تاریخ : یکشنبه, ۱۴ آذر , ۱۴۰۰

قصه پر رمز و راز سردشتِ شیمیایی/ کلینیک مصدومان شیمیایی همچنان در نوبت تحویل!

  • کد خبر : 287488
  • 07 تیر 1397 - 9:44
قصه پر رمز و راز سردشتِ شیمیایی/ کلینیک مصدومان شیمیایی همچنان در نوبت تحویل!

امروز هفتم تیرماه مصادف با حمله شیمیایی رژیم بعثی عراق به شهر سردشت است.

به گزارش اروم‌نیوز، «سردشت» شهری که در هفتم تیرماه سال ۱۳۶۶ چهار بار پیاپی در اوج جنگ تحمیلی توسط رژیم بعثی مورد هدف بمباران شیمیایی قرار گرفت.

بر اثر این جنایت بشری بلافاصله ۱۱۰ نفر از مردم مظلوم و بی دفاع این شهرستان مرزی به شهادت رسیده و هزاران نفر از زنان، کودکان و مردان مظلوم این دیار دچار مصدومیت ناشی از گازهای شیمیایی و سمی شدند مصدومیتی که سه دهه است نه تنها التیام نیافته بلکه هر سال سرباز می ‌کند.

در این فاجعه انسانی بنا بر اعلام رسانه‌ ها پنج هزار نفر مصدوم شدند ولی آمار غیر رسمی با توجه به جمعیت ۱۳ هزار نفری سردشت، ۱۰ هزار نفر مصدوم بود، مصدومانی که با گذشت سال ها هنوز هم از عوارض این گازهای سمی رنج می ‌برند.

رژیم بعث عراق در سردشت از گاز اعصاب و خردل استفاده کرده است، عوارض این گاز عفونت ریوی، پوست و چشم است، چشم التهاب پیدا می کند و کم سو می شود، پوست خارش می گیرد و ریه نیز آسیب دیده و موجب تنگی نفس می شود.

* برگزاری مراسم گرامیداشت سالروز بمباران شیمیایی سردشت

فرماندار سردشت در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز اظهار می کند: دولت توجه ویژه‌ا ی به شهرستان مرزی سردشت داشته و دارد و تاکنون اقدامات قابل توجهی در راستای حل مسائل و مشکلات مصدومان، جانبازان شیمیایی و مردم مرزی سردشت برداشته شده است.

«نژاد جهانی» با اشاره به برگزاری مراسم سالروز بمباران شیمیایی سردشت می گوید: حرکت از میدان سرچشمه سردشت به سمت مزار شهدا و سپس برگزاری مراسم سالروز گرامیداشت بمباران سردشت که با برنامه های متعدد فرهنگی ورزشی از جمله شب شعر، اجرای تئاتر و برپایی نمایشگاه فرصت های سرمایه گذاری از جمله مهم ترین برنامه ها هستند.

وی با اشاره به حضور بیش از 5 هزار نفر در این مراسم می گوید: برنامه یادواره شهدای شیمیایی سردشت ساعت ۱۷ روز پنجشنبه در مسجد جامع شهر با حضور میهمانان داخلی و برون مرزی برگزار می‌ شود.

فرماندار سردشت با بیان این که هدف از اجرای برنامه‌ های ۷ تیر و سالروز بمباران شیمیایی انعکاس پیام رسای صلح و دوستی مردم سردشت و ایران به جهان است، می ‌افزاید: تعداد شهدای فاجعه انسانی بمباران شیمیایی سردشت ۱۱۸ شهید و یک هزار و 250 جانباز است.

جهانی ایجاد زیرساخت ‌های توسعه از جمله راه سازی را از دیگر مطالبات مردم منطقه دانسته و ادامه می‌ دهد: در سال های اخیر اقدامات عمرانی و زیرساختی خوبی از جمله ایجاد مرز رسمی جدید در مرز کلیه سردشت، تسریع در روند گازرسانی، بهره برداری از سد و نیز تصفیه خانه سردشت انجام گرفته اما این اقدامات جوابگو نبوده باید توجه بیشتری صورت گیرد.

وی با انتقاد از عقب ماندگی طرح ‌های عمران شهری در سردشت می گوید: با توجه به نوع مصدومیت و وضعیت جانبازان و مصدومان شیمیایی سردشت باید فعالیت‌ های عمران شهری از جمله آسفالت معابر و کوچه‌ ها در دستور کار شهرداری سردشت قرار گیرد.

* اعطای خدمات یکسان به شهدای شیمیایی سردشت

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران سردشت در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار می کند: شهدای حادثه بمباران شیمیایی سردشت خدمات یکسانی از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران دریافت می کنند.

