تاریخ : جمعه, ۹ آبان , ۱۳۹۹
1

خطبه های نمازجمعه شهرستانهای آذربایجان غربی

  • کد خبر : 290150
  • ۰۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۲
خطبه های نمازجمعه شهرستانهای آذربایجان غربی

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه در شهرستانهای آذربایجان غربی برگزار و مطالبی درباره مباحث روز مطرح شد.

به گزارش اروم نیوز، آیین عبادی سیاسی نماز جمعه در سراسر شهرستانها و بخشهای آذربایجان غربی برگزار و ائمه جمعه مطالبی را درباره مباحث روز مطرح کردند که به شرح ذیل است:

اتحاد رمز پیروزی در عرصه اقتصاد است/ مسئولان نسبت به استخراج راهکارهای عملی برای بهبود اوضاع اقدام کنند

حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی قریشی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته ارومیه، اظهار داشت: اظهارات سردار سلیمانی در مقابل رجزخوانی رییس جمهور آمریکا نشان داد که تنها یک نیروی قدس برای به زانو درآوردن دشمن کافی است. این عزت و اقتدار مردم ایران اسلامی را نشان می‌دهد.
وی، افزود: قطعا اگر آمریکا خواهان آغاز جنگ باشد دیگر پایان جنگ با جبهه مقاومت بوده و ترسیم پیروز جنگ با ما است.
وی، تاکید کرد: انسجام داخلی میان مردم و مسئولان امری است که باید بیش از پیش به آن توجه شود و همراهی مسئولان در بهره‌گیری از ظرفیت‌های استانی مورد توجه قرار گیرد.
امام جمعه ارومیه، استخراج نتایج عملی برای بالا بردن توانمندی و استفاده از ظرفیت‌های داخلی را اصلی ترین خواسته رهبری از مسئولان برشمرد و گفت: در سطح استانی هم باید مسئولان در این زمینه توجه ویژه و جدی داشته باشند.
وی، اضافه کرد: سرفرازی و اقتدار مردم ایران با تحمل مشکلات پیشین رقم خورده و امروز با الهام از سابقه تاریخی خود نسبت به ایستادگی در برابر مشکلات اقدام می‌کنند.
نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی، با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار کارکنان وزارت خارجه، عنوان کرد: تاکید رهبری بر بی نتیجه بودن مذاکرات و وعده‌های امریکا امری است که همیشه بیان شده و امروز هم شاهد این مورد هستیم.
وی ضمن تقدیر از مواضع ریاست جمهوری در برابر ترامپ، ایستادگی در برابر دشمن را رمز موفقیت مردم ایران اسلامی دانست و تاکید کرد: هر اندازه مذاکره و توافق‌نامه داشته باشیم بازهم دشمن همان دشمن است و مواضع رییس جمهور هم به خوبی نشان داد که ما در برابر دشمن یکدل و همصدا هستیم.
حجت الاسلام قریشی، تاکید کرد: بر اساس آیات قرآنی باید بدانیم که در برابر جبهه باطل ایستادگی پاسخ می‌دهد و در هر شرایطی باید آماده این مقابله و ایستادگی باشیم.
وی، با اشاره به انصراف الهه قهرمانی از رقابت‌های بین‌المللی شمشیربازی، بیان داشت: انصراف این شمشیرباز ارومیه‌ای از رقابت‌های بین‌المللی بخاطر عدم مواجهه با رژیم صهیونیستی جای تبریک و تقدیر دارد که چنین تصمیم عظیمی گرفته است.
امام جمعه ارومیه، ادامه داد: چنین ورزشکارانی مایه مباهات و بزرگی ملت هستند.
وی، فشارهای اقتصادی را عاملی برای خالص سازی مومنان از سوی خداوند عنوان کرد و گفت: خداوند برای تشخیص مومن از غیرمومن روزهای سخت را نازل می‌کند و افرادی که در چنین شرایطی بر اساس مبانی الهی ایستادگی کرده و سربلند باشند مومن واقعی هستند.
حجت الاسلام قریشی، ابراز داشت: این پیام موکد خداوند است که در برابر کافران و دشمنان باید ایستادگی کنیم و مشکلات را مغلوب سازیم.
وی، در خصوص برخی بی اخلاقی های رسانه‌ای، تصریح کرد: انصاف در عمل بخصوص در رسانه ها باید مورد توجه باشد.
حجت الاسلام قریشی، گفت: وقتی رسانه‌ها با نیش و کنایه نقد غیرمنطقی می‌کنند، انتظار داریم که مسئولان چه برخوردی کنند؟ در تمام رفتارهای اداری و عملکرد انصاف را مدنظر قرار دهیم و در برابر قلممان مقاوم باشیم.
بیان نکاتی در باب خانواده و اخلاق اجتماعی از دیگر بخش‌های خطبه‌های نماز جمعه ارومیه بود که توسط حجت الاسلام و المسلمین قریشی اقامه شد.

