تاریخ : دوشنبه, ۵ آبان , ۱۳۹۹
2

بمباران شیمیایی اشنویه؛ از واقعیت تا فراموشی

  • کد خبر : 290516
  • ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۹
بمباران شیمیایی اشنویه؛ از واقعیت تا فراموشی

امروز ۱۱ مردادماه مصادف با سالروز بمباران شیمیایی اشنویه بود.

به گزارش اروم‌نیوز، رژیم بعث عراق در جریان تجاوز و هشت سال جنگ با کشورمان بارها و بارها حمله به مناطق مسکونی شهری و افراد غیر نظامی و بی دفاع چهره کریه و ددمنشانه خود را نمایان نمود.

صدام حسین که قبل از جنگ با ایران در تقابل با جنبش های ملی گرایانه داخلی اقدام به جنایاتی سنگین بر علیه مردم خود می نمود که امروز بعد از سی سال آثار آن نمایان و هر روز گور های دسته جمعی افشا می شوند در مقابل شکست در جبهه های نبرد دست به جنایتها ی بزرگتری می زد.
بمباران شیمیایی شهر سردشت در تاریخ ۷تیر ۱۳۶۶ ، بمباران شیمیایی شهر حلبچه در ۲۵ اسفند ۱۳۶۶ و نهایتاً بمباران شیمیایی اشنویه در یازدهم مرداد سال ۱۳۶۷ از آن جمله اند.

درمعرفی دو جنایت ضد بشری صدام و مصیبت وارده به  شهرهای سردشت و حلبچه به جهانیان با توجه به تشکیل انجمن های مردمی و برگزاری یاد بود و سالگرد آن ، ابعاد این جنایت افشا می گردد . ولی دریغ از ما مردم اشنویه ، که آنچه را که اتفاق افتاده و امروز بخشی از تاریخ شهرمان است که نتوانستیم به درستی معرفی نماییم و یا گرامی بداریم.

در ساعت ۴۵/۲ دقیقه بامداد روز سه شنبه مورخه ۱۱/۵/۶۷ مطابق دوم آگوست ۱۹۸۸ زمانیکه مردم شهر در خواب بودند چندین محل مسکونی و اطراف آنها درسمت غرب و جنوب غربی در منطقه کچل آباد ، برده زرد ، مام تمر مورد حمله هواپیماهای عراقی و بمباران آنها قرار گرفت مردم سراسیمه به خیابانها ریختند و در صدد کمک به همشهریان خود بودند بدون آنکه از عمق فاجعه و جنایت که در صورت مصدومیت تا آخر عمر گریبانگیر آنان می شد خبر نداشتند.

صبح روز بعد خبر بمباران این مناطق در تمامی شهر پیچید در ساعات اولیه سمت جنوبی محله مام تمر – باغ حاجی سلطان سلطانی – کچل آباد و برده زرد کنار جوب نلیوان مورد اصابت بمبها قرار گرفته بود. کم کم مشکلات تنفسی ، سردرد و سرگیجه ، خارش پوست و آثار سوختگی و … بر روی بدن مردم نمایان می شد. صف طویل مصدومین ابعاد حادثه را و این جنایت ضد بشری را نمایان نمود . نیروهای پدافند شیمیایی سپاه وارد شهر شدند و اقدام به پاکسازی مناطق مورد اصابت نمودند ، آمبولانسها از شهرهای همجوار جهت انتقال مصدومان به شهر رسیدند . کثرت مصدومین به حدی رسید که هلکوپتری ((شنوک )) در میدان فوتبال فرود آمدند و بیمارستان فوری در محل سالن ورزشی (( شهید الهوردیزاده )) بر پا گردید و مصدومان با هلیکوپتر و آمبولانس به شهرهای ارومیه ، تبریز ، مهاباد منتقل می شدند بیشتر مصدومان را زنان و کودکان تشکیل می دادند که خود علایم مصدومیت را نمی شناختند. با بلندگو از عموم کسانی که دچار عارضه های پوستی ، تنفسی و جسمی هستند درخواست می شد که به آمبولانسهای مستقر در کوچه و خیابانها مراجعه نمایند تعداد مجروحان از دهها و صدها نفر تجاوز نمود و بیش از دویست نفر به بیمارستانهای شهرهای همجوار اعزام شدند.

خوشبختانه جهت باد موسوم در این فصل که غربی است باعث شده بود که به لطف پروردگار اثرات تخریبی و شیمیایی آن کاسته شود و کمتر در شهر پخش گردد.

این جنایت صدام دو روز بعد از تأیید و محکومیت سازمان ملل در استفاده رژیم بعث ازسلاحهای شیمیایی علیه غیر نظامیان و نظامیان در جبهه های نبرد ، جای تعجب بود.

