تاریخ : چهارشنبه, ۱۲ آذر , ۱۳۹۹
1

نقش کردها در دفاع مقدس

  • کد خبر : 304358
  • ۰۲ مهر ۱۳۹۷ - ۹:۳۳
نقش کردها در دفاع مقدس

گزارشی در خصوص مشارکت کردهای ایران و عراق در دوران دفاع مقدس و جنگ تحمیلی به قلم روزنامه کُرد…

به گزارش اروم نیوز، در جریان کنفرانس سران اوپک که در سال ۱۳۵۳ در شهر الجزیره برگزار شد، با تلاش‌هایی که رئیس جمهوری الجزایر به عمل آورد، مذاکراتی بین شاه ایران و صدام انجام شد که نتیجه آن اعلامیه (۶مارس ۱۹۷۵) بود که به قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر معروف شد اما پس از انقلاب اسلامی در ایران، صدام با پاره کردن قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر در مقابل دوربین‌های تلویزیونی، جنگ و تجاوزعلیه ایران را در ساعت ۲۰ روز ۳۱ شهریور ماه ۱۳۵۹ با حملات هوایی آغاز و ظرف چند ساعت۱۹ نقطه مهم از جمله فرودگاه‌های کشور را مورد هدف قرار داد. رژیم بعثی عراق در پی موافقت کاخ سفید عملیات تهاجم سرتاسری ارتش خود به خاک ایران را با رمز (یوم الرعد= روز تندر) آغاز کرد. در کل، دفاع مقدس ۷ سال و ۱۱ماه (معادل ۲۹۰۰روزیا ۹۵ ماه) طول کشید که این مدت دو برابر جنگ دو کره و دوبرابر جنگ جهانی اول است.

نقش کردهای ایرانی

پنج میلیون ایرانی در جنگ شرکت داشتند. نیروی نظامی متشکل از۲۱۷ هزار ارتشی، ۲ میلیون و ۱۳۰ هزار نیروی بسیجی به همراه ۲۰۰ هزار نیروی سپاه، شهربانی و ژاندارمری در مقابل تجاوز دشمن ایستادند و تعداد کل شهدای جنگ ایران و عراق طی آخرین آمار ۱۹۰ هزار نفر شهید (به روایتی ۱۸۸۰۱۵نفر) و ۶۷۲ هزار نفر مجروح اعلام شده است. در جنگ تحمیلی ۱۷۲۰۵۶ نفر در درگیری با دشمن و ۱۵۹۵۹ نفر در بمباران شهر‌ها به شهادت رسیده‌اند. این جنگ تحمیلی و این دفاع مقدس توسط تمام قشرها و اقوام این کشور دفع شد و مقاومت صورت گرفت و جان نثاری‌ها و رشادت‌ها انجام شد. میزان نهایی خسارت وارده به ایران ۹۷ میلیارد دلار تعیین شد. در تمام طول مرز ایران با عراق طی این هشت سال ۱۶۳ عملیات انجام شده (۱۹ عملیات بزرگ،

۱۹ عملیات متوسط و ۱۲۵ عملیات کوچک) که بویژه استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه و خوزستان درگیر آن بودند. تنها استان کردستان

۲۲۷ کیلومتر مرز مشترک در چهار شهرستان مریوان، بانه، سقز و سروآباد با کشور عراق دارد و در طول جنگ تحمیلی به صورت مستقیم درگیر جنگ بود. بنابر گفته مسئولان لشکری و کشوری ایران تعداد زیادی از این شهدا، شهدای کردستان بودند. تنها حدود ۷۰۰ روحانی کرد به شهادت رسیدند. کردستان مهد اصلی رشادت‌های رزمندگان اسلام در جنگ تحمیلی بوده است. کردستان سرزمین مجاهدت‌های خاموش است و با تمام توان در برابر دشمن متجاوز ایستاد. از آغاز پیروزی انقلاب همه کسانی که در جریان این انقلاب الهی بوده ‌اند با موضوع و عنوان پیشمرگ کرد مسلمان و نقش آنان در عرصه‌های مهم و سرنوشت ‌ساز آشنا هستند.پیشمرگان کرد مسلمان از جان و مال خود گذشتند تا از خاک ایران دفاع کنند و امنیت امروز ایران اسلامی مرهون از خودگذشتگی‌های شهدا و مرزداران کرد است. در حال حاضر در استان کردستان (با تقدیم ۵۴۰۰شهید بومی) بیش از ۲۸۰۰ نقطه یادمانی  و ۳۷عملیات مهم وجود دارد.»