مسئولان شهرستانی، امکانات تفریحی برای مردم در حاشیه زرینه رود میاندوآب فراهم کنند/ ما مرد میدانیم و آنها اگر می توانند امتحان کنند

حجت الاسلام والمسلمین حمید حسن زاده در خطبه های نماز جمعه این هفته میاندوآب با اشاره به آرمان های بزرگ انقلاب اسلامی، اظهار کرد: انقلاب اسلامی، آرمان هایی برگرفته از آرمان های قرآن، ائمه، پیامبر(ص) دارد که برای رسیدن به آن باید تلاش و ایثارگری و در راه دست یابی به آرمان ها باید صبر پیشه کرد.

امام جمعه میاندوآب با بیان اینکه عزت ملی یکی از آرمان های بزرگ انقلاب اسلامی است، افزود: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، عزت ما با لایحه هایی مانند کاپیتولاسیون پایمال شده بود ولی انقلاب اسلامی عزت را به ما بازگرداند.

وی با اشاره به اینکه به برخی از آرمان ها مانند عزت ملی دست یافته ایم، گفت: باید با انصاف قضاوت کرد، عده ای با دید انصاف به موضوعات نمی نگرند و کسی که انصاف ندارد، دین ندارد.

حسن زاده به یاوه گویی های ترامپ اشاره و با بیان اینکه سردار سلیمانی با قاطعیت پاسخ یاوه گویی های ترامپ احمق را در مورد ایران و اظهارات رئیس جمهور داد، تصریح کرد: سپاه ما لرزه بر اندام دشمنان افکنده است و  امروز ایران اسلامی به یک قدرت جهانی تبدیل شده است.

امام جمعه میاندوآب  افزود: تمام ملت ایران اسلامی با قاطعیت اعلام می کنند که علی رغم اختلاف سلیقه در داخل کشور که امری طبیعی است، در مقابل دشمنان ایستاده اند.

وی با تقدیر از مواضع و اظهارات انقلابی رئیس جمهور، اظهار کرد: رئیس جمهور اسلامی ایران مواضع و سخنرانی انقلابی و تحت پرچم ولایت اتخاذ کرد که این مواضع جای تقدیر دارد و سخنان دیروز سردار سلیمانی نیز پاسخ محکمی به یاوه گویی های ترامپ بود.

حسن زاده در ادامه با اشاره به موضوع تنگه باب المندب، اظهار کرد: تنها یک یمن که سپاه و نیروی منسجم ندارد برای باب المندب کافی است و قطعا این امر در خلیج فارس نیز شدنی است.

امام جمعه میاندوآب با تکرار مواضع سردار سلیمانی و با بیان اینکه دشمنان با دم شیر بازی نکنند، افزود: ما مرد میدانیم و آنها اگر می توانند امتحان کنند.

وی با اشاره به تمدن ایران اسلامی، اظهار کرد: زمانی که تمدن ایران وجود داشت ، آمریکایی در کار نبود و امروز این تمدن ایرانی با تمدن اسلامی عجین شده و به دنیا صادر شده است.

