نیست و به دلیل خشک شدن دریاچه ارومیه و نزدیک بودن این شهرک به دریاچه مکانیک خاک این منطقه درست نیست، می افزاید: این شهرک فاصله زیادی با شهر دارد اما از لحاظ حمل و نقل هیچ مشکلی وجود ندارد چراکه بیشتر افراد خودروی شخصی دارند و از وسایل نقلیه عمومی استفاده نمی کنند و تعداد کمی از افراد که اتومبیل شخصی ندارند نیز با اتوبوس های شهرک که هر ۱۵ دقیقه یک بار از این منطقه عبور می کند، رفت و آمد می کنند و به همین دلیل است که رانندگان تاکسی رغبتی به وجود خط تاکسی در این منطقه ندارند.

وی درباره چاه های این شهرک که پاسخگوی نیاز اهالی نیست، اظهار می کند: برای تعریض چاه ها خود مردم باید اقدام کنند؛ مگر پول تعریض چاه چقدر است؟

شهردار شهرک گلمان ارومیه تاکید می کند: درباره شهرک گلمان نمی توان گفت خانه از پای بست ویران است، چراکه ویران نیست و مشکلات موجود به دلیل اشتباه در جانمایی رخ به وجود آمده اند توجه داشته باشید که این منطقه قبلا بیابان بود و هیچ زیرساختی در آن وجود نداشت پس نمی توان انتظار فراهم شدن تمامی خدمات به همین زودی را داشت.

بلندرفتار درباره نبود مرکز بهداشت شبانه روزی توضیح می دهد: روستای میاوق آن طرف خیابان قرار دارد و دارای مرکز اورژانس ۲۴ ساعته است و به همین دلیل دیگر مرکز اورژانس جدیدی به شهرک گلمان اختصاص داده نمی شود چرا که اورژانس روستای میاوق تمامی نیاز های این شهرک را برطرف می کند.

وی درباره گلایه مردم مبنی بر کمبود سطل زباله در این شهرک می گوید: ۳۰ مخزن زباله در این شهرک وجود دارد که در صورت نیاز تعداد آن ها افزایش خواهد یافت.

شهردار شهرک گلمان ارومیه با اشاره به اینکه سعی در خدمات رسانی همه جانبه به شهروندان را داریم، می افزاید: تاکنون دوره های رایگان پرورش قارچ، خیاطی، تراریوم، روانشناسی خانواده و کمک های اولیه برای بانوان این شهرک برگزار شده است و در پی رای زنی برای ایجاد یک فرهنگسرا برای این شهرک در سال ۹۸ هستیم.

* خدمات ۲۴ ساعته آتش نشانی

افسر ایستگاه آتش نشانی شهرک گلمان ارومیه می گوید: ایستگاه آتش نشانی مجهز به یک دستگاه بنز بوده و ۵ مامور آتش نشانی ۲۴ ساعته آماده خدمات رسانی است.

« مهدی حیدرنژاد » ادامه می دهد: با توجه به آگاهی مردم خوشبختانه آتش سوزی به ندرت اتفاق می افتد و تاکنون مشکلی در اطفای حریق به وجود نیامده است چراکه ماموران ما کاملا ورزیده بوده و حتی با دست خالی نیز می توانند آتش را خاموش کنند.

وی درباره امنیت مساکن مهر اظهار می کند: بیشتر ساختمان ها مجهز به سیستم اطفای حریق هستند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=301450

برچسب ها

نوشته های مشابه

۱۰آذر
عدم رویارویی با رژیم غاصب صهیونیستی کمتر از قهرمانی نیست
۱۰آذر
خانه‌ای که چاره مشکلات کشور است

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.