تاریخ : پنج شنبه, ۳۰ دی , ۱۴۰۰

افتتاح و کلنگ زنی ۲۴۵ پروژه کشاورزی در هفته جهاد کشاورزی/ ۱۱۵ واحد گلخانه ای در آذربایجان غربی فعالیت می کنند

  • کد خبر : 286230
  • 21 خرداد 1397 - 14:25
افتتاح و کلنگ زنی ۲۴۵ پروژه کشاورزی در هفته جهاد کشاورزی/ ۱۱۵ واحد گلخانه ای در آذربایجان غربی فعالیت می کنند

مدیرکل جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از افتتاح و کلنگ زنی ۲۴۵ پروژه کشاورزی در هفته جهاد کشاورزی خبرداد و گفت: ۱۱۵ واحد گلخانه ای در آذربایجان غربی فعالیت می کنند

به گزارش اروم نیوز، اسمعیل کریم‌زاده پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تبریک فرا رسیدن هفته جهادکشاورزی، گفت: امروز در کل کشور بالای ۱۱۸ میلیون تن محصولات کشاورزی در حال تولید شدن است و آذربایجان غربی نیز به عنوان بخش اول اقتصاد کشاورزی وظیفه خود را در است راستا به خوبی انجام داده است.

وی، افزود: بیش از ۶/۵ میلیون تن از تولید انواع محصولات کشاورزی در استان تولید شده و مورد استفاده همگان است که در اکثر این تولیدات رتبه نخست را دارد.

مدیرکل جهادکشاورزی آذربایجان غربی، تصریح کرد: ۳۵ درصد کل تولیدات چغندرقند کشور و در بخش گندم جز ۶ رتبه اول ملی بوده و در بحث سیب نیز یک سوم سیب تولیدی استان از این استان بوده و رتبه اول و از لحاظ جمعیت پرورش گاو میش رتبه اول ملی را دارد.

وی، با بیان اینکه آذربایجان غربی با دارا بودن ۸۰۰ واحد پرورش مرغ گوشتی رتبه سوم تا چهارم را به خود اختصاص داده است، ادامه داد: صادرات محصولات کشاورزی از اهداف وزارت جهاد کشاورزی است تا مازاد نیاز مردم را به کشور های هدف و نیازمند صادر کند و سال زراعی گذشته از بهترین سالهای صادراتی بود و ۵۰ درصد صادرات کل سیب کشور نربوط به آذربایجان غربی بود که ۲۰۰ هزار تن از گمرکات استان و ۵۰۰ هزار تن از سایر گمرکات صادر شده است.

وی، با بیان اشاره به برنامه های اجرایی هفته جهادکشاورزی، عنوان کرد: ۲۴۵ پروژه در این هفته کلنگ زنی و افتتاح خواهد شد که ۲۴۲ مورد مربوط به طرح های آب و خاک است که افتتاح خواهد شد و ۳ طرح با عناوین پوشش بتنی انهار در سطح استان و ۲ مورد شامل پوششی انهار و ۱ مورد مرمت و بازساطی قنات آماده برای کلنگ زنی است.

کریم زاده، تاکید کرد: ۲۱۸ میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز برای انجام طرح های آب و خاک است و افتتاح این طرح ها ۴۲۰ مورد اشتغال مستقیم نیز ایجاد خواهد شد.

وی، ادامه داد: حضور در مزار شهدا را از دیگر برنامه های اجرایی ایت چراکه ۷۲ نفر از شهدای سطح استان از اعضای جهادکشاورزی بوده اند و دیدار با خانواده شهدا نیز صورت خواهد گرفت.

وی، ارائه خدمات رایگان دامپزشکی را ازدیگر برنامه ها عنوان کرد، و اظهار داشت: دیدار با استاندار آذربایجان غربی آدربایجان غربی نیز از مهم ترین برنامه های این هفته است.

مدیرکل جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، عنوان کرد: ۳۵هزار هکتار از اراضی آبی استان مجهز به سیستم نوین آبیاری است و در سال جاری نیز ۶۱ هزار و ۵۷۰ هکتار با اعتبارات صندوق توسعه ملی مجهز به‌سیستم نوین‌آبیاری خواهد شد.

وی، افزود: ۱۱۵ واحد گلخانه ای با مساحت ۳۲ هکتار در سطح استان با کشت محصولات متفاوت گلخانه ای درحال فعالیت است و امورات سازه ای ۵۲۰ هکتار مجتمع های گلخانه در ۱۰ شهرستان آغاز شده است.

کریم‌زاده، تاکید کرد با بهره برداری این میزان از گلخانه ای دگرگونی قابل توجهی از تولیدات گلخانه ای را در سطح استان شاهد خواهیم‌بود.

وی، در خصوص دریافت مجوز های گلخانه ای، ابراز کرد: ۱۳ استعلام مختلف از واحد های مختلف دریافت می شود که پرسه این استعلام بسیار بوده و زمان بسیاری صرف این امر می شود درصدد هستیم‌درصورت امکان زمان یا تعداد این مجوز ها کاهش پیدا کند.

مدیرکل جهادکشاوزی آذربایجان غربی، ابراز کرد: ۱۱۰ هزار هکتار از اراضی استان تحت کشت قرار دارد که حدود ۶۰ هزار هکتار باغات درخت را در برمی‌گیرد اما درصدد هستیم با برنامه های لازم درصدد تغیر کشت این باغات از دشت به سوی دامنه ها برآییم.

وی، گفت: سال گذشته ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن چغندر تحویل کارخانجات شده است و درصورتی که کارخانجات موفق به فروش شکر های تولیدی نشوند قادر به پرداخت مطالبات نخواهند بود.

کریم‌زاده، خاطرنشان کرد: کشاورزی یکی از مقوله های کشاورزی با ریسک بالا است که تحت تاثیر تمامی شرایط آب و هوایی قرار می گیرد که تا کنون ۹۱۴ میلیارد‌تومان خسارت به بخش کشاورزی وارد شد است.

وی، افزود: ۷۱ درصد از این خسارت ها مربوط به خسارت های باغی بوده که در مسیر سرمازدگی ۲ روزه قرار داشتند ۲۵ درصد مربوط به بخش زراعت و ۵ درصد مربوط به خشک سالی بوده است.

کریم زاده، بیان کرد:سال گذشته ۶۷۵ میلیارد تومان خسارات وارده به بخش کشاورزی بود که تنها ۴۰ میلیارد تومان مصوب جهت پرداخت شد که حتی ۱۰ درصد را تشکیل نمی دهد.

وی، تصریح کرد: با بیان اینکه هر ساله سطح پوشش بیمه ای صندوق بیمه محصولات کشاورزی به دلیل کاهش پرداخت غرامت های وارد شده هر ساله کاهش یافته است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://uromnews.ir/?p=286230

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.