حسن زاده در ادامه با بیان اینکه ما منکر مشکلات نیستیم، افزود: تحریم از ابتدای انقلاب وجود داشته و همین تحریم ها نیز در بسیاری از موارد سبب خودسازی ما شده است و اگر چه تحریم تاثیر منفی دارد ولی تاثیرات مثبت مانند خودکفایی را نیز داشته است.

امام جمعه میاندوآب با بیان اینکه دشمنان به دروغ خود را حامی مردم ایران اسلامی معرفی می کنند، تصریح کرد: آنها اگر مدافع مردم هستند پس چرا تحریم می کنند چون تحریم ها مستقیم روی زندگی مردم تاثیرمی گذارد.

وی با اشاره به اینکه اختلاف میان ایران و آمریکا یک اختلاف ظاهری نیست بلکه اختلاف در ایدئولوژی و مبانی است، افزود: نباید فراموش کرد که منازعه و اختلاف بین ایران و آمریکا اختلافی بنیادین است نه اختلاف ظاهری.

حسن زاده به موضوع غرق شدن همه ساله تعدادی از هم میهنان در رودخانه ها اشاره کرد و گفت: متاسفانه میاندوآب مکان های تفریحی آن چنانی ندارد ولی رودخانه زرینه رود میاندوآب فرصتی برای جبران این مشکل است.

وی با اشاره به اینکه در هر شهری این ظرفیت وجود داشت از آن به بهترین نحو استفاده می کردند و مایه آبادانی آن شهر بود، اظهار کرد: مسئولان فرصتی را با تعیین بخشی در رودخانه زرینه رود همراه با امکانات مانند نجات غریق برای تفریح مردم فراهم کنند تا دیگر شاهد بالا رفتن آمار غرق شدگان نبوده و از سوی دیگر صنعت توریسم را در شهر توسعه دهیم.

امام جمعه میاندوآب تصریح کرد: در صورتی که مسئولان پیشقدم شوند، آمادگی این را داریم تا از بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این امر دعوت کنیم.

حسن زاده با اشاره به سالروز عملیات مرصاد، تصریح کرد: دشمنان در طول چهار دهه انقلاب اسلامی، همواره به فکر توطئه بودند که یکی از توطئه های آنان با اتحادبصیرت و حضور مردم و جوانان سلحشور به امر رهبری در عملیات مرصاد خنثی شد.

وی با اشاره به اینکه بیماری روحی سبب بوجود آمدن بیماری جسمی می شود، افزود: باید از بیماری های روحی و قلبی مانند غرور، خودپسندی، حسادت و… خودداری کرد و هم چنین اخلاق را در همه موارد رعایت کرد.

امام جمعه میاندوآب با بیان اینکه تقوا برطرف کننده بیماری های قلبی است، گفت: عشق غیرالهی، گناه، زیاده گویی و لهو و لعب از جمله عوامل بیماری قلبی است.

حسن زاده در ادامه با بیان رواج مهریه های سنگین و زیاد در خانواده ها، ضامن خوشبختی نیست، تصریح کرد: باید خانواده‌ها باید برای آسان‌سازی ازدواج جوانان گام برداشته و در نظر داشته باشند که مهریه و یا جهیزیه زیاد سبب خوشبختی نمی‌شود.

نمازهای جمعه نقش بنیادین در رشد و توسعه کشور دارند

خطیب جمعه خوی  گفت: در طول هفته سه مناسبت مرتبط با انقلاب مشروطه که عبارت‌اند از قتل ناصرالدین‌شاه توسط میرزا رضای کرمانی، جنگ جهانی اول و تسلط انگلستان بر ایران و سالروز شهادت شیخ فضل‌الله نوری از رهبران برجسته انقلاب مشروطه وجود دارد .