جبهه میانی، غرب و شمال غرب و بخشی از استان‌های ایلام، آذربایجان غربی، اردبیل، باختران، کردستان و سلیمانیه در عملیات والفجر ۲ و ۴ در سال ۱۳۶۲، ۶۴ بار مورد اصابت بمب‌های شیمیایی از نوع تاول‌زا (خردل) و اعصاب (تابون) قرار گرفتند. بر اثر این حملات صدها نفر شهید و هزاران نفر مصدوم شدند. به صورت مشخص تر، در تاریخ ۷ تیرماه سال ۱۳۶۶، هواپیماهای بمب‌افکن عراقی با بمب‌های شیمیایی به نقاط پر ازدحام و متراکم جمعیتی شهر سردشت (با جمعیت حدود۱۸هزار نفری آن زمان) حمله کردند و آن شهر و اطراف آن را آماج گازهای کشنده و دهشتناک شیمیایی (خردل کثیف با ترکیب خردل و آرسنیک و ماندگاری ۱۰۰سال) قرار دادند. تعداد ۴ هزار و ۵۰۰ نفر در لحظات اولیه بمباران شیمیایی این شهرستان مصدوم شدند که تا تیرماه سال ۶۶ به ۸هزار و ۲۴ نفر افزایش یافت. همچنین علاوه بر سردشت در مناطق شلمچه، خوزستان، بصره، کردستان، دیاله و ایلام ۴۳ بار از سلاح شیمیایی استفاده کرد که ۹۴۴۰ مصدوم و ۴۴۲ شهید حاصل این حملات بود. بانگاهی به آمار شهدای دفاع مقدس به تفکیک استان‌ها در می یابیم که حدود ۳۰هزار شهید کرد در استان‌های مختلف از مجموع ۱۹۰هزار شهید، تقدیم انقلاب شده است.

با همت فرماندهان فهیم ایرانی، در مناطق کردنشین با جداسازی صف ضدانقلاب از مردم، سازمان پیشمرگان مسلمان کرد بنیان نهاده شد. در این دوره ۵۰ فیلم به زبان کردی نمایش داده شد و یاری کردن مردم در آن دوره کار کم نظیری بود که توسط شهید بروجردی (۱۳۵۸) عملیاتی شد. کردستان در دفاع مقدس متفاوت‌تر از سایر استان‌های کشور بود به طوری که مردم این استان مرزی، از همان اوایل انقلاب با لبیک به ندای رهبرشان در به ثمر رساندن درخت انقلاب سهیم بودند و در دفاع مقدس با نثار جان جوانانشان از خاک میهن اسلامی خویش دفاع کردند که پیشمرگان مسلمان کرد شاهدی مثال‌زدنی بر اثبات این مدعاست، آنگاه که دوشادوش دیگر رزمندگان برای دفع دشمن و شیطنت‌های آنها از خود مایه گذاشتند. هزار نفر از پیشمرگان کُرد مسلمان در ۸ سال جنگ تحمیلی در دفاع از انقلاب اسلامی به درجه رفیع شهادت نایل شدند. سازمان پیشمرگان کُرد مسلمان با جذب نیروهای بومی کردستان بسرعت گسترش یافت و در عملیات پاکسازی شهر کامیاران در تاریخ ۱۰بهمن ۵۸، با سپاه همکاری بسیار خوبی داشت. در پی این موفقیت پیشمرگان کرد مسلمان، این سازمان در عملیات‌های پاکسازی شهرهای مختلف دیگری نیز شرکت کرد و در سال‌های ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۱ نیز در پاکسازی جاده‌های مواصلاتی و روستاهای سراسر منطق کُردنشین ایفای نقش کرد. سازمان پیشمرگان کُرد مسلمان از سال ۱۳۶۱، به مرور جذب سازمان بسیج شد. این افراد فقط اسلحه بر دست نمی‌گرفتند بلکه شبانه‌روز در روستاها و عشیره‌های مختلف صحبت می‌کردند و انقلاب را برای آن‌ها جا می‌انداختند.پایمال نشدن خون شهیدانشان و اثبات وفاداری به انقلاب و امام از اهداف فعالیت‌های سازمان پیشمرگان مسلمان بود و وفاداری‌شان را به انقلاب ثابت کردند.

برخی از بزرگان و فرماندهان این رسته فداکار عبارتند از: شهیدان محمود غمیان، عبدالله جماران، علی غفوری، شمس‌الدین سید پناهی، ناصر احمدی، اسماعیل دوراجی، جعفر دیودل، چاپاری، رحیم احمدی، خلیل رضایی، علی تهماسبی، سید صدیق حسین پناهی، اقبال پیکی، حامد عراقی، حاجی صلاحی، سید عطاءالله حسینی، عبدالله ترک، رشید محمد رضایی، فرهاد رستمی، عزیز خدیور، عزت‌الله زارعی، خانم حاجی فرشته، جلال بارنامه و غیره.