سعادت معاون سیاسی استانداری آذربایجانغربی در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی در روزجمعه در محل بمباران تعداد مجروحان را تا ۴۸ ساعت بعد از واقعه ۲۲۶۵ نفر اعلام کرده که در حال افزایش است و تعداد دویست و هفتاد نفر دربیمارستان شهرهای تبریز ، ارومیه ، مهاباد ، میاندوآب بستری هستند و بعد از سه روز هنوز گروههای دیگری از مردم که اثر این بمبها بر آنها مشاهده می شوند به بیمارستان و محل های امدادی مراجعه و تحت درمان قرار می گیرند.

وی تعداد خانوارهای آسیب دیده را چهارصد تا پانصد خانوار اعلام می دارد و باغها و مزارع اطراف شهر آسیب دیده است .

فرماندهی یگان پدافند (( ش ، م ، ر )) سپاه دوازدهم پاسداران ضمن تشریح عملیات پاکسازی اعلام نمودند که هشت نقطه از اشنویه با بمبهای شیمیایی گاز خردل و اعصاب مورد حمله قرار گرفته است که این بمباران با استفاده از هواپیماهای (( گارگارین )) انجام گرفته است.

دکتر مهری مدیر کل سازمان منطقه ای بهداری و دکتر علی آصف پزشک متخصص معالج در جمع خبرنگاران اعلام می دارند که آثار این جنایت بصورت آنی و یا سالها بعد خود را نشان خواهند داد.

دکتر ولایتی وزیر امور خارجه وقت طی نامه ای رسماً از شورای امنیت درخواست اعزام هیئت کارشناسی به اشنویه را مینماید و آقای محمد جعفر محلاتی سفیر ایران در سازمان ملل این جنایت را نمونه دیگری از تلاشهای عراق جهت به تعویق انداختن مذاکرات صلح توصیف می کند.
علی اکبر ولایتی وزیر امور خارجه طی تماس تلفنی با دبیر کل سازمان ملل اعلام می دارد که در جریان بمباران شیمیایی شهر اشنویه هزاران نفر مجروح و مصدوم شده اند و درخواست تسریع در اعزام هیئت جهت بررسی ابعاد این جنایت را می نماید.

خبرگزاری رویتر به نقل از (( لی لویه )) رییس چینی شورای امنیت می گوید : تعیین اعضای هیئت و فراهم آوردن مقدمات اعزام هیئت بر عهده دبیر کل سازمان ملل آقای (( خاویر پرز دوکویار )) می گذارد و اعلام می دارد که شورای امنیت در جلسه محرمانه خواستار اعزام تیمی به سرپرستی سرلشکر نروژی (( مارتین رادست )) برای بررسی بمباران شیمیایی اشنویه نموده است .

هیئت سازمان ملل وارد ارومیه شده و بعد از عیادت و دیدار با مجروحان شیمیایی به شهر اشنویه آمدند و از محل و آثار تخریبی نمونه برداری می کنند و با مردم در محل و سپس با امام جمعه مرحوم قاضی محمد خضری و بخشدار و چندین نفر از معتمدین شهر گفت و گو می کنند و گزارش خود را بشرح ذیل در تاریخ ۲۳ آگوست ۱۹۸۸ تحویل شورای امنیت سازمان ملل نمودند که در آن ضمن تأیید و تأکید بر بمباران شیمیایی شهر اشنویه در غرب کشور ایران در تاریخ دوم آگوست تعداد مجروحان را ۲۶۸۰ نفر اعلام نمود و گزارش می نماید:

الف – آزمایشات پزشکی در ارومیه انجام پذیرفته نشان می دهد که تمام بیماران بر اثر حمله شیمیایی مصدوم و مجروح شده اند و علائم و شواهد حاکی از وجود گاز خردل در بمب های پرتاب شده می باشد.

ب- نتایج حاصله از تجزیه های شیمیایی وجود گاز خردل در منطقه حمله شیمیایی را تأیید می نماید.

ج- از آزمایشات انجام یافته ازبقایای بمب های اشنویه می توان به این نتیجه رسید که بمب ها شبیه بمب های هستند که در سال های ۱۹۸۳ ، ۱۹۸۶ ، ۱۹۸۷ ، ۱۹۸۸ علیه اتباع غیر نظامی ایران استفاده شده است.

بمباران شیمیایی اشنویه بعد از آتش بس جنگ هشت ساله و تجاوز صدام مایه تعجب جهانیان و نشانگر خوی ددمنشانه رژیم بعث عراق بود.

بیاد داشته باشیم که این ایام نشان از پایداری و استقامت یک شهر درکنار ملتی به وسعت ایران در هشت سال دفاع از خاک کشورشان است که ثبت آنها باعث هویت بخشی و ثبت تاریخ خواهد شد.

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=290516

برچسب ها

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.