حجت‌الاسلام سید رضی موسوی شکوری بیان کرد: بدنام کردن علمای صاحب نفوذ و رهبران واقعی مشروطه در میان مردم، ترور تعدادی از علمای برجسته طرفدار مشروطه در سطح کشور، نفوذ دادن عوامل خود در ارکان حکومت مشروطه، ایجاد اختلاف شدید در میان طرفداران مشروطه، گسترش ناامنی ،قحطی و ملوک‌الطوایفی در ایران به نام مشروطه و اعدام شیخ فضل‌الله نوری یکی از رهبران بانفوذ مشروطه از جنایت‌های انگلستان علیه انقلاب مشروطه هستند.

وی در ادامه با اشاره به توصیه‌ها و فرامین رهبر انقلاب خطاب به نمایندگان جمهوری اسلامی در خارج از کشور تصریح کرد: ضرورت گسترش روابط خارجی با روحیه صحیح انقلابی و دیپلماسی هوشمندانه و هدفمند، ضرورت حفظ سلامت دینی و طهارت روحی و معنوی خود و خانواده، پایبندی به ارزش‌های اسلام و انقلاب اسلامی، ضرورت پاسخگویی قاطع و منطقی به اتهامات بیگانگان از جمله این فرامین و توصیه‌های رهبر انقلاب خطاب به نمایندگان جمهوری اسلامی در خارج از کشور بود.

شکوری تصریح کرد:نمازهای جمعه نقش بنیادین در رشد و توسعه کشور دارند و تبیین علمی و مستند معارف گسترده دین اسلام، تبیین و تشریح اهداف و آرمان‌های انقلاب اسلامی، بیان عملکرد نظام جمهوری اسلامی ایران، حمایت توأم با انتقاد سازنده از کارگزاران نظام، بیان مشکلات مردم و خواسته‌های مشروع آنان و تبیین توصیه‌ها ،هشدارها و مواضع مقام معظم رهبری از جمله این نقش‌ها هستند.

برخورد با مفسدین اقتصادی و اختلال گران بازار خواسته عموم مردم است

امام‌جمعه تکاب نیز در خطبه‌های نماز جمعه این شهرستان با اشاره به پنجم مردادماه مصادف با برگزاری اولین نماز جمعه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: امام خمینی (ره) احیاکننده نماز جمعه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بودند که این نماز جمعه به امامت آیت‌الله طالقانی اقامه شد و امام (ره) نیز در خصوص اهمیت نماز جمعه فرمودند که نماز جمعه نمایشی از قدرت سیاسی و اجتماعی اسلام بوده و در عین‌حال که عبادت است و مسائل روز در آن مطرح می‌شود.

حجت‌الاسلام‌ عیسی برادری افزود: مقام معظم رهبری نیز فرمودند که نماز جمعه یک قرارگاه معنوی و اخلاقی بوده و درحالی‌که ما اکنون در جنگ معنوی هستیم پس به یک قرارگاه معنوی نیاز است و مردم در نماز جمعه وحدت و همدلی پیدا می‌کنند و نمازهای جمعه میدان‌های جنگ علیه کفار و ایستادگی در برابر قدرتمندان است و آگاه بخشی و بصیرت دهی در نماز جمعه اتفاق می‌افتد.

وی در ادامه با اشاره به ششم مرداد روز کارآفرینی بیان کرد: مردم در بحث شغل به مهارت افزایی توجه داشته و به فکر پشت میز نشینی نباشند، مهارت‌آموزی باید احیا شود و ایام تعطیلات بهترین زمان برای استفاده بهینه جهت مهارت‌آموزی است.

امام‌جمعه تکاب افزود: در بحث آشفتگی بازار سکه و ارز، خواسته همه مردم این است که با مفسدین اقتصادی و اختلال گران بازار برخورد شود تا مردم به آسایش برسند، متأسفانه در این وضع شایعاتی نیز به وجود می‌آید که باعث ناامیدی مردم می‌شود که باید با درایت کامل این وضع کنترل شود.