«مصطفی عمری» در ادامه می گوید: این خدمات عموما شامل تسهیلات مسکن، سهمیه دانشگاه، پرداخت شهریه دانشجویان فرزندان شاهد و جانبازان و تسهیل در خدمات درمان جانبازان و خانواده های ایثارگران است.

وی ابراز می کند: کلیه خدمات درمانی از جمله ویزیت بیماران، آزمایشات و بستری و اعمال جراحی برای تمام بیماران شیمیایی در کلینیک خاتم الانبیا رایگان بوده و برای استفاده از سایر مراکز درمانی و بیمارستانی اگر هزینه ای توسط بیمار پرداخت شود می توانند با ارائه رسید تمام پرداختی های خود را از بنیاد شهید دریافت کنند.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران سردشت با اشاره به جامعه 10 هزار نفری ایثارگران سردشت، اذعان می کند: بنیاد شهید سردشت 850 شهید دارد که 118 نفر از این شهدا شیمیایی هستند و در حال حاضر 2 هزار و 250نفر جانباز تحت پوشش وجود دارد تقریبا هزار و 600 نفر آن ها جانباز شیمیایی هستند.

* تناقض در آمار مصدومین شیمیایی سردشت

نائب رئیس اجمن دفاع از مصدومین شیمیایی سردشت در گفت و گو با خبرنگار اروم نیوز اظهار می کند: هنوز آمار دقیقی از تعداد مصدومین شیمیایی سردشت موجود نیست ولی با تلاش های انجمن دفاع از مصدومین شیمیایی سصردشت که در سال 80 تاسیس شده توانستیم آمار 96 نفری مصدومان شناسایی شده را به بیش از یک هزار و 500 نفر افزایش دهیم.

«صالح عزیزی پور اقدم» می گوید: با وجود اعلام آمار بیش از 8 هزار و 500 نفری مصدومان شیمیایی سردشت توسط سازمان ملل و نیز ارائه آمار 8 هزار و 24 نفری مصدومان توسط دکتر فروتن تنها پزشک معالج مصدومان در زمان بمباران، هنوز هم بعد از گذشت 31 سال شناسایی مصدومان به طور کامل صورت نگرفته و تنها نام هزار و 500 نفر به عنوان مصدوم شیمیایی سردشت ثبت شده است.

وی با اشاره به سختی زندگی و مشکلات مصدومان شیمیایی سردشت ابراز می کند: طی سالیان متمادی مکاتبات بسیاری با مسئولین نهادهای مختلف از جمله ریاست جمهوری و وزارت بهداشت انجام شده، اما مسئولین تنها به وعده دادن اکتفا کرده و هیچ اقدامی در راستای بهبود زندگی مصدومان شیمیایی سردشت انجام نشده است.

* مسئولین در مورد کلینیک شیمیایی وعده پوچ می دهند

نائب رئیس انجمن دفاع از مصدومین شیمیایی سردشت اذعان می کند: با گذشت سه دهه از بمباران شیمیایی سردشت هنوز این شهرستان مرزی با مشکلات عدیده ‌ای دست و پنجه نرم می‌ کند.

صالح عزیزی پور اقدم ادامه می ‌دهد، در حال حاضر هیچ یک از وعده‌ های دولت ‌ها مبنی بر حل مشکلات درمانی، بهداشتی، جانبازان و مصدومان شیمیایی سردشت در کنار زیرساخت ‌های توسعه عمران و آبادانی این شهرستان مرزی رنگ واقعیت به خود نگرفته است.

وی با بیان این که محرومیت از سر و روی این شهرستان مرزی می ‌بارد می ‌افزاید: هنوز با گذشت سه دهه عده ‌ای از مدعیان شیمیایی سردشت موفق به تکمیل پرونده جانبازی نشده و همچنان در بروکراسی ‌های پرو پیچ و خم اداری درگیر هستند.

نائب رئیس انجمن دفاع از مصدومین شیمیایی سردشت با بیان این که تنها کلینیک مصدومان شیمیایی سردشت هدیه مقام معظم رهبری همچنان در گیر و دار مسائل پیچیده اداری بنیاد شهید و امور ایثارگران و وزارت بهداشت است می‌گوید: در جریان آخرین سفر وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که سه سال قبل انجام شده و در سالروز مصدومان شیمیایی سردشت بود، مقرر شد بنیاد شهید ساختمان کلینیک را تخلیه کرده و این مرکز تجهیز شود که متاسفانه هیچ کدام از این وعده‌ ها هنوز عملی نشده است.

عزیزی پور اقدم می گوید: تجهیزات درمانی و امکاناتی همچون آمبولانس برای بیماران شیمیایی در سردشت بسیار محدود بوده و تعداد تخت های ویژه بستری که شامل CCU و ICU است بسیار کم و نیاز به توجه ویژه مسئولان بهداشتی درمانی استان دارد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=287488

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.