در واقع کردستان بیشتر و بیشتر از دیگر مناطق کشور حریم امن به دست آمده از انقلابش مورد هجمه و نقشه شیطانی دشمنان قرار گرفت. هنوز انقلاب به اثبات نرسیده بود که استکبار توسط ایادی داخلی خود در قالب‌های تفرقه‌اندازانه گرایش‌های مذهبی وارداتی و شعارهای ملی‌گرایانه و پذیرش ناآگاهانه و حداقلی این نسخه‌های پیچیده در میان اقلیتی سطحی‌نگر، طعم تلخ جنگ را به کام مردم کردستان چشاند و پدران و مادران زیادی هنوز هم داغ فرزندانشان را بردل دارند. به عبارت دیگر مناطق کردنشین، قبل از شروع جنگ تحمیلی و بعد از جنگ هم درگیر مشکلات متعدد بود.

علاوه بر دلیرمردان کرد، زنان شیردل نیز در دفاع‌مقدس نقش آفرینی بسزایی داشته‌اند که متأسفانه از نگاه‌ها و تحلیل‌ها دور مانده اند. با نخستین جرقه‌های انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس، شاهد حضور و نقش آفرینی زنان ایرانی به طور عام و کردستانی به طور خاص بوده‌ایم که طرحی نو را در تاریخ جهان حماسه‌سازی از خود به جا گذاشتند و جایگاه و بزرگی زن مسلمان را در ردایی از افتخار هویدا کردند. در این خصوص تهیه و تدوین کتابی جامع در خصوص نقش زنان استان کردستان و فداکاری و ایثار آنان در دوران دفاع مقدس نیز در دستور کار مسئولان و دلسوزان قرار گرفته است. در طول ۸ سال دفاع مقدس به عنوان مثال استان کردستان ۵۶۶ زن شهیده تقدیم انقلاب کرده است. این مشخص می سازد که زنان ایران همانند مردان در به ثمر رساندن انقلاب اسلامی نقش اساسی ایفا کرده‌اند، شور و نشاط انقلابی و انگیزه دینی خواهران بسیجی موانع و مشکلات سد راه را کنار زده و هم ردیف مردان در شکوفایی انقلاب نقش‌آفرینی کرده‌اند. شهدای زن نماد و الگوی زنان مسلمان هستند و زنان جامعه امروزی باید با الگوگیری از آنها بستر مقابله با تهدیدات دشمنان را بویژه در این مناطق حساس مرزی، فراهم کنند. از جمله این شهدا می توان به شمسی فاتحی(محل شهادت: سنندج۱۳۶۰)، فریده موسوی(دیواندره، ۱۳۶۷)، مریم کنعانی (سنندج، ۱۳۶۲)، سوسن یاسمن پور و… اشاره داشت.

نقش کردهای عراق

شناسایی مناطق جنگی و حساس و استراتژیک، انتقال اخبار حرکات بعثی‌ها، کمک به پیشروی نیروهای ایرانی که از این طریق دشمنی دیرینه خود با صدام بعثی را تخلیه می کردند چرا که سال‌ها بود که ضعف بنیه مالی و دفاعی اقلیم، خیانت کشورهای خارجی، اختلاف میان احزاب و نحوه مقابله با رژیم مرکزی، ضعف شدید اقتصادی خانواده‏ها و خرابی‌های زیاد ناشی از جنگ چند ساله داخلی از جمله عواملی بودند که سیطره صدام را بر مناطق کردنشین کامل‏تر کرده بود. جنگ ایران و عراق، فرصتی برای انتقام از صدام فراهم کرده بود.

بعد از جنگ تحمیلی

نقش اصلی و مهم کردها در ایران برمی گردد به دوران بعد از دفاع مقدس که وجود کثرت رسانه‌های غیرایرانی و احزاب مختلف از ارزش‌های ایرانی- اسلامی به تناسب توان و امکانات موجود از سوی قشرهای مختلف حفاظت و نگهبانی شده است.

حمایت‌های گزاف مالی برای ‌راه‌اندازی شبکه‌های ماهواره‌ای منطقه‌ای و تلاش برای تفرقه‌اندازی از طریق این ماهواره‌ها بخشی از این برنامه‌های بلندمدت دشمنان بوده است که سعی در فاصله انداختن و رو در روی هم قرار دادن مردم و نظام داشته و دارند که با هشیاری و درایت مردم فهیم مناطق کردنشین خنثی شده است.

* رسول گلباخی ـ روزنامه نگار

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=304358

برچسب ها

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.