مسلمانان با اتحاد خود جرئت مبارزه با استکبار را داشته باشند

  امام جمعه پیرانشهر در آیین عبادی سیاسی نماز جمعه این شهر با اشاره به اینکه هم اکنون دشمنان اسلام با هر حربه‌ای به دنبال نابودی جهان اسلام و مسلمانان هستند اظهار کرد: در این زمینه مسلمانان باید متحد بوده و جرئت مبارزه علیه استعمارگران را داشته باشند.

ماموستا مصطفی محمودی تصریح کرد: هم‌اکنون مسلمانان باید هوشیار باشند و اجازه اغتشاش و تفرقه را به دشمنان قسم خورده اسلام ندهند و علاوه بر آن، مسلمانان نباید اجازه دهند که دشمن خللی در جمهوری اسلامی ایران وارد کرده و به ویژه اینکه امنیت و آرامش کنونی کشور را به هم بزنند.

وی با اشاره به تهدید اخیر ترامپ رئیس جمهور آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: خوشبختانه سردار قاسم سلیمانی به خوبی پاسخ وی را داد و گفت، لازم نیست رئیس جمهور ایران پاسخ تو را بدهد بلکه پاسخ تو را من به عنوان سرباز و سپاه قدس خواهم داد.

امام جمعه پیرانشهر گفت: سردار سلیمانی در پاسخ به سخنان رئیس‌جمهور دیوانه آمریکا بیان کرد، با وجود اینکه تمامی امکانات نظامی را در اختیار داشته‌اید اما در طی این سال‌ها نتوانسته‌اید اقدام خاصی در منطقه انجام دهید اما ما به تنهایی با شما مبارزه می‌کنیم.

وی با اشاره به فضایل روز جمعه و اینکه روز جمعه روز دعا و عبادت است تصریح کرد: بهترین روز، روز جمعه است و خداوند متعال حضرت آدم را در روز جمعه خلق کرد و روز جمعه نیز حضرت آدم از بهشت رانده شد و علاوه بر آن، در همین روز، روز قیامت برپا می‌شود.

عملیات غرورانگیر مرصاد وضعیت جنگ را به نفع ایران تغییر داد

 امام جمعه موقت مهاباد با اشاره به سالروز عملیات غرورآفرین مرصاد اظهار کرد: در این عملیات، منافقین شکست سختی خورده و این عملیات به تحکیم ثبات نظام و تغییر وضعیت جنگ به نفع مردم ایران انجامید.

ماموستا یحیی اسماعیل‌زاده در ادامه با اشاره به اینکه هم اکنون«الحاد نوین» از جمله بزرگترین خطرات برای جامعه محسوب می‌شود افزود: الحاد نوین کسانی هستند که از طریق دشمن برای شبه‌افکنی در میان جامعه اسلامی به کارگیری شده و هدف اصلی آنها، انحراف فکری مسلمانان است.

وی بیان کرد: امروز و در شرایط کنونی، علمای جهان اسلام وظیفه دارند که در مقابل هجمه‌ای رسانه‌ای غرب ایستادگی کرده و اجازه ندهند که دشمنان تحت تاثیر شبهات دشمن قرار گیرند بنابراین باید در این شرایط حساس، خانواده‌ها از هجمه‌های دشمن مصون نگه داشته و به تربیت دینی آنها توجه لازم انجام شود.

امام جمعه موقت مهاباد با اشاره به لزوم وحدت مسلمانان گفت: در شرایط کنونی وظیفه مسلمانان حفظ وحدت بوده چون چند چیز مایه سعادت و خوشبختی است که از جمله آنها وحدت و یکپارچگی بوده چون تفرق باعث شکست جهان اسلام می‌شود.

وی با بیان فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی اظهار کرد: امام خامنه‌ای فرمودند، در هر جای اسلام که وحدت نباشد، جای پای استکبار دیده می‌شود بنابراین در این شرایط حساس کنونی، وحدت باید جزو اولویت‌ و ضرورت جامعه اسلامی به ویژه در ایران اسلامی باشد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=290